همه می تونن عصبانی شن. آسونه. اما عصبانی شدن نسبت به آدم درست، به اندازه درست، در زمان درست، به قصد درست و به شکل ی درست… این شاید دیگر آسون نباشه. فیلسوف معروف ارسطو، در نقل قول بالا مفهومی رو گفته که این روزها به موضوع پرطرفداری در بخشای جور واجور، مثل روانشناسی، آموزش و کسب وکار بدل شده؛ اون معنی، «هوش هیجانی» است. همراه ما باشین، در این مقاله به ۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا اشاره می کنیم.

 

کسائی که هوش هیجانی بالا دارن، عادات و رفتارهایی دارن که در مدیریت احساسات خود و درک احساسات بقیه کمکشون می کنن.

کسی رو می شناسین که با تموم وجود، با احساسات خودش هماهنگ باشه، بتونه اونا رو به شکل ی مناسبی بگه و با احساسات بقیه هم همدل و همراه باشه؟ این آدم از نظر هیجانی بسیار باهوشه.

هوش هیجانی شامل چار مهارت عمدهه:

  • توانایی حفظ احساسات
  • توانایی استدلال با احساسات
  • توانایی درک احساسات
  • توانایی مدیریت احساسات

۱. آدمایی که هوش هیجانی بالا دارن، به احساساتشون توجه می کنن

۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا آموزشی

دانیل گولمن، روانشناس و نویسنده ی معروف، خودآگاهی رو یکی از اجزای مهم هوش هیجانی می دونه. خودآگاهی یعنی تشخیص حالات و احساسات و احساسات خود.

باخبر شدن از چگونگی اثر احساسات و حالاتتان روی بقیه هم بخشی از خودآگاهیه. این تواناییِ کنترل حالات هیجانی، احتیاج ساده ی هوش هیجانیه.

۲. احساسات بقیه رو درک می کنن

۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا آموزشی

به باور ی گولمن، همدلی یکی دیگر از اجزای اصلی هوش هیجانیه.

همدلی یعنی توانایی درک احساسات بقیه. به خاطر رفت و امد با اونا در بخشای زیاد زندگی، هم چون کار و مدرسه، باید بفهمین بقیه چه احساسی دارن. اگه همکارتان ناراحت یا سرخوردهه، دانستن احساسات داخلی اش، کمکتون می کنه تا واکنش مناسبی نشون بدین.

۳. می تونن احساسات خود رو تنظیم کنن

۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا آموزشی

کنترل در هوش هیجانی بسیار مهمه. اینکه احساسات خود رو تشخیص میدید و درکشون می کنین، عالیه، اما اگه نتونین از این آگاهی بهره ای ببرین، در آخر خیلی به درد بخور نمیشه. آدمایی با هوش هیجانی بالا پیش از اونکه طبق احساسات عمل کنن، فکر می کنن. اونا با احساسات خود هماهنگ هستن، اما اجازه نمی دن این احساسات واسه زندگی شون تصمیم گیری کنن.

۴. افرادی با هوش هیجانی بالا باانگیزه هستن

۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا آموزشی

آدمای با هوش هیجانی بالا انگیزه زیادی واسه رسیدن به اهدافشان دارن و می تونن رفتارها و احساسات خود رو مدیریت کنن تا پس به موفقیتی بلندمدت برسن. شاید کمی نگران ایجاد تغییر در زندگی شون باشن، اما خوب میدونن که مدیریت این ترس، بسیار مهمه.

اونا میدونن که با یک دور خیز و ایجاد تغییر در زندگی، می تونن زندگی شون رو بهتر کنن و یه قدم به اهدافشان نزدیک تر شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ دلیلی که معدل پایین ها موفق ترین آدم های دنیا می شن 

۵. مهارتای اجتماعی خوبی دارن

۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا آموزشی

آدمای با هوش هیجانی بالا دوست دارن مهارتای اجتماعی قدرتمندی هم داشته باشن، شاید تا حدودی به این خاطر که با احساسات خودشون و بقیه بسیار هماهنگ هستن. اونا میدونن که چیجوری باید با بقیه به طور موثری برخورد کنن و روی ایجاد روابط سالم اجتماعی و کمک به موفقیت اونایی که دوروبرشان هستن، سرمایه گذاری می کنن.

۶. هم می خوان و هم می تونن درباره احساسات خود با بقیه صحبت کنن

۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا آموزشی

بعضی وقتا افراد همدل هستن و با احساسات خود هماهنگی دارن، اما در اشتراک گذاری این احساسات با بقیه دچار مشکل می شن. افرادی که هوش هیجانی بالا دارن، نه تنها احساسات رو می فهمن، بلکه میدونن که چیجوری احساساتشون رو به شکل مناسبی بگن.

حتما می پرسین منظورم از «به شکل مناسبی» چیه! تصور کنین که روز بسیار بدی رو در محل کارتون کذرونده اید. خسته و سرخورده هستین و از اتفاقاتی که در جلسه ی مهمی افتاده هم عصبانی هستین. شاید بیان نامناسب احساساتتون موجب شه به خونه بیایید و با همسرتون جر و بحث کنین یا حتی ایمیل نه چندون قابل احترام ای واسه رئیستان بفرستید. اما واکنش هیجانی مناسب تر اینه که درباره این شکستا با همسرتون صحبت کنین و بعد هم با پیاده روی کمی نا آرومی رو از خود دور کنین و در آخر طرح خوبی بریزین تا فردا رو بهتر از امروز سپری کنین.

۷. می تونن دلایل اصلی احساساتشون رو به درستی شناسایی کنن

۷ عادت افرادی با هوش هیجانی بالا آموزشی

تصور کنین از دست همکاری سرخورده و عصبانی هستین. همین طور که احساساتتون رو آزمایش می کنین، بررسی کنین که واقعا از چی ناراحت هستین. از اعمال همکارتان عصبانی هستین، یا عصبانیت شما از شکستا و فشار از طرف رئیسی ناشی می شه که کار و مسئولیتای بیشتر از اندازه ای روی دوشتان گذاشته؟ آدمایی با هوش هیجانی بالا می تونن به موقعیتا نگاه کرده و منبع واقعی احساساتشون رو به درستی شناسایی کنن.

در اول ممکنه وظیفه ی ساده ای به نظر برسه، اما واقعیت اینه که زندگی هیجانی ما ممکنه پیچیده و شلوغ باشه. وقتی با احساسات قدرتمندی هم چون عشق و خشم روبرو میشید، دیگر یافتن منبع واقعی این احساسات، کار آسونی نیس.

نظر شما در این باره چیه؟ به هوش هیجانی خودتون چه نمره ای میدید؟ ممکنه بعد از خوندن این مطلب علاقه مند باشین نحوه رفتار افراد با هوش هیجانی پایین رو هم بخونین.

منبع : verywell.com

در هر گفتگو ای جواب بله بگیرین، گفتگو بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره


دسته‌ها: آموزشی