سایمون ساینِک (Simon Sinek) یکی از سخنرانان برنامه تدتاکز (TED Talks) است. شاید ندانید اون که به طور طبیعی آدمی خجالتیه و دوست نداره در مقابل جمعیت سخنرانی کنه، یکی از پربیننده ترین سخنرانان این برنامهه! ساینک می گه اگه فرصت کنه در مهمانیا گوشه عزلتی واسه خود پیدا می کنه یا حتی دیرتر به مهمانی میره و ترجیح می ده جزء آخرین مهمانان باشه. با این حال با داشتن ۲۲ میلیون بیننده واسه ویدیوهایش، این قوم نگار خوشبین سومین سخنران پربیننده ی تاریخ تدتاکزه. در این مقاله ما با اون همراه شدیم تا ببینیم چه جوری یاد گرفته که اینجور سخنرانیایی رو با اعتماد به نفس، بی مثل و پرمعنا ارائه کنه و شما چه جوری می تونین روشای اونو به کار بگیرین.

 

شاید قدرت سخنوری بالا واسه یک آدم درون گرا عجیب به نظر برسه، اما موفقیت ساینک هم به عنوان سخنران و هم به عنوان نویسنده ی کتاب پرفروش تنها از سر خوش شانسی نبوده یا به دلیل بودن در جای درست، زمان درست و آشنایی با آدمای درست! موفقیت اون به دلیل روبرو شدن با ترسا و بعد از بین بردن اونا، سعی و خطا و تمرینای خستگی ناپذیر روی صحنه و بیرون از اون به دست اومده.

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی
سایمون ساینک

۷ راز برتر ارائه یک سخنرانی الهام بخش، آگاهی رسان و سرگرم کننده از این قراره:

۱. بی معطلی حرف نزنید

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی

ساینک می گه هیچوقت نباید به محض ورود به صحنه شروع کنین به حرف زدن، اون می گه: «خیلی از مردم تا به صحنه می رسن حرفشون رو شروع می کنن و این به دلیل عصبی بودن آنهاست. این رفتار تا حدی پیام ناامن بودن سخنران رو به مخاطب منتقل می کنه.»

به جای این کار با آرامش وارد صحنه شید. بعد نفس عمیقی بکشین، در جای خود مستقر شید، چند ثانیه صبر کنین و بعد شروع کنین. «می دونم که طولانی و ملالت آور به نظر می رسه و زمانی که بخواهید اونو امتحان کنین به شما بسیار سخت خواهد گذشت. اما این کار به مخاطبان تون نشون می ده که به خودتون اعتماد دارین و موقعیت رو تحت کنترل دارین.

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی

آرامش

۲. واسه ارائه برید روی صحنه، نه واسه دریافت

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی

بیشتر وقتا افراد واسه فروختن ایده ها یا اجناس، واسه اینکه مردم در شبکه های اجتماعی اونا رو دنبال کنن، کتاب هاشون رو بخرن یا حتی اونا رو دوست داشته باشن سخنرانی می کنن. ساینک این نوع سخنرانا رو «گیرنده ها» می نامد و باور داره مخاطبان به سرعت این دسته رو شناسایی می کنن و وقتی این اتفاق بیفته دیگر توجه زیادی بهش نشون نمی دن.

اون می گه: «ما موجوداتی خیلی اجتماعی هستیم. حتی از فاصله دور روی صحنه، می تونیم بفهمیم که یک سخنران گیرنده یا دهنده و مردم بیشتر به سخنرانی اعتماد می کنن که دهنده باشه- کسی که به اونا ارزشی اعطا کنه، چیز جدیدی بیاموزد و به اونا الهام ببخشد- تا سخنرانی که گیرنده.»

۳. به چشمان هر یک از مخاطبان نگاه کنین

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی

نگاهی مثل دیده بانی یا دور محور افقی چرخاندن چشمانتان بدترین دشمن شماس. ساینک می گه: «در این حالت با اینکه به نظر می رسه به همه نگاه می کنین اما این کار در اصل رابطه شما رو با مخاطبان قطع می کنه.»

نگاه مستقیم به مخاطبانِ مشخص در بین صحبت تون کاری راحت تر و موثرتره. اگه می تونین حتما نگاه خود رو به اندازه یک جمله یا یک ایده ی کامل روی یک فردِ خاص نگه دارین، بدون اینکه تماس چشمی خود رو با اون قطع کنین. وقتی جمله تون تموم شد نگاه تون رو به شخص دیگری متمرکز کنین و تا انتهای سخنرانی به رابطه چشمی انفرادی با مخاطبان ادامه بدین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ سوال عجیب واسه یافتن هدف زندگی

اون می گه: «این کار مثل داشتن مکالمه با مخاطبانه. در این حالت شما واسه اونا صحبت نمی کنین بلکه با اونا صحبت می کنین.»

این کار نه تنها باعث ایجاد رابطه عمیق تری با اون افراد می شه بلکه همه مخاطبان شما این رابطه رو احساس می کنن.

۴. بیشتر از حد عادی کُند صحبت کنین

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی

وقتی عصبی میشید، این تنها ضربان قلب تون نیس که بالا میره، بلکه کلمات شمام سریع تر ادا می شن. ساینک می گه مخاطبان بیشتر از چیزی که فکرش رو بکنین صبور و بخشنده هستن.

اون می گه: «اونا می خوان شما سخنرانی موفقی داشته باشین اما هر چه بیشتر عجله کنین اونا رو بیشتر ناامید می کنین. اگه واسه لحظاتی سکوت کنین و یک نفس عمیق و طولانی بکشین، اونا واسه شما صبر می کنن و این اتفاق جالبیه.»

ساینک باور داره خیلی کُند حرف زدن روی صحنه امکان نداره: «این فوق العاده که شما می تونین روی صحنه برید و اونقدر کنه حرف بزنین که بین هر کلمه شما چند ثانیه معطلی وجود داشته باشه و مردم… هنوز… به… تموم… کلمات… شما… گوش بدن. این ترفند واقعا جواب می ده.»

۵. توجه خود رو به کسائی که علائم منفی نشون میدن متمرکز نکنین

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی

توجه خود رو روی کسائی که به ابروی شون چین میندازن، دست به سینه نشسته ان و سرشون رو به علامت «نه» تکون میدن نگه ندارین. عوضش تنها بر کسائی تمرکز کنین که از شما حمایت می کنن مثلا در بحث درگیر هستن، از ارائه شما لذت می برن و سرشون رو به نشونه تایید تکون میدن. اگه به جای اونایی که بین سخنرانی پیامای منفی به شما انتقالمی دن مخاطبانی رو پیدا کنین که به شکل مثبتی با شما رابطه برقرار می کنن، اعتماد به نفس و آرامش خیلی بیشتری پیدا می کنین.

۶. نگرانی خود رو به شور و هیجان تبدیل کنین

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی

ساینک این ترفند رو از تماشای مسابقات المپیک آموختهه. چند سال قبل اون فهمید که گزارشگران هر بار که با ورزشکاران المپیک مصاحبه می کنن و می پرسن « نگران بودین؟» اونا جواب میدن «نه، هیجان زدم.» این ورزشکاران نشونه های بدنی عصبی بودن مثل دستان عرق کرده، ضربان قلب شدید و اعصاب تحت فشار رو درک کرده و اونا رو به عنوان مشکلات شور و هیجان و نشاط خود تعبیر می کردن.

وقتی شمام روی صحنه برید شاید دچار همین حالات میشید. واسه این مواقعه که ساینک می گه باید با صدای بلند به خود بگید: «من عصبی نیستم، من هیجان زدم»!

اون می گه: «وقتی این کار رو می کنین، اثر معجزه آسای اونو در تغییر دیدگاه خود نسبت به چیزی که قراره انجام بدین مشاهده می کنین.»

۷. وقتی سخنرانی شما تموم شد از حضار تشکر کنین

۷ نکته طلایی واسه اینکه سخنرانی بی نظیری داشته باشین  آموزشی

تشویق حضار به معنی ی یک هدیهه و هر وقت شما هدیه ای دریافت می کنین لازمه نشون بدین که واسه اون ممنون هستین. به همین دلیله که ساینک همیشه سخنرانی خود رو با این عبارت قوی به پایان میرسونه: «از شما متشکرم.»

منبع : Entrepreneur

دسته‌ها: آموزشی