در کنار همه نکاتی که واسه تربیت فرزندان خود باید در نظر بگیرین، باید یاد بگیرین به بچتون محبت کنین و روابط خود رو با اون محکم کنین. همراه ما باشین، در این مقاله با ۷ نکته واسه تقویت رابطه والدین و فرزندان آشنا میشید.

 

۱. در کنار هم غذا بخورین

خیلی از تحقیقات انجام شده در مورد روابط والدین و فرزندان نشون میدن که کنار هم بودن اعضای خونواده، هنگام صرف وعدهای غذایی اصلی، اثر مستقیم و مثبتی روی رشد کودکان داره. بهبود سلامتی و عادتای غذایی، بهبود مهارتای اجتماعی و احساسی و روانی، رفتار مطلوب کودکان و حتی پیشرفت تحصیلی، از امتیازات غذاخوردن به شکل خانوادگی و دسته جمعیه.

۷ عادتی که رابطه والدین و فرزندان رو محکم تر می کنه  آموزشی

۲. در مورد روزتون باهم صحبت کنین

زمان صرف شام و قبل از خواب بهترین فرصت واسه صحبت با فرزندان تون، در مورد روزیه که پشت سر گذاشته ان. از فرزندان خود سؤالاتی در مورد اون روز بپرسید تا بتونن با جزئیات جواب شما رو بدن. مثلا: «بهترین بخش امروز چی بود؟» یا «امروز چه اتفاق جالب و خنده داری برات افتاد؟»

فراموش نکنین که شمام باید در مورد روز خود به اونا بگید، اینکه با چه مسائلی روبرو شدید و چیجوری واسه حل اونا برنامه ریزی کردین یا در مورد اتفاقای خوب اون روز واسه فرزندان تون توضیح بدین.

۷ عادتی که رابطه والدین و فرزندان رو محکم تر می کنه  آموزشی

هنگامی که شمام با فرزندان تون در مورد روز خود صحبت می کنین بهش نشون میدید که واسه اون به عنوان یک آدم ارزش قائل هستین و اون مورد اعتماد شماس. اینطوری رابطه شما با بچتون قوی تر میشه و اون می فهمه که واسه شما مهمه.

۳. با هم بازی کنین

۷ عادتی که رابطه والدین و فرزندان رو محکم تر می کنه  آموزشی

بازی و انجام فعالیتای سرگرم کننده در کنار فرزندان تون، یکی از بهترین راه ها واسه ایجاد صمیمیت و استواری رابطه بین شما و آنهاست. می تونین با هم بیرون برید و دوچرخه سواری یا فوتبال بازی کنین.

می تونین بازیای آموزشی انجام بدین و در کنار سرگرمی، به افزایش مهارتای یادگیری و اجتماعی فرزندان خود بدین. اینکه شما در کنار فرزندان خود مشغول بازی و سرگرمی باشین، مهمتر از نوع بازیِ انتخابی شماس. می تونین باهم کاردستی درست کنین، یا یک دسر یا غذای ساده تهیه کنین یا اینکه بعد از تماشای یک برنامه کودک، همراه فرزندان تون اونو بررسی کنین. به هر حال کاری رو انجام بدین که واسه هردوی شما جذاب و لذت بخش باشه و موجب رابطه شما شه، درست مثل زمانی که با همسر یا دوستان صمیمی خود به تفریح و سرگرمی می پردازید.

۴. بچه خود رو در آغوش بگیرین

نوازش و در آغوش گرفتن فرزندان جدا از اینکه اینکه باعث رابطه و استواری روابط می شه، طبق تحقیقات انجام شده احتمال دچار شدن به مریضی رو در شما و بچتون هم کم می کنه. پس بچتون رو در آغوش بگیرین و بهش نشون بدین که چقدر دوستش دارین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ دلیلی که تمرکز روی وظایف شغلی تون رو واسه شما مشکل می سازه

۵. واسه هم احترام قائل شید

۷ عادتی که رابطه والدین و فرزندان رو محکم تر می کنه  آموزشی

بچه ها بعضی وقتا ممکنه عصبی شن و اشتباهاتی بکنن. اما شما در جایگاه پدر یا مادر باید این نکته رو بدونین که برخورد قابل احترام با کودک تون در موارد این چنینی، یکی از اصول مهم در تربیت کودک به حساب میاد. اگه بچه شما کاری کرده که از نظر شما احتیاج به تنبیه و اخطار داره، این اخطار باید همراه با مهربانی و آرامش باشه. تجربه نشون می ده که تنبیه بدنی و فریاد زدن بر سر کودک، نه تنها تأثیری نداره بلکه به رابطه بین شما و اونم آسیب میرسونه.

۷ عادتی که رابطه والدین و فرزندان رو محکم تر می کنه  آموزشی

آرامش

به کودکان تون یاد بدین که از عباراتی مثل «لطفا» و «متشکرم» استفاده کنن، شمام، هنگام صحبت با اونا از عبارات مؤدبانه استفاده کنین. رفتار و گفتار قابل احترام فقط واسه بیرون از خونه نیس. برخورد همراه با احترام و صمیمت در داخل خونه، نه تنها شما رو به همدیگه نزدیکتر می کنه، بلکه خونه رو به محل آسایش و آرامش والدین و فرزندان تبدیل می کنه.

۶. به فرزندان تون اجازه بدین به شما کمک کنن

بچه ها از این که به درد بخور واقع شن، لذت می برن. پس هنگامی که شما انجام کاری رو به اونا واگذار می کنین یا مسئولیتی برعهده ی اونا می ذارین، می تونین حس اعتماد به نفس رو در بچه خود تقویت کنین و باعث میشید که اون خود رو فردی به درد بخور و مؤثر بدونه. به اونا یادآور شید که چقدر واسه کمکی که به شما می کنن، از اونا ممنون هستین و از کارشون تعریف کنین.

این تکنیک جدا از اینکه ایجاد روابط صمیمی بین شما و بچتون، باعث می شه که کودک مسئولیت پذیری داشته باشین و اون از کمک به بقیه لذت ببره.

۷. عشق و علاقه تون رو هر روز به بچتون بگید

۷ عادتی که رابطه والدین و فرزندان رو محکم تر می کنه  آموزشی

هر روز با انجام بعضی کارای کوچیک عشق خود رو به بچتون نشون بدین. مثلا یک یادداشت واسه اون در ظرف غذایش بذارین، واسه باهم بودن در تعطیلات آخر هفته برنامه ریزی کنین و هنگامی که با شما صحبت می کنه تموم توجه خود رو به بچتون متمرکز کنین. با همین ترفندهای به ظاهر کوچیک رابطه بین شما و بچتون بهتر و صمیمی تر میشه.

هر روز بهش یادآور شید که چقدر واسه شما عزیز و ارزشمنده تا رابطه اون با شما عمیق و آسیب ناپذیر باشه. 


دسته‌ها: آموزشی