سالای ساده ی زندگی یک کودک، مهم ترین زمان زندگی اون هستن. هر چیزی که اون در این چند سال یاد می گیره، ایجاد کننده رفتار اون در آینده هستش. بی دودلی، مهم ترین آموزگاران کودک در این زمان، پدرومادرش (یا هر کسی که از اونا مراقبت می کنه) هستن. کودکان با دقت به رفتار بزرگترها توجه می کنن و همون رفتار رو مثل یک آینه به بقیه نشون میدن. پس این شما هستین که تعیین می کنین کودک تون طوری بار بیاد که همه از ادب و شخصیت اون تعریف کنن یا به دلیل بی ادب بودنش از اون دوری کنن. البته والدین همیشه می کوشند در تربیت فرزندان خود کوتاهی نکنن، اما بعضی وقتا بعضی از رفتارهای اونا با اینکه از روی خیرخواهیه، اما نتایج معکوسی داره. در این مقاله با ۷ رفتار اشتباه والدین که باعث می شه کودکان بی ادب بار بیان، آشنا میشید.

۷ رفتار اشتباه والدین که باعث می شه بچه ها بی ادب بار بیان  آموزشی

 

خیلی از والدین، در مورد درست یا غلط بودن یک رفتار یا عمل همیشه به کودک توضیح میدن و به خیال خودشون با این کار بهش آموزش میدن. اگه این کودک یک رفتار اشتباه از خودش نشون بده، اولین جمله ای که پدر و مادرها میگن اینه: «هزاربار بهش تذکر دادم». اما به چه دلیل کودک پس از هزار بار گفتن بازم همون کار اشتباه رو تکرار می کنه؟ اشکال کار کجاست؟

اشکال کار دقیقا اینجاست که اگه هزار بار به کودک بگید «دروغ نگو» و فقط یک بار خودتون دروغ بگید، اون نه از گفته شما که از رفتار شما تقلید می کنن. پس قبل از تربیت کردن کودک، اول باید مراقب رفتار خودتون باشین.

۱. هیچوقت از کودک نخواهید به خاطر شما دروغ بگه

رفتار اشتباه: «بگو مامان خونه نیس».

پدرومادرها همیشه کودکان رو تشویق می کنن که صادق و راستگو باشن. بااین حال، هنگامی که دل شون نمی خواد کسی رو ملاقات کنن یا با اون تلفنی صحبت کنن، از کودک توقع دارن دروغ بگه. این کار باعث می شه تموم رشته هاتون پنبه شه و هر چه در این باره بهش یاد گرفتین بی فایده باشه.

چیکار باید بکنین؟ هنگامی که به کودک می گین تلفن رو جواب بده از اون بخواهید حقیقت رو بگه. مثلا از اون بخواهید بگه: «مادرم الان نمیتونه با شما صحبت کنه. بعدا خودش با شما تماس تماس خواهد گرفت». یا اگه کسی در می زنه و واقعا نمی تونین اونو ملاقات کنین، از کودک بخواهید در اینجور مواردی بگه: «لطفا بیرون منتظر بمونین، من نمی تونم بدون اجازه والدین کسی رو به داخل منزل راهنمایی کنم».

۲. هیچوقت فرزندان تون رو با همدیگه مقایسه نکنین

رفتار اشتباه: «به چه دلیل نمی تونی مثل خواهرت باشی؟»

مقایسه فرزندان با همدیگه یکی از بزرگ ترین اشتباهات پدرومادره. با این کار از طرفی به کودکان نشون میدید که بین اونا فرق می ذارین و از طرف دیگه، ممکنه رقابت ناسالمی بین اونا شکل بگیره که تا چند سال بعد ادامه داشته باشه. کودکان شما با همدیگه فرق دارن و در هیچ شرایطی انتظار نداشته باشین مثل به هم رفتار کنن.

معمولا بچه اول از نظر باهوش بودن یا حرف شنوبودن به عنوان یه جور ملاک رفتاری واسه فرزندان دیگر درنظر گرفته می شه. این کار اشتباهه، چون فرزندان پس از اونم شاید دارای استعدادها و مهارتای دیگری هستن که می تونین اونا رو تشویق کنین. کلا انتظار نداشته باشین کودک تون مثل هیچ یک از اعضای خونواده باشه. اگه از رفتار یک بچه به عنوان ملاک واسه رفتار بقیه فرزندان استفاده می کنین، نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.

۷ رفتار اشتباه والدین که باعث می شه بچه ها بی ادب بار بیان  آموزشی

۳. اجازه ندین کودک از وجودش احساس گناه کنه

۷ رفتار اشتباه والدین که باعث می شه بچه ها بی ادب بار بیان  آموزشی

رفتار اشتباه: «قبل اینکه تو به دنیا بیایی، زندگی خیلی آسون تر بود».

چه جوری می تونین به یک کودک همچین چیزی بگید؟ این جمله ممکنه حقیقت داشته باشه، چون با تولد هر بچه، زندگی خونوادها از بعضی جهات سخت تر می شه، اما شما نباید هیچوقت این جمله رو به کودکان تون بگید. شما کسی هستین که اونا رو به این دنیا آورده اید، پس باید مسئولیت اونا رو قبول کنین و پدرومادر خوبی واسه اونا باشین.

هنگامی که احساس خستگی می کنین یا بچه ها مشکلی به وجود آورده ان، به جای اینکه کاری کنین که احساس گناه کنن، از کلمات محبت آمیز واسه صحبت با اونا استفاده کنین. مثلا بگید: «مامان به چند دقیقه سکوت و آرامش احتیاج داره» یا «چند دقیقه به من زمان بدین تا درباره مشکل پیش اومده فکر کنم.» در این صورت کودکان متوجه می شن که از نظر شما، اونا منبع تموم مشکلات نیستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ دلیلی غیرمنطقی که نمی گذارد افراد یک رابطه عاطفی مسموم رو ترک کنن

۷ رفتار اشتباه والدین که باعث می شه بچه ها بی ادب بار بیان  آموزشی

۴. کاری نکنین کودک درباره چیزی احساس گناه کنه

رفتار اشتباه: «تو خیلی خودخواه هستی».

به یاد داشته باشین کودکان از همون اولین روزهای تولد، هر چیزی رو که از رفتار و اعمال شما می فهمن یاد می گیرن. اگه با کودک رفتار همدلانه داشته باشین و احساسات اونو درک کنین، اونم همین رفتارها رو در پیش خواهد گرفت.

اجازه بدین کودکان ببینن و بفهمن که چه کارای خوبی واسه بقیه انجام میدید، چون شاید از اعمال شما تقلید می کنن. مثلا، کمک به افراد سن بالا یا کمک به همسایگان رو به اونا نشون بدین. از کلمات مؤدبانه استفاده کنین. اگه با بقیه خوب رفتار می کنن، اونا رو تشویق کنین.

۵. نذارین کودک رفتار حق به طرف داشته باشه

رفتارهای اشتباه:

  • «وقتی کسی حواسش نیس، از فرصت استفاده کن و برو اول صف بایست.»
  • «فقط به خودت فکر کن. نمی خواد نگران بقیه باشی.»
  • «تو در همه حال حق داری.»

معمولا نگاه حق به طرف از همون اولِ کودکی شروع می شه. اگه به کودکان تون بگید که در همه حال حق با آنهاست، بعدا این موضوع باعث ناامیدی، خشونت و بی ادبی شون میشه.

۷ رفتار اشتباه والدین که باعث می شه بچه ها بی ادب بار بیان  آموزشی

بچه ها رو تشویق کنین که در صفا نوبت رو رعایت کنن و منتظر بمونن. به اونا بگید: «اگه می خواید جلوی صف باشین، باید زودتر از بقیه به اونجا برسین». کودکان نباید احساس کنن که چون بچهاتون هستن واسه همه چیز حق دارن.

یکی از بهترین نمونه ها در این مورد، داستان تاجر ثروتمندیه که یک بار در سال بچه هاش رو واسه کار در آشپزخانه می بره. پس از اون که فرزندانش بزرگ شدن، به شهروندان بسیار خوبی تبدیل شدن که به بقیه اهمیت می دادن و هیچوقت از موقعیتی که داشتن سوءاستفاده نکردند.

۶. به کار یا رفتار بیریخت کودک نخندید و اونو تشویق نکنین

رفتار اشتباه: «می بینی چقدر نازه؟» (در حالی که کار بدی انجام داده)

یا «اون همیشه می دونه که چه می خواد. هیچوقت جواب نه رو قبول نمی کنه.»

تشویق یا توجیه رفتارهای بد کودک، باعث می شه بی ادب بار بیاد. این کودک در نوجوونی همیشه با اطرافیانش درگیرِ خشونته و در بزرگسالی هم کسی تمایل نداره با اونم کلام شه و همه از اون دوری می کنن.

والدین باید حس خندیدن یا عذرخواهی کردن در اینجور موقعیتایی رو در خود کنترل کنن. به جای اون، باید سریع کودک رو از موقعیت خارج کنن، کاری رو که از اون توقع دارن براش تکرار کنن و منتظر بمونن تا کودک قبل از اونکه بهش اجازه دهند برگردد، آروم شه.

۷. مکالمه ی تلفنی یا پیام دادن به بقیه رو به کودک ترجیح ندین

۷ رفتار اشتباه والدین که باعث می شه بچه ها بی ادب بار بیان  آموزشی

رفتار اشتباه: «نمی بینی که دارم با تلفن صحبت می کنم؟»

والدینی که کودکان شون رو به دلیل مکالمه ی تلفنی ندیده می گیرن، باید کمی هم به نتیجه های جدی این کار فکر کنن. اگه هنگامی که کودک به شما احتیاج داره، همیشه درحال صحبت با تلفن یا ارسال پیام باشین، کودک احساس می کنن که به اندازه یک دستگاه کوچیک ارزش نداره و شاید طوری رفتار می کنن که توجه همه رو به خودش جلب کنه و شاید کمی بی ادبانه رفتار کنه.

هنگام شام یا هنگامی که دارین با بچتون وقت می گذرونین، تلفن رو روی پیغام گیر بذارین یا اینکه به شخص بگید بعدا با اون تماس می گیرین. مجبور نیستین پیامای متنی رو هم بی معطلی جواب بدین، اونا می تونن منتظر بمونن تا بچه دلبند شما راحت بخوابه یا لحظه های آرامی رو در اتاقش بگذرونه.

رفتار کودک آیینه ی تموم نمای رفتار خود ماست. کودکان دلبندمان رو خوب تربیت کنیم. 


دسته‌ها: آموزشی