مدت خیلی از اعلام نتایج ساده ی کنکور سراسری نمیگذره و هنوزم بحث کنکور در خیلی از خونوادها حسابی داغه. یکی از مهمترین معضلات کنکوریایی که نتوانسته ان در این رقابت به رتبه دلخواه شون دست پیدا کنن، ضعف در یادگیری محتوای آموزشیه. به خاطر این، در مقاله حاضر می خوایم به ۷ نکته طلایی اما کاربردی بدیم که در افزایش یادگیری همه به ویژه علم آموزان مقاطع جور واجور تحصیلی و کنکوریا، نقش زیادی داره.

۷ نکته طلایی واسه افزایش یادگیری علم آموزان آموزشی

۱. واسه حضور در کلاس آماده شید

۷ نکته طلایی واسه افزایش یادگیری علم آموزان آموزشی

فرقی نمی کنه در کلاس مجازی شرکت می کنین یا حضوری، در هر صورت مطلوبه برنامه درسی دریافت شده از طرف مُدرس یا آموزشگاه رو قبل از شروع کلاس به دقت مرور کنین تا از محتوای آموزشی هر جلسه باخبر شید. با مراجعه به این برنامه می تونین خودتون رو جلوتر واسه هر جلسه آماده کنین. مثلا اگه لازمه از نرم افزار خاصی استفاده کنین، زودتر دانلود و نصب نرم افزار رو انجام بدین. جدا از اینکه نرام افزار آموزشی، کتاب تمرین و بقیه منابع لازم رو تهیه کنین و تاریخ هر جلسه رو در تقویم تون علامت بزنین.

۲. نظم و ترتیب داشته باشین

۷ نکته طلایی واسه افزایش یادگیری علم آموزان آموزشی

اگه یادداشتای تون رو تایپ می کنین، پس حتما لازمه یک پوشه ی جداگونه و مشخص رو در رایانه به یادداشتای درسی تون اختصاص بدین تا بتونین هر زمان که احتیاج داشتین، خیلی راحت پیدای شون کنین. مهارت منظم کردن پوشها در رایانه موجب صرفه جویی در زمان و انرژی می شه. اما اگه یادداشتای تون رو دست نویس می کنین، یادتون باشه همه کاغذها رو گیره بزنین و برچسب گذاری کنین.

۳. وقت شناس باشین

۷ نکته طلایی واسه افزایش یادگیری علم آموزان آموزشی

اگه در کلاس تلفنی شرکت می کنین، یعنی کلاسی که از راه تماس تلفنی تشکیل می شه، پنج دقیقه زودتر زنگ بزنین. یادتون باشه میزتون رو منظم کنین و جلوی دست تون قلم و کاغذ داشته باشین یا اینکه در کامپیوترتان یک فایل جدید باز کنین. اگه هم در کلاس حضوری شرکت می کنین، باز لازمه چند دقیقه ای زودتر از موعد مقرر حاضر شید. وقتی به موقع در کلاس حضور پیدا کنین، همه حواس تون متوجه کلاس هستش، اما وقتی دیر کنین، حواس تون همیشه به طرف نکاتی خواهد رفت که به فکر تون از دست دادین، واسه همین کمی طول می کشه تا خودتون رو جمع وجور کنین و با بقیه ی کلاس همگام شید.

۴. یادداشت ورداری کنین

۷ نکته طلایی واسه افزایش یادگیری علم آموزان آموزشی

اگه از اون دسته افرادی هستین که نمی تونین با هم گوش بدین و بنویسین، پیشنهاد می کنیم فقط گوش بدین و یادداشت نوشتن رو به بعد از کلاس موکول کنین. البته می تونین از خود مدرس خواسته کنین رئوس مطالب، خلاصه یا یادداشتای خودشو در اختیارتون بزاره یا اگه اجازه داد، صداش رو ضبط کنین تا بعدا دوباره گوش بدین و چند تا نکته مهم رو یادداشت کنین. مطلوبه قبل از شروع هر جلسه، یادداشتای جلسه ی قبل رو مرور کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ روش علمی واسه سر و کله زدن با مشتری های عصبانی

۵. روش یادگیری تون رو بشناسین

۷ نکته طلایی واسه افزایش یادگیری علم آموزان آموزشی

فکر می کنین به چه روش هایی بهتر یاد می گیرین: دیداری (خوندن)، شنیداری (گوش کردن) یا حرکتی (انجام دادن)؟ اگه بدونین به چه روش هایی بهتر یاد می گیرین، اون وقت می تونین اوقات یادگیری تون رو به همون روش هایی ترتیب بدین که دلخواه تونه. مثلا افرادی که به شکل ی شنیداری بهتر یاد می گیرن، می تونن بین رانندگی در ترافیک به سی دیای آموزشی گوش بدن یا افرادی که به شکل ی خوندن بهتر یاد می گیرن، می تونن بین راه رفتن روی تردمیل به مطالعه کتابای آموزشی مشغول شن. بد نیس از خودتون بپرسید که در سکوت بهتر یاد می گیرین یا وقتی با آهنگ پس زمینه درس می خونین؟ اگه بدونین چه روش هایی در یادگیری تون مؤثرتره، حتما بهتر جواب خواهید گرفت.

۶. سوال بپرسید

۷ نکته طلایی واسه افزایش یادگیری علم آموزان آموزشی

بازم فرقی نمی کنه در کلاس مجازی شرکت می کنین یا حضوری، در هر صورت مطلوبه سوالاتی رو که به ذهن تون می رسن، همون موقع یادداشت و در فرصت مناسب مطرح کنین. خجالت نکشید و فکر نکنین سوالات تون احمقانه هستن، چون اگه چیزی رو نفهمیده باشین، تا زمانی که مشکل تون برطرف نشه نمی تونین ادامه درس رو یاد بگیرین. خیلی از مدرسا، سوال پرسیدن رو نشونه ذهنی آماده و باهوش میدونن.

۷. تکالیف تون رو کامل انجام بدین

۷ نکته طلایی واسه افزایش یادگیری علم آموزان آموزشی

حواس تون باشه از تکالیف تون عقب نمانید و همه رو انجام بدین. اگه از کتابای خودآموز استفاده می کنین، بازم لازمه در انجام تمرینا کوشا باشین. اگه نتونستید در کلاس حاضر شید، سعی کنین تکالیف جلسه ی بعد رو از همکلاسیا یا خود مدرس تون بگیرین. کلاسای مجازی معمولا نسخه ضبط شده ی شون بعد از پایان کلاس در دسترسه، پس اگه از کلاس مجازی جا ماندید، حتما به نسخه ضبط شده مراجعه کنین.

امیدواریم بتونین با رعایت این نکات، بیشترین حجم مطالبی رو که یاد می گیرین به خاطر بسپارید. اما یادتون باشه یادگیری سن و سال نمی شناسه. شاید فکر کنین فرایند یاد گرفتن اطلاعات فقط به زمان مدرسه و دانشگاه محدود می شه، در حالی که خیلیا حتی تا پایان عمر دست از یادگیری نمی کشند. عده ی زیادی بعد از اینکه به بازار کار وارد می شن، واسه اینکه از علم بخش ی فعالیت شون عقب نمانند، همیشه در سمینارهای جور واجور شرکت می کنن و همیشه مشغول مطالعه منابع آموزشیِ به روز هستن. پس سعی کنین هدف تون از پرورش مهارتای یادگیری فقط کسب نمرات ممتاز در زمان تحصیل نباشه، چون که می تونین در سنای بالاتر هم از توانایی یادگیری مؤثر به خاطر موفقیت در زندگی شغلی و تحصیلی خود بهره ببرین.

منبع : pickthebrain.com

دسته‌ها: آموزشی