خواه یک کار و کاسبی کوچیک باشین که در یک گاراژ فعالیت می کنه یا یک شرکت ۵۰۰ نفری، یک موضوع ثابت همیشه واسه شما مطرحه: تمرکز روی استخدام فوق ستارها. زمانی که من و یکی از شرکای بنیانگذارم به اسم ادی ماکالانی (Eddie Machaalani) شرکت تجاری خود رو راه انداختیم، عهد کردیم که با ۱۰۰ نفر اولی که استخدام می کنیم خود مصاحبه کنیم. کار سختی بود، اما به عهد خود وفادار ماندیم و با تک تک افرادی که در اون دوره دو ساله به ما پیوستند صحبت کردیم. در این مقاله با ۷ سؤالی آشنا میشید که به شما کمک می کنه ستارها رو استخدام کنین.

از راه این فرایند، ما پایه و پِی محکمی از استعدادهای شگفت انگیز ساختیم و سطح انتظار رو واسه کارکنان جدید و مدیران استخدامی بالا بردیم، مدیرانی که هنوز به مهم ترین قانون استخدام ما پایبند هستن: «هیچوقت کسی رو که به اندازه کافی خوبه استخدام نکنین، همیشه منتظر بهترین بمونین.» صبر کردن واسه استخدام فرد مناسب واسه یک سِمت دردناکه اما در درازمدت، در وقت و سلامت روانی شما صرفه جویی میشه. مطمئن باشین بهترینا جایی اون بیرون منتظر شمان و شمام اونا رو پیدا می کنین.

استخدام فرد مناسب بیشتر از هر چیز دیگری سرنوشت کسب وکار شما رو تعیین می کنه. اگه فوق ستاره استخدام کنین اونا پشت رؤیای شما خواهند ایستاد و اونو به واقعیت تبدیل می کنن. زمانی که افراد اشتباه رو استخدام کنین می بینین که با رشد کسب وکارتان، فرهنگی سازمانی با افرادی متوسط دارین که نگاه شون به ساعته و حتی ذره ای هم به اندازه شما انگیزه ندارن.

با این اوصاف، چه جوری مطمئن شید که دارین فرد مناسبی رو استخدام می کنین؟ سعی کنین از تموم مصاحبه شوندها این هفت سوال رو بپرسید:

۱. کدوم ویژگی رو در کسب وکار ما دوست دارین؟

و چه جوری چیزایی رو که دوست ندارین تغییر میدید؟ این سؤال دو کار انجام می ده. اول، به شما نشون می ده که یک نامزد استخدام چه جوری چیزی رو که دوست نداره میگه. درباره مشکل صحبت می کنه و بی معطلی راه حلی ارائه می ده یا به شما می گه کسب وکارتان بی نقصه، اونم در صورتی که واقعا اینطور نیس؟ پس دنبال افرادی بگردید که ۵ درصد درباره مشکل و ۹۵ درصد درباره راه حل صحبت کنن.

۷ سؤال که به شما کمک می کنه ستاره ها رو استخدام کنین  آموزشی

با پرسیدن این سوال که چه جوری چیزی رو که دوست ندارن تغییر میدن، شما این شانس رو دارین که ببینین مهارتای حل مسئله اونا چطوره. مثلا، اگه اونا بگن که خدمات مشتریان شما نامطلوبه اما نتونن حتی یک ایده ی ساده واسه اصلاح اون ارائه نکنن، زمانی که واسه شما کار کنن چه شانسی واسه حل مشکلات دارن؟ تسلیم می شن و به سراغ چیز دیگری می رن؟ شاید بهترین کارکنان اونایی هستن که مشکلات رو سریع و به دست خود حل می کنن.

۲. الان مشغول مطالعه چه کتابی هستین؟

افراد پر شور و اشتیاق تمایل دارن با خوندن کتاب یا گوش دادن به کتابای صوتی مهارت هاشون رو بهتر کنن. چه کتابایی که مخصوص یک مهارت خاص مثل فروش و بازاریابی باشن، چه در حال مطالعه کتابی در بخش ی پیشرفت فردی باشن، فرقی نداره، اونا همه نشونه های خوبی هستد.

واسه من اینکه شخص مقابل در حال خوندن یک کتاب داستانی باشه، در حالی که مدتیه کتاب آموزشی نخونده ، یک کارت قرمز حساب می شه. فوق ستارها همیشه به دنبال بهتر کردن خود هستن و باهوش ترین افرادی که من به شخصه می شناسم، همیشه در حال آموختن و جذب اطلاعات جدید هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ خوراکی سالم واسه کاهش استرس بدون ترس از چاقی

۳. درباره مشکلی که در شغل فعلی خود مسئول حل کردن اون بودین توضیح بدین. چه جوری اونو حل کردین؟

۷ سؤال که به شما کمک می کنه ستاره ها رو استخدام کنین  آموزشی

اینم واقعا وجود داشتن یا نداشتن مهارتای حل مسئله و تفکر خلاق رو در افراد رو می کنه. اونا هدفی اندیشمندانه واسه حل مشکل در پیش گرفتن یا اونو به عهده ی شخص دیگری گذاشته ان؟

۴. به چی در زندگی حرفه ای خود بیشتر از بقیه افتخار می کنین؟

این سوال واسه شما بینشی درباره اینکه چی اونا رو به سعی وامی داره جفت و جور کرده و به شما اجازه می ده تعریف اونا رو از موفقیت آزمایش کنین.اگه، مثلا، اونا ۱۲ پارسال رو واسه یک شرکت کار کردن و بزرگ ترین موفقیت شون این بوده که فقط در یک فصل مالی تونسته ان به میزان فروش هدف گذاری شده برسن، پس شاید فوق ستاره ای که شما می خواید، نباشن.

از طرف دیگه، اگه اونا در طول یک دوره دو ساله پنج بار ترفیع شغلی گرفته باشن، احتمال یک فوق ستاره پیدا کردین.

۵. پیش از این ورزشای گروهی انجام دادین؟

افرادی که در ورزشای گروهی مثل بسکتبال، فوتبال و قایقرانی فعالیت می کنن، مشتاق، متمرکز روی رسیدن به اهداف و از نظر جسمی آماده هستن. این شرایط کمک می کنه تا ذهن اونا در اوج خود باشه. کلا، اونا در ایجاد رابطه بسیار خوب هستن، خوب با فشار روانی و جسمی کنار بین و در رویدادهای تیمی کارکرد خوبی دارن.

۶. واسه تفریح چه می کنین؟

۷ سؤال که به شما کمک می کنه ستاره ها رو استخدام کنین  آموزشی

تعادل یکی از بخشای مهم موفقیته و من فهمیده ام که فوق ستارها سعی می کنن تا در بیشتر (اگه نه همه) جنبه های زندگی مثل آمادگی جسمی، روابط و یادگیری موفق باشن.

مثلا، اگه شخصی سه روز در هفته به باشگاه میره، شنبها داوطلب خیریهه و تنها واسه تفریح، مشغول یادگیری پیانوه، می تونیم بگیم که اون واسه موفقیت و تعیین هدف ارزش قائله و به طور دائمی داره خودشو بهتر و بهتر می کنه. این به طور قطع در کار این شخص هم نمود پیدا می کنن.

۷. «مطمئن نیستم که شما واسه این مسئولیت مناسب باشین…»

بهترین استفاده از این عبارت وقتیه که افرادی با شخصیتای قوی استخدام می کنین که باید همیشه با شنیدن «نه» جنگ کنن، مثل نماینده یا رهبر فروش. این عبارت بیشتر یک اعلام نظره تا یک سؤال. پس از شنیدن این عبارت، اونا می تونن سه کار بکنن: می تونن شما رو ندیده بگیرن و از اعلام نظر شما بگذرند، می تونن اونو قبول کنن و سعی کنن ادامه بدن و یا اینکه سعی کنن امتیازات آوردن اونا به کسب وکارتان رو به شما بقبولانند و به ویژه روی دلایلی که باعث استخدام نشدن اونا شده تمرکز کنن.

۷ سؤال که به شما کمک می کنه ستاره ها رو استخدام کنین  آموزشی

این سوالا نکتهایی طلایی واسه استخدام فوق ستارها نیستن، اما به من امکان دادن که بین افراد جور واجور درباره اینکه کی واسه کسب وکار مناسبه و چه توانایی ای واسه رسیدن به موفقیت در نقش خود داره، بهتر تصمیم بگیرم.

غیر از قسمتِ سؤال پرسیدن، هیچوقت احساس خود رو در طول مصاحبه دست کم نگیرید. اگه احساس می کنین چیزی درست نیس و یا هنگام استخدام یک نفر اطمینان ندارین، پس هر بار که لازمه خیلی راحت بگید نه.

استخدام فرد مناسب زمان طولانی تری میگیره، اما اگه می خواید شرکتی پر از افرادی داشته باشین که واسه نقشای شون مناسب هستن، نه فقط افرادی که در زمان مناسب سر رسیدن، پس لازمه که این زمان طولانی رو به جون بخرین.

منبع : entrepreneur

دسته‌ها: آموزشی