حتما تابه حال دیده اید که فردی با یک ناراحتی جسمی روشن مثل درد قفسه ی سینه، تهوع، سردرد و… به دکتر مراجعه می کنه، اما پس از معاینه و انجام آزمایشای جور واجور، درنهایت بهش میگن که مشکلش جسمی نیس و از اعصابشه! شاید عجیب به نظر برسه اما ذهن و جسم، رابطه نزدیک و تنگاتنگی باهم دارن و هرگونه فشار و استرس روحی می تونه اثرات منفی ای روی سلامت جسمی بزاره و خود رو به شکل دردهای مبهم یا مریضیای جدی نشون بده. استرس و اضطراب روانی باعث بروز مریضیا و علائم مختلفی در بدن می شن که ما اینجا به ۷ مورد از اونا می پردازیم؛ اگه یک یا چند مورد از این نشونه ها رو در خودتون تشخیص دادین، به این معناست که سلامت روحی تون در خطره و باید بیشتر بهش توجه کنین.

 

بیشتر ما قبول داریم که زندگی پر از مشغله و گرفتاریه. در بعضی وقتا، همه ما احساس می کنیم مثل هَمِستری هستیم که داخل چرخ همستر، بدون هیچ معطلی و استراحتی می دود. درحالی که بعضی از مردم در مدیریت تموم مسائل و مشکلاتی که زندگی سر راه شون قرار می ده، استاد هستن، اما بقیه (یعنی بیشتر ما) به خاطر محرکای نا آرومی زایی که در زندگی روزمره مون هست، به مشکلات منفی جسمی و روحی دچار میشیم.

آخرین باری رو که ترسیدید یا استرس داشتین به خاطر بیارین! فهمیدین که نفس تون تندتر و عضلات تون سفت شدن؟ شاید چندین ماه که معده تون به هم می ریزه و ناراحته یا وقتی بیش ازحد نگران میشید، سردرد طولانی می گیرین.

جنی سی ییپ، دارای مدرک دکترای روان شناسی و عضو بورد روان شناسان حرفه ای آمریکا (ABPP) می گه که درواقع اینا همه نشونه های جواب جنگ یا فرار هستن؛ یک واکنش بیولوژیکی عادی که همه ما تحت استرس و فشار روحی از خودمون بروز میدیم.

ییپ توضیح می ده: «برخلاف چیزی که ممکنه فکر کنین، جواب جنگ یا فرار می تونه به درد بخور باشه. هرچه باشه نیاکان ما هنگام روبرو با یک تهدید واقعی، واسه نجات و بقایشان بهش احتیاج داشتن.»

بااین حال ییپ می گه که اگه شما همیشه در یک وضعیت اضطراب و استرس طولانی باشین، بدن شما به راه انداختن جواب جنگ یا فرار ادامه میده و این مسئله به سلامت جسمی و روحی شما آسیب می زنه.

اون در مورد چند علامت جسمی توضیح می ده. این علامتا نشون میدن که سلامت روحی شما در خطره:

۱. احساس می کنین قلب تون می خواد از سینه بیرون بیاد

۷ نشونه جسمی که اخطار می ده سلامت روحی شما در خطره آموزشی

همیشه تپش قلب دارین و قلب تون تندتند می زنه؟ ییپ می گه تپش قلب معمولا به عنوان نشونه اضطراب شناخته می شه و شاید اولین چیزیه که وقتی تحت استرس طولانی قرار می گیرین، متوجه ی اون میشید.

دلیلش اینه که وقتی شما مضطرب هستین، مغزتون هورمونایی ترشح می کنه که می تونن باعث تپش تندتر و محکم تر قلب تون شن.

۲. کف دست تون بیش ازحد عرق می کنه

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ عبارتی که هیچوقت نباید در دعواها به کار ببرین

تا به حال احساس کردین که وقتی بیش ازحد مضطرب یا پریشون هستین، کف دست هاتون خیلی عرق می کنن و خیس می شن؟ ییپ می گه که عرق کردن کف دستا مثل تپش قلب، یک علامت شایع استرسه و معمولا هنگامی اتفاق میفته که غدد عرق شما در واکنش به جواب جنگ یا فرار یا سیستم عصبی سمپاتیک، تحریک می شن.

۳. معده تون ناراحته و همیشه به هم می ریزه

ییپ می گه که جواب جنگ یا فرار باعث ترشح آدرنالین در بدن می شه. این هورمون، روند هضم (گوارش) رو کُند یا حتی متوقف می کنه تا بدن بتونه تموم انرژی اش رو واسه مقابله با تهدید بفرستد. اگه همیشه استرس دارین، طبیعیه که معده تون بهم بریزه و حتی ممکنه این ناراحتی معده به سرعت به سندروم روده ی تحریک پذیر (IBS) تبدیل شه.

IBS مستقیما به وسیله اضطراب به وجود نمیاد، اما تغییرات شیمیایی که به خاطر استرس در بدن تون اتفاق میفته، می تونه نقش بزرگی در بروز اون داشته باشه.

۴. همیشه سردرد دارین

ییپ می گه که درست مثل ناراحتی معده اگه تحت استرس همیشگی باشین، ممکنه به سردردهای طولانی دچار شید. این سردردها معمولا در وسط روز شروع می شن و ممکنه چندین ماه ادامه داشته باشن.

به گفته انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، تحقیقات مختلفی نشون دادن که اضطراب و افسردگی با بروز سردردهای طولانی مرتبطه.

۵. همیشه خسته هستین

۷ نشونه جسمی که اخطار می ده سلامت روحی شما در خطره آموزشی

ییپ می گه وقتی ذهن تون همیشه مشغول باشه، بدن تون هم اونو حس می کنن. ذهن شما مثل یک بشقابه و وقتی پر از استرس و نگرانی باشه، دیگر هیچ جایی واسه کارای به درد بخور و به دردبُخور وجود نداره. اگه همیشه احساس خستگی می کنین، نشونه اینه که سلامت ذهنی تون در خطره.

یک مطالعه نشون می ده که خستگی طولانی در بیشتر مواقع با اضطراب و افسردگی مرتبطه و اینکه اونا بیشتر با همدیگه اشتباه گرفته می شن.

۶. نمی تونین تمرکز کنین

ییپ می گه ممکنه تعجب کنین اما جواب جنگ یا فرار بیولوژیکی بدن تون درواقع می تونه توانایی شما رو واسه تفکر تحلیلی و استدلالی کاهش بده. در این صورت شما احساس حواس پرتی و بی حوصلگی می کنین و قادر نیستین روی پروژه های پیچیده یا حتی ساده تمرکز کنین.

اضطراب و افسردگی بیشتر می تونه باعث شه که احساس گیجی کنین یا حتی از زندگی روزمره تون فاصله بگیرین.

۷. کل شب بیدار هستین

نشخوار کردن افکار منفی می تونه ذهن شما رو خسته و فرسوده کنه و باعث شه به سختی به خواب برید یا اصلا نتونین بخوابید. این حالت جنگ یا فرار می تونه باعث شه در وضعیت «افزایش انگیختگی» یا hyperarousal قرار بگیرین. این وضعیت می تونه به خواب رفتن رو سخت یا غیرممکن سازه.

وقتی همه چیز هنگام خواب آرامه، اما بااین حال شما متوجه میشید که ذهن تون درگیر افکار نگران کننده و آزاردهنده شده، به این معناست که سلامت روحی تون در خطره و باید فورا راه حلی براش پیدا کنین.دسته‌ها: آموزشی