خیلی از ما تمایل نداریم اعتراف کنیم از کارمون راضی نیستیم. همه ما شغلی رو که براش ساخته شده ایم، نداریم، اما اجباری هم نیس بقیه وقت و عمر باارزش خود رو واسه انجام کاری که مناسب ما نیس، هدر دهیم.

اصلا به چه دلیل باید به تغییر شغل فکر کنین؟ در روزهای کاری، سخت از خواب بیدار میشید؟ فقط به عشق آخر هفته و تعطیلی کار می کنین؟ فقط به خاطر پول کار می کنین؟ در محل کار خودنمایی می کنین آدم دیگری هستین؟ خارج از محیط کار، تمایلی به صحبت کردن از کار ندارین؟ ما نمی گیم اگه قربونی هر یک از این نشونه ها هستین، همین امروز کارتون رو ترک کنین، اما به دنبال شغلی باشین که شما رو خوشحال تر کنه. در مقاله زیر با ۷ نکته واسه یافتن شغلی که واسه اون ساخته شدین، آشنا میشید.

۷ نکته واسه یافتن شغلی که واسه اون ساخته شدین آموزشی

 

۷ نکته واسه یافتن شغلی که واسه اون ساخته شدین آموزشی

شما شغل تون رو فقط «پیدا نمی کنین»، بلکه واسه یافتن اون «می جنگید». این درس و دیگر درسا رو از افرادی یاد بگیرین که بعضی از اونا، در آخرای عمر به آرزوهای خود رسیدن.

احتمال داره روز آزمون استخدامی یا بین درد دلای خودمونی به دنبال از کار بیکار شدن، کسی درباره فوت و فن «کار پیدا کردن» با شما صحبت کرده باشه. این یکی از موضوعاتیه که بیشتر افراد درباره اون نظرپراکنی می کنن. اما دِیو ایسِی، بنیانگذار استوری کورپس (SrotyCorps)- بنگاه جمع آوری داستان زندگی مردم- با این موضوع مخالفه، به ویژه با فعل «پیدا کردن کار».

دِیو ایسِی می گه: «پیدا کردن کار، چیزی بدون اراده و اختیار نیس. وقتی فردی کاری رو پیدا می کنه که واسه اون ساخته شده، این بهش معناه که فداکاریا و تصمیم گیریای سختی رو گذروندهه.»

یعنی، مسئله فقط «پیدا کردن» کار نیس، شما باید واسه پیدا کردن کار بجنگین و این جنگیدن ارزشش رو داره. ایسِی؛ برنده ی جایزه ی تِد ۲۰۱۵ می گه: «کسائی که واسه پیدا کردن کار جنگیده ان، نسبت بهش شور و شوق خاصی دارن. اینا کسائی هستن که واسه بیدار شدن از خواب و سر کار رفتن، اشتیاق و هیجان دارن.»

ایسِی پس از گذشت بیشتر از ده سال گوش دادن به مصاحبهای استوری کورپس دریافت که مردم، بیشتر، داستان پیدا کردن کارشون رو با بقیه به اشتراک می ذارن و حالا ایسِی، تعداد خیلی از این داستانای شگفت انگیز رو در یک کتاب جدید به نام «مشاغل: هدف و اشتیاق کار» (Callings: The Purpose and Passion of Work) جمع آوری کرده. اون در این مقاله، ۷ نکته کلیدی رو درباره جنگ سخت آدما واسه یافتن کاری که دوست دارن، به اشتراک می ذاره.

۱. شغل شما در ناحیه همپوشانِ یک نمودارِ سه قسمتی جای میگیره

۷ نکته واسه یافتن شغلی که واسه اون ساخته شدین آموزشی

در این نمودار وِن، سه قسمت نامبرده عبارتند از (۱) انجام کاری که بلد هستین، (۲) احساس اینکه از کار شما تشکر می شه و (۳) این باور که کار شما باعث بهتر شدن زندگی بقیه می شه. ایسِی می گه: «وقتی این سه ویژگی در شما باشه، درست مثل اینه که بارقه ای پیدا شده باشه.» هدف ایسِی این نیس که بگه فرد باید جراح باشه تا با نجات جون آدما، احساس کنه صاحب شغل باارزشیه. به پیشخدمت یک رستوران کوچیک فکر کنین که اونقدر گرم با مشتریان صحبت می کنه که اونا احساس دوست داشته شدن می کنن. نظر شما درباره فصل مشترک یا همون ناحیه همپوشان در این سه ویژگی چیه؟ به گفته ایسِی: «بعضی وقتا باید چشم و گوشتون رو به روی پرحرفی دوستان، والدین و جامعه که کار درست و غلط رو به شما دیکته می کنن، ببندید و به صدای درون خودتون گوش بدین که میدونید حقیقته.»

۲. شغل شما بیشتر زاییده ی تجربیات سخت شماس

۷ نکته واسه یافتن شغلی که واسه اون ساخته شدین آموزشی

شاید صدای درون شما، یک تجربه جدا و به احتمال زیاد دردناک رو به یادتون بیاره. ایسِی به مصاحبه با یک معلم ۲۴ ساله به نام آیودیجی اوگانی در کتاب مشاغل اشاره می کنه. ایسِی می گه: «اون تا زمانی که پدرش به قتل رسید، با رویای دکتر شدن درس می خونه، اما بعد تشخیص داد معلمی شغلیه که واقعا واسه اون ساخته شده. به گفته خودش، هر بار که قدم به کلاس می ذاره، حضور پدرش رو با خود حس می کنه.» سرتاسر کتاب، داستان افرادیه که سخت ترین تجربیات زندگی شون رو به راهی جدید بدل می کنن. به گفته ایسِی: «داشتن تجربه ای که وجود شما رو بلرزاند و شما رو به یاد فناپذیری آدم بندازه، می تونه تبدیل به واقعه ی روشنگری در زندگی تون شه. خیلی از اوقات، این تجربیات باعث تغییرات مهمی می شن. ما ساعات زیادی رو صرف کار می کنیم، پس داستانای این کتاب واقعا می تونه اولویتامون رو در مورد زندگی کاری، متحول سازه.»

۳. یافتن شغل لازمه جسارت و تحمل برآشفتگی هاس

جایی از کتاب مشاغل، از وِندِل اسکات می شنوین که در سال ۱۹۵۲، به اولین راننده ی رالی نَسکار افریقایی-امریکایی تبدیل شد و علیرغم تهدیدهای جانی به رانندگی ادامه داد. از دوروتی واربرتونِ دانشمند می شنوین که هنگام انجام تحقیقاتش واسه از بین بردن ننگ سقط جنین، با بی عدالتی جنسی شدیدی روبرو می شه. از بِرنِل کاتلون می شنوین که بعد از طوفان کاترینا، اولین خواربارفروشی رو در محله ای به نام بخش نهم پایینی باز کرد، چون نمی خواست رنگ و بوی قدیمی محله از بین برود. به نقل از ایسِی، داستانای کتاب مشاغل، بیشتر با موضع گرفتن افراد در برابر وضع فعلی که قابل قبول نیس، شروع می شه و بعد «کار» در خدمت تغییر وضع موجود درمی آید: «صحبت از کاریه که آتیش اون با امید، عشق یا جنگ طلبی روشن می شه و هدف و همت، سوخت رسان اینه.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ اصل واسه هنرمندانه زیستن

۴. بیشتر اوقات «بقیه» شما رو به کاری تشویق می کنن که واسه اون ساخته شدین

شارون لانگ مشاغل عجیبی رو در طول عمرش تجربه کرده بود. همونطور که ایسِی می گه: «دخترش دانشگاه می رفت. یک روز که صندوقدار، فرمای کمک مالی رو در اختیار اون می گذاشت، اون با صدای آرامی به خود گفت: «ای کاش منم می تونستم دانشگاه برم.» صندوقدار جواب داد: «هنوزم دیر نیس.» اونم واسه یک برنامه هنری ثبت نام کرد و بنا به پیشنهاد مشاورش، مردم شناسی قانونی رو از شاخه علوم انتخاب کرد. ایسِی می گه: «مشاور فقط به خاطر این این واحد رو پیشنهاد کرد که فقط آسون ترین رشته علمی بود. اما همون دقیقه که اون در کلاس نشست، فهمید این همون کاریه که اون واسه اون ساخته شده.» ایسِی با بیان این داستان می خواد نشون بده در شغل هر فردی، رابطه هم نقش داره، گرچه واسه هر شخص منحصربه فرده. به قول ایسِی: «خیلی از اوقات، بقیه بدون اینکه بدونن به شما فشار وارد می کنن تا شغلی دست و پا کنین. اما وقتی شغل مناسب تون رو پیدا کردین، دوست دارین از همه کسائی که در گذشته، واسه پیدا کردن کار به شما فشار می آوردن، تشکر کنین.»

۵. چیزی که واقعا مهمه، پیشرفت پس از یافتن کاره

همیشه طوری از عبارت «کار پیدا کردن» در زندگی استفاده کردیم که انگار پیدا کردن کار، رسیدن به کمال مطلوبه، انگار که وقتی کار پیدا شد داستان به آخر می رسه. اما ایسِی تأکید می کنه شغل شما یک مراحل در حال پیشرفته: «درک و شناخت کامل کاری که انجام میدید بسیار با عرق جبینی که واسه انجام اون می ریزید، فرق داره.» شاید واسه دنبال کردن شغل دلخواه تون مجبور شید به مدرسه یا زمان کارآموزی سری بزنین، یا شاید مجبور شید کسب وکار خودتون رو دست و پا کنین. ایسِی اشاره می کنه که ممکنه افراد به یک راه کاری هدایت شن که در خدمت بقیه باشه. به گفته اون: «این کتاب در اصل، نامه ای عاشقانه به پرستاران، معلمان و کارکنان جامعه س، کسائی که از زحمات شون، آنطور که باید، تشکر نمی شه.»

۶. نمی تونین واسه یافتن شغلی که واسه اون ساخته شدین، سن و سال قطعی مشخص کنین

۷ نکته واسه یافتن شغلی که واسه اون ساخته شدین آموزشی

ایسِی زمانی کار پیدا کرد که ۲۱ ساله بود و با مردی مصاحبه کرد که در شورشای استون وال فعال بود. به گفته ایسِی «لحظه ای که ضبط صدای مصاحبه انجام شد، فهمیدم که روزنامه نگاری و مصاحبه با مردم کاریه که می خوام واسه باقی عمرم انجام دهم. خیلی خوش شانسم که این جرقه زمانی زده شد که من خیلی جوون بودم.» اما جمع آوری داستان واسه کتاب به یاد اون آورد که هرکی می تونه در هر سنی، شغلی رو پیدا کنه که واسه اون ساخته شده. کتاب اون شامل مصاحبه با کسی می شه که می دونست در ۱۵ سالگی می خواد داور NBA (لیگ حرفه ای بسکتبال بزرگسالان آمریکا و معتبرترین لیگ بسکتبال جهان) شه و فرد دیگری که پیش از کشف شغل رؤیایی اش که برش زدن ماهی آزاد دودی بود، ۳۰ سال در طرف حسابدار کار کرده بود. ایسِی می گه: «انجام کاری که واسه اون ساخته شدین یکی از رضایت بخش ترین و عالی ترین تجربیاتیه که می تونین در زندگی داشته باشین. پس هیچوقت تسلیم نشید.»

۷. مشاغل ایده آل شما حتما تضمین کننده ی حقوق و دستمزد ایده آل نیستن

جریان دیگری که ایسِی بیشتر در داستانای کاریابیِ مردم می شنوه، اینه: بیشتر اونا شغل پردرآمدشان رو جانشین شغل کم درآمد، اما رضایت بخش تری کردن. به نقل از ایسِی «پیامی که ما به جوونا میدیم اینه که شما می خواید با کمترین کار، بیشترین درآمد رو کسب کنین و این رؤیایی بیش نیس. پیام مجموعه استوری کورپس اینه که رؤیای ارزشمندتر اینه که خطرا رو قبول کنین و سخت بکوشید تا کاری رو پیدا کنین که واسه اون ساخته شدین.» سخن آخر، درسیه که ایسِی از نوشتن این کتاب گرفت: «در این کتاب، هیچکی میلیاردر یا میلیونر نیس، مشهور نیس و یا هزاران هزار طرفدار و دنبال کننده در صفحات مجازی نداره، چیزی که هست، داستان آدم هاییه که از زندگی، تموم و کمال استفاده کردن و به ما هم همین رو یاد می گیرن»

منبع : ideas.ted.com


دسته‌ها: آموزشی