تقریبا همه افراد در هر سن و سال و موقعیت اجتماعی ، دوست دارن مورد احترام واقع شن و جایگاه شون به عنوان یک آدم محترم حفظ شه. مثلا زمانی که در مقام رهبری قرار می گیرین، لازمه افرادی که با اونا کار می کنین، تحولتون بگیرن. اما احترام خودبه خود ایجاد نمی شه. احترام به دست آوردنیه و واسه همین لازمه، رفتار مناسبی داشته باشین تا بقیه واسه شما احترام قائل شن. شاید تیم کاری شما به عادتای کاری تون، هوش تون یا توانایی شما واسه بستن قرارداد احترام بذارن، اما چیزای بیشتری واسه احترام گذاشتن هست. اگه به عنوان یک فرد احترام لازم رو دریافت کنین، برنده هستین. درادامه نکاتی واسه کسب احترام بیشتر آورده شده. با ما همراه باشین.

 

۱. مهربون باشین

همیشه با هرکسی که در طول روز می ببینن، از همسر و فرزندان تون گرفته تا همکار یا حسابدارِ مغازه مؤدبانه رفتار کنین. گفتن این حرف از انجام اون راحت تره، به ویژه اگه روز بدی رو کذرونده باشین. اما اگه می خواید قابل احترام با شما رفتار شه، باید با همه درست رفتار کنین و مهربون بودن رو از یاد نبرین.

۷ رفتاری که باعث می شه بقیه بیشتر تحولتون بگیرن آموزشی

به بقیه همون طور احترام بذارین که دوست دارین تحولتون بگیرن. می تونین کارایی انجام بدین که همراه با ادب و نزاکت باشه. مثلا می تونین درب کافی شاپ رو واسه نفر بغل دستی خود باز کنین یا در مغازه اجازه بدین شخصی جلو تر از شما راه برود. درهرجایی که امکان داره لبخند زدن رو فراموش نکنین و از کلمه لطفا یا متشکرم استفاده کنین.

۲. قابل احترام رفتار کنین

رفتارهای غیر قابل احترام مثل چشم غره رفتن، استفاده ی بیشتر از حد از گوشی موبایل رو کنار بذارین و واسه درمان پرحرفی خود چاره ای فکر کنین. این کارا نه تنها نشونه بی احترامی به فردیه که با اون رابطه دارین، بلکه مانع از ایجاد رابطه بیشتر و حل مسئله هم میشه. ممکنه یه جور شکاف همیشگی بین شما به وجود آورد. به جای اون، سعی کنین مؤدبانه به بقیه گوش بدین. هر فردی این حق رو داره که به حرف هاش گوش بدن. حتی اگه هیچ وقت با ایده یا نظر کسی موافق نیستین، بازم می تونین به حرف اون گوش بدین. این رو درنظر بگیرین که اگه خودتون حرفی واسه گفتن داشته باشین، دوست دارین چه جوری با شما رفتار شه، به ویژه اگه مسئله ای وجود داشته باشه.

۳. خوب گوش کنین

گوش کردن فرایندی فعاله و اصلا پشیمون نیس. گوش دادن به این معنیه که شما افکار و عقایدتان رو از ذهن تون خارج می کنین و واقعا به چیزایی که بقیه می خوان به شما منتقل کنن، گوش میدید. بیشتر در گفت و گوهای امروزی، نظرات یک فرد باعث می شه افکار شنونده تحریک شه و اونم داستان خود رو در روند مشابهی مطرح می کنه. به جای اینکه نظر خودتون رو بگید، با مطرح کردن چند سؤال گوینده رو تشویق کنین تا چیزای بیشتری به شما بگه. زمانی که مهارت گوش دادن مؤثر رو تمرین می کنین، به بقیه کمک می کنین تا احساس کنن، مهم هستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ دلیل که نشون می ده پیشرفت شغلی شما متوقف شده 

۴. به درد بخور باشین

۷ رفتاری که باعث می شه بقیه بیشتر تحولتون بگیرن آموزشی

افرادی که همیشه آماده ی کمک کردن به بقیه هستن یا در موقعیتای لازم به بقیه گوش میدن یا به دنبال فرصتی واسه کمک کردن هستن، احترام بیشتری دریافت می کنن. به دنبال فرصتایی واسه کمک کردن باشین، حتی اگه قبلا این موقعیتا رو ندیده می گرفتید. مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشین. منتظر نمانید تا کسی خواسته کمک کنه اون وقت کمک اش کنین، اگه می ببینن کسی کمک لازم داره، کمکش کنین. ببینین که چندبار در روز می تونین واسه بقیه به درد بخور واقع شید.

۵. بهونه تراشی نکنین

فعالیتاتون به جز در بعضی موارد پیش بینی نشده، طبق انتخاب هاتون صورت میگیره و دلیلی واسه بهونه تراشی وجود نداره. کارتون رو انجام بدین. اگه معمولا دیرتر از موعد به جایی که باید می رسین، شاید به این دلیله که در مدیریت زمان خود مشکل دارین. درصورتی که کاری رو به اتمام نرسانده اید به احتمال زیاد به این دلیله که روی اون تمرکز نکردین یا به نظرتون انجام اون کار غیرضروری بوده. اشتباهات خود رو قبول کنین و به جای اینکه در اون اشتباه باقی بمونین، به دنبال فرصتی باشین که اون اشتباه رو کنار بذارین و کار رو به شکل بهتری انجام بدین.

۶. خشم رو کنار بذارین

عصبانیت و ناراحتی به هیچکی جز خودتون آسیب نمی زنه. بیشتر از چند لحظه خشم رو در خودتون نگه ندارین (می تونین از راه های کنترل خشم استفاده کنین)، کار خود رو جبران کنین یا از اون بگذرید. در حالت خشم باقی نمانید. توجه داشته باشین که استرس باعث ایجاد هیجان می شه و می تونه در سلامتی شما مشکل بسازه. هیچکی ایده آل نیس و هرکسی مشکلاتی داره. به خودتون و بقیه اجازه بدین تا حال بهتری داشته باشین. تمرکز روی اهداف جدیدِ مثبت، بخشیدن بقیه و هم فراموش کردن کینه و کدورت رو تمرین کنین.

۷. مشتاق تغییر باشین

لجبازی شما رو به جایی نمی رساند. قبول کنین که تغییر جزئی از روند تکامله. مهارتای رشد فردی رو در خودتون تقویت کنین. مثلا به یادگیری مهارتای جدید بدین، فعالیتای جدید رو امتحان کنین و به ویژه رفتارهای غیرارادی خود رو بررسی کنین و به خاطر این سعی در راه بهترشدن خودتون رو تشویق کنین.دسته‌ها: آموزشی