بیشتر آدما با این باور موافق هستن که یادگیری باید همراه با ته مایهای سرگرمی باشه. شاید کمی غافلگیرکننده به نظر بیاد اما علم هم ثابت کرده که بازیای کامپیوتری نه تنها قدرت مغز رو بالا می برن، بلکه استعدادها و تواناییای فعلی فرد رو هم حفظ می کنن.

۱. شکست کلید پیروزیه

محاله یک آدم موفق در زندگی مزه ی شکست رو نچشیده باشه. اصلا محاله که آدم باشی و تا به حال شکست نخورده باشی، چون هرکسی آخرش در بخشی از زندگی شکست رو تجربه می کنن. کلید پیروزیِ پایانی در شکستای بسیاره.

حتما قصه ی توماس ادیسون و شکستای پشت سر هم اونو واسه اختراع لامپ شنیدین، اما شاید در مورد شکستای پشت سر هم این آدما چیزی نشنیده باشین:

– خانوم رولینگ، نویسنده ی سری کتابای موفق هری پاتر، ۱۲ بار واسه چاپ کتاب با شکست رو به رو شد.

– ۱۰۰۹ نفر خواسته کُلنل ساندرس، موسس رستورانای زنجیره ای مرغ سوخاری کنتاکی، رو رد کردن.

– انیشتین تا سن ۴ سالگی نمی تونست صحبت کنه و تا ۷ سالگی نمی تونست بخونه.

– ونگوک، نقاش معروف هلندی، در طول زمان هنری خود فقط یک تابلو ی نقاشی فروخت.

– مایکل جردن، اسطوره ی بسکتبال، در زمان دبیرستان از تیم بسکتبال مدرسه اخراج شد.

پس می بینیم که شکست مسئله مهمیه. در خیلی از بازیای کامپیوتری، بازی با بیشتر از یک جون شروع می شه و این یعنی شکست خوردن اشتباه مهلکی نیس. در بازی واسه تموم کردن هر راند و رسیدن به هدف باید چندین بار شکست خورد. همین مسئله بازیکن رو تشویق می کنه تا چندین و چند بار سعی کنه و روی مشکل جلو خود متمرکز شه، بدون اینکه روحیه ی خود رو ببازد یا تسلیم شه.

۷ فایده بازی های کامپیوتری و موبایل واسه مغز که نمی دونستید آموزشی

۲. بازیای کامپیوتری مهارت حل مسئله رو در شما تقویت می کنن۷ فایده بازی های کامپیوتری و موبایل واسه مغز که نمی دونستید آموزشی

دلایل زیادی هست که بازیای کامپیوتریِ نقش آفرینی (Role-playing Games) واسه تمرین مغز به درد بخور هستن. بازیایی مثل Call of Duty واقعا تواناییای مغزی شما رو بالا می برن و حتی بیشتر از بازیایی مثل Luminosity که با هدف افزایش تواناییای ذهنی طراحی شدن، می تونن واسه مغز به درد بخور باشن.

جین مک گونیگال، طراح سرشناس بازیای واقعیتِ جانشین (Alternative Reality Games) و دکترای تحقیقات اجرایی پیشنهاد می کنه که اگه می خواید سرگرم باشین و توانایی مغزی خود رو پیشرفت بدین، سه بار در هفته، هر بار به مدت ۲۰ دقیقه بازی کنین.

بیشتر بازیای کامپیوتریِ محبوب ابزارهایی واسه حل مسئله و تفکر انتقادی دارن که باعث می شن موافقت و انعطاف پذیری ذهنی شما افزایش پیدا کنه و این دو مهارت کلید توانایی حل مسئله در هر زمینه ای هستن.

۳. بازی کردن ذهن شما رو فعال نگه می داره۷ فایده بازی های کامپیوتری و موبایل واسه مغز که نمی دونستید آموزشی

خواهی بخای با افزایش سن توانایی ذهنی و جسمی ما کاهش پیدا می کنه. ورزش کردن و داشتن رابطه جنسی سالم می تونه از کاهش توانایی جسمی جلوگیری کنه (یا کمه کم روند اونو کُند کنه). یکی از روش ها واسه جلوگیری از کاهش توانایی ذهنی، فعال نگه داشتن مغزه. حل کردن جدولِ سودوکو، بازیای فکری و بازیای کامپیوتری (البته اینجا منظور اون دسته از بازیای کامپیوتریه که مغز رو درگیر می کنن) همه به جلوگیری از نابودیِ توانایی مغزی کمک می کنن.

تحقیقات نشون می ده سالمندانی که ذهن فعالی دارن، ۲.۶ برابر کمتر از بقیه با خطر دچار شدن به فراموشی و نابودی عقل رو به رو هستن. تحقیقات زیادی هم نقش بازیای کامپیوتری رو در تقویت حافظه، طول عمر و بهبود ایجاد وخو به اثبات رسانده ان. پیام اخلاقی این یافتها اینه که امسال واسه تولد بابابزرگ و مادربزرگ عزیزتون، ایکس باکس هدیه بگیرین!

۴. بازیای کامپیوتری مهارتای دیداری رو در شما تقویت می کنن

بازیای کامپیوتری باعث بهتر شدن پردازش محرکای دیداری در بازیکنان می شن. بازیکنان بازیای کامپیوتری، نسبت به بقیه کارکرد بهتری در کارای دیداری دارن. تحقیقات نشون می ده بازیکنان کارکرد بهتری در دنبال کردن وسایل، دنبال کردن چند وسیله با هم با هم، پیدا کردن فرقا در تصاویر و تصویرسازی سه بعدی دارن.

به دنبال مطالعه ای که در دانشگاه براون انجام گرفت، مشخص شد بازی کردن هم مهارتای دیداری رو تقویت می کنه و هم ممکنه با یادگیری رابطه داشته باشه. در این مطالعه محققان به این نتیجه رسیدن که بازیای کامپیوتری با یادگیری دیداری رابطه داره و ممکنه این بازیکنان زودتر از آدمای عادی مهارتای دیداری رو یاد یگیرند. مهارتایی که طی بازی کردن به دست بین، معمولا دائمی هستن و به دنبال تغییر در روند پردازش ذهن ایجاد می شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ عبارتی که هیچوقت نباید در دعواها به کار ببرین

۵. بازی کردن سرعت پردازش اطلاعات رو بالا می بره

در بیشتر موقعیتا، توانایی در پردازش سریع اطلاعات ضروریه. مثلا رانندها در خطر اطلاعات زیادی قرار دارن که بعضی از این اطلاعات همیشه در حال تغییر تغییر هستن. رانند ها باید بتونن سریع و دقیق تصمیمات مهمی بگیرن، اما در مراحل تصمیم گیری سرعت، قربونیِ دقت عمل می شه یا برعکس. به زبون ساده بیشترِ تصمیماتِ سریع، اشتباه از آب درمی آیند! اگه می خواین بیشتر درمورد رابطه سرعت و دقت کارکرد مغز بدونین، دیدن این ویدئوی آموزشی به شما کمک می کنه.

بازیای کامپیوتری بیشتر به خاطر این بد شناخته می شن که باعث پردازش سریع اطلاعات حسی و واکنش سریع می شن. در این بازیا دو دل بودن و دست دست کردن در تصمیم گیری مجازات سختی به دنبال داره. پس بازیکنان تشویق می شن که زمان واکنشِ (Reaction Time) خود رو پایین بیارن.

تعدادی از تحقیقات نشون دادن که بازیکنانِ این بازیا سریعتر از بقیه ی آدما به محرکا واکنش نشون میدن و این افزایش سرعت باعث کاهش دقت در تصمیم گیری نمی شه! تقویت این مهارت فقط مربوط به بازی کردنِ یک بازی خاص نیس و در مورد بیشتر بازیا عمومیت داره، شگفت انگیزه، اینطوری نیس! پس از پایه بازیکنان اطلاعات رو سریعتر از بقیه پردازش می کنن و سریعتر و در عین حال دقیق به اونا جواب میدن.

پس اگه می خواید سرعت پردازش اطلاعات خود رو بالا ببرین، با کامپیوتر بازی کنین!

۶. بازیکنان حافظه ی بهتری دارن۷ فایده بازی های کامپیوتری و موبایل واسه مغز که نمی دونستید آموزشی

اگه می ترسین روزی نابودی عقل بگیرین یا الان از این مریضی رنج می برین، روی صحبت مون با شماس. محققان دانشگاه کالیفرنیا به این نتیجه رسیدن که بازیای کامپیوتری سه بعدی می تونن باعث تقویت حافظه شن.

اونا افراد مورد آزمایش خود رو به دو گروه تقسیم کردن. یه گروه نیم ساعت در روز به مدت دو هفته، بازیای کامپیوتری دوبُعدی و گروه دیگر بازیای کامپیوتری سه بعدی می کردن. قبل از آزمایش و بعد از آزمایش، از همه افراد تست حافظه سنجی گرفتن. گروهی که بازیای دوبعدی انجام می دادن هیچ پیشرفتی نداشتن اما حافظه ی گروهی که بازیای سه بعدی انجام می دادن تا ۱۲٪ کارکرد بهتری پیدا کرد! شاید این ۱۲٪ به نظرتون کافی نباشه اما خوبه بدونین که قدرت حافظه ی افراد از ۴۵ تا ۷۰ سالگی به مقدار ۱۲٪ کاهش پیدا میکنه.

محققان قبلا هم نشون دادن که سروکار داشتن با محیطای سه بعدی باعث افزایش رشد سلولای عصبی و افزایش اندازه هیپوکامپ در مغز می شه.

این واسه بازیکنان خبر خوبیه! اونا حالا می تونن با قیافه ای حق به طرف در مورد جلسات تمرین ذهنی خود در بازی Call of Duty حرف بزنن!

۷. بازیای کامپیوتری در انجام با هم چند کار به شما کمک می کنن

لُب مطلب اینکه بازیای کامپوتری واسه مغز مفیدند.

این طور که به نظر می رسه والدین میونه ی خوبی با بازیای کامپیوتری ندارن. برعکس پروفسور دافنه که متخصص مغز و علوم شناختیه و بیشتر از ۲۰ مطالعه در مورد ی بازیای کامپیوتری انجام داده، می گه: «بازیای کامپیوتری باعث جلوگیری از نابودی عقل می شن.»

تحقیقات این خانوم پروفسور نشون میدن که بازیای کامپیوتری باعث افزایش تمرکز، تواناییای ذهنی و دیداری می شن و فرد رو واسه انجام با هم چند کار آماده می کنن. مدت زمان واکنش نشون دادن در افراد معمولی در حالی که چند کارِ با هم به اونا سپرده شه، ٪۳۰ بیشتر از حالت عادیه که فقط در حال انجام یک کار هستن، اما در بازیکنان نسبت به حالت عادی این زمان فقط ٪۱۰ افزایش پیدا می کنه.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله نیچر (Nature) به چاپ رسید، نشون می ده انجام یک بازی سه بعدیِ ساده مثل اتومبیل رانی در یک بازه ی ۴ هفته ای به مدت ۱۲ ساعت توانایی انجام با هم چند کار رو در فرد به مدت ۶ ماه افزایش می ده. این افزایش توانایی در افراد ۲۰-۷۰ ساله دیده شد و جالبه که کارکرد افراد بالای ۶۰ سال از این نظر نسبت به جوونا ۲۰ ساله ای که اصلا بازی نمی کردن بهتر بود! تواناهای ذهنی دیگری مثل حفظ تمرکز، حافظه و چیزای دیگه ای به جز اینا هم بین سالمندان زیاد شد.

روی هم رفته، بازیای کامپیوتری سه بعدی واسه همه خصوصا افراد بالای ۵۰ سال، البته در حد میونه روی، موثر هستن.

منبع : psychologytoday

دسته‌ها: آموزشی