مشغول یادگیری زبون خارجی جدیدی هستین؟ دیروز چند کلمه جدید یاد گرفتید؟ امروز چند تا از اونا رو به یاد میارید؟ کاربرد و قانون ی استفاده شون رو میدونید؟ در مکالمات تون چند بار از اونا استفاده کردین؟

۱. بین کلمات پیوند بسازین

۷ روش واسه یادگیری کلمات جدید زبون خارجی آموزشی

مغز ما چیزی که رو می خونیم به تصویر، ایده و احساسات تبدیل می کنه و بعد این داده های جدید رو به دانسته های قبلی پیوند می ده و اینطور ما چیزها رو به یاد میاریم. یعنی هر چیز جدیدی جاش رو در بین دانسته های قدیمی پیدا می کنه. درختی بزرگ با شاخه های زیاد و انبوهی از برگ در مقایسه با یک درخت کوچیک با شاخه های تُنُک آسون تر به چشم میاد. کارکرد مغز هم مشابهه. وقتی کلمه یا ایده ای تازه رو با دانسته های قبلی پیوند میدید، یافتن اون موقع احتیاج آسون تره. اما چه جوری این روش رو واسه کلمات به کار بگیریم؟ روش کار ساده س!. تار عنکبوت رو مجسم کنین. چیزایی رو که می خواید به یاد بسپارید در وسط کاغذ بنویسین، بعد مثل تار عنکبوت خطایی از مرکز به بیرون بکشین و در انتهای اونا، ایده ها، کلمات و حتی تصاویری رو که با فکر کردن به کلمه مرکزی به ذهن تون خطور می کنه، بذارین. مهم نیس چی، هر چه به ذهن تون می رسه یادداشت کنین.

با این کار که شاید تنها ۲ دقیقه طول بکشه، پیوند بین همه این کلمات در مغزتون نقش می بندد و هر زمان یکی از این کلمات رو ببینین یا خیلی راحت کلمات دیگر رو به یاد میارید. واسه تاثیرگذاری بیشتر می تونین دلایلی رو که به نظرتون این کلمات رو به هم پیوند میدن، توضیح بدین. هر چه بیشتر این کار رو بکنین، پیوندهای بیشتری ایجاد می کنین و پیوندهای بیشتر به یاد آوردن کلمات رو آسون تر می کنن.

۲. ترتیب و قوانین استفاده رو فراموش نکنین

۷ روش واسه یادگیری کلمات جدید زبون خارجی آموزشی

حفظ کردن کلمات مهمه، اما انگلیسی هم مثل چینی و مثل فرانسوی یک زبانه و زبون فقط یه سری از کلمات نیس که با حفظ کردن شون کار تموم شه. زبون ابزاریه که آدم به وسیله اون افکارش رو توضیح می ده و رابطه برقرار می کنه. پس شما باید بدونین هر کلمه چه جوری استفاده می شه. واسه این کار مثالایی از چگونگی کاربرد کلمات پیدا کنین، نوشتن کلمات جور واجور، قبل و بعد از کلمه مورد نظر، به یاد سپردن چگونگی استفاده ی اونو آسون تر می کنه. مثلا کلمه «مغرور» رو در نظر بگیرین، چیزی مثل این بنویسین: «… مرد مغرور قدبلند…» این کار به شما کمک می کنه به یاد بسپارید «مغرور» یک صفته که در مورد آدما به کار میره. پس از این کار، واسه تمرین بیشتر، با کلمه مورد نظر ۳ جمله کامل بسازین.

۳. از عکس و تصویر استفاده کنین

۷ روش واسه یادگیری کلمات جدید زبون خارجی آموزشی

اگه می تونین تصویری بکشین که معنی کلمه مورد نظر رو واسه تون تداعی کنه. این کار شاید عجیب به نظر برسه ولی واقعا مؤثره. در بین انبوه اطلاعاتی که مغز ما هر روز دریافت می کنه، یک تصویر عجیب و غریب مغزمون رو غافلگیر می کنه و میدونیم که آدم خیلی کم غافلگیریا رو فراموش می کنه. ساختار مغز به گونه ایه که داده های دیداری رو بهتر و سریع تر جذب و درک می کنه. با کشیدن یک تصویر با مزه که معنی کلمه رو نشون می ده، مغزتون به آسونی اونو به خاطر خواهد سپرد.

۴. داستان بسازین

۷ روش واسه یادگیری کلمات جدید زبون خارجی آموزشی

علم آموزان من همیشه از تعداد زیاد کلماتی که باید به یاد بسپارند، شکایت می کنن. واسه این مشکل یک ترفند به شما معرفی می کنم؛ کافیه یک داستان عجیب و دیوونه وار بسازین که همه اون کلمات رو در خودش داشته باشه. داستان رو تو ذهن تون مجسم کنین. ما معمولا داستانا رو، به ویژه داستانای عجیب و غریب رو که تجسم شون لذت بخشه، راحت تر به یاد میاریم. داستان رو چندین بار تعریف کنین تا همه کلمات رو به یاد بیارین. بهتره در داستان تون، از جملات عجیب و بامزه استفاده کنین. مثلا این کلمات رو در نظر بگیرین: «کفش، پیانو، درخت، مداد، پرنده، کتاب، راننده، سگ، پیتزا، گل، در، تلویزیون، قاشق، صندلی، پریدن، رقصیدن، رایانه، سنگ.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ دلیلی غیرمنطقی که نمی گذارد افراد یک رابطه عاطفی مسموم رو ترک کنن

داستان شما می تونه به این شکل باشه:

یه «پیانوی» تنها که کفش پنهون، روی یه «درخت» نشسته. درختِ ما خیلی عجیبه چون یه نفر یه «مداد» خیلی بزرگ توی اون فرو کرده. روی این مداد، یه «پرنده» نشسته و به اتوبوسی پر از آدم نگاه می کنه، آدمای توی اتوبوس در حال «کتاب» خوندن هستن؛ حتی «راننده» هم مشغول کتاب خوندنه و این خیلی بده چون حواسش به رانندگی نیس! واسه همین، راننده با یه «سگ» که وسط خیابون داشت «پیتزا» می خوره تصادف می کنه و سگ می میره. راننده یه چاله می کنه و سگ رو دفن می کنه و روی اون «گل» می گذاره. راننده یه «در» روی قبر می بینه و اونو باز می کنه. پشت در، یه «تلویزیون» هست که به جای آنتن دو تا «قاشق» روی سرش داره! هیچکی تلویزیون تماشا نمی کنه چون همه دارن «صندلی» رو نگاه می کنن که در حال «پریدن» و «رقصیدنه» و به «رایانه» «سنگ» پرتاب می کنه… .

این کار رو امتحان کنین؛ حتما متعجب میشید!

۵. کلمات رو مثل یک پازل ببینین

۷ روش واسه یادگیری کلمات جدید زبون خارجی آموزشی

از ریشه ی کلمه، پیشوند و پسوند اون واسه حدس زدن معنی کمک بگیرین. مثلا شاید معنی کلمه «microbiology» رو ندانید اما از قبل میدونید که «micro» به معنی «خیلی کوچیک» است، به خاطر دارین «ology» یعنی «مطالعه و شناخت یک موضوع»، پس تا اینجای کار به «مطالعه چیزای کوچیک» رسیدید. حال اگه یادتون باشه که «bio» به معنی «موجود زنده» است، تبریک می گم، شما معما رو حل کردین: microbiology یعنی مطالعه جانداران خیلی کوچیک. انگلیسی و هر زبون دیگری مثل یک پازل یا معماه. کلمات جدید با کنار هم قرار دادن کلمات دیگر ساخته می شن، پس اگه فهرستی از پیشوندا و پسوندهای جور واجور تهیه کنین و معنی اونا رو به یاد بسپارید، می تونین معنی کلمات بسیاری رو حدس بزنین.

۶. کلمات هم معنی و مخالف رو با هم یاد بگیرین

مثلا با هم روی دو کلمه مخالف «خوشحال» و «عصبانی» (angry/happy) یا کلمات هم معنی (هم معنی) «عصبانی» و «کج ایجاد» (angry/cross) کار کنین. به یاد آوردن موارد مثل و مخالف واسه ما آسون تره، چون معمولا با هم و جفتِ همدیگه، تو ذهن مون نقش می بندند.

۷. اهمیت زمان رو فراموش نکنین

۷ روش واسه یادگیری کلمات جدید زبون خارجی آموزشی

به گفته روانشناسانی که درباره چگونگی به یاد آوردن تحقیق می کنن، روش بهتری واسه یادگیری سریع تر و پایدار تر هست و اون اینه که کلمات جدید رو به سرعت و بی معطلی به کار بگیرین. ۱۰ دقیقه پس از آشنایی با کلمه جدید، اونو در جمله ای به کار ببرین، ۱ ساعت بعد این کار رو تکرار کنین، همین طور ۱ روز بعد و ۱ هفته بعد. پس از این مدت، اون کلمه واسه همیشه تو ذهن تون حک می شه.

منبع : edition.tefl.net

(به مدت محدود)


دسته‌ها: آموزشی