۱. به وقتِ بقیه احترام بذارین

اگه می خواید حسابی منفور شید، از اون دسته افرادی باشین که بی خبر سر و کله شون در دفتر این و اون پیدا می شه. حضور شما بد هستش چون همه میدونن که بازم اومدید تا یک سؤال بی ربط بپرسید یا حرف بی فایده ای بزنین. اگه همیشه مزاحم کار بقیه شید یا یک سؤال ۳۰ ثانیه ای رو ده دقیقه کش بدین، مطمئنا در بالا لیست افراد آزاردهنده ی دفترتان جای خواهید گرفت!

این احترام رو باید در مسائل دیگر هم دید کنین. مثلا، اگه چیدمان دفتر طوریه که همکارانتان می تونن صدای شما رو ، با پایین آوردن صدا موقع صحبت کردن و پرهیز از حرف زدن با اونا وقتی می ببینن مشغول کار هستن به اونا احترام بذارین. در یک کلام: حرفه ای رفتار کنین.

۲. مراقب ایمیل هاتون باشین

۷ راه حل واسه محبوبیت در محیط کاری آموزشی

ایمیل اثر بلندمدتی داره. اگه یک ایمیل فتنه انگیز در مورد یکی از کارکنان واسه کس دیگری بفرستید ممکنه قبل اینکه بفهمین، دست به دست بشه و در آخر به دست همون کسی برسه که متن رو درباره اش نوشته اید. یک ایمیل بد جدا از اینکه این که می تونه واسه همیشه روابط کاری شما رو با یک همکار تخریب کنه، تهدیدی هم واسه وجهه ی کاری شماس.

اگه احتیاج دارین درباره همکارتان غر بزنین یا پشت سرش غیبت کنین این کار رو دور از محل کار و با دوستی قابل اعتماد یا همسرتون انجام بدین. حتی اگه دل تون می خواد دق و دلی تون رو سر همکاری خالی کنین یادتون باشه که هیچ وقت اونو نوشته شده نکنین!

۳. مثبت باشین

دوستی دارم که همیشه می گه :«آدما جذب افراد مثبت می شن چون این افراد با رفتارشون باعث می شن بقیه احساس انگیزه و الهام کنن. مدیران هم معمولا به آدمای مثبت واسه انجام پروژه بیشتر اعتماد می کنن چون رفتار اونا نشون از حمایت نسبت به سازمان و کارشون داره.»

البته باید مراقب باشین که در مثبت بودن زیاده روی نکنین. آدمِ زیادی خوش بین می تونه آزاردهنده باشه، به ویژه وقتی بقیه تحت فشار تحویل کار در موعد مقرر هستن یا مشکلی دارن. با این حال، اگه بتونین در هر حالتی راه و روش مثبت خود رو حفظ کنین، احتمال بیشتری داره که بتونین فشارهای جور واجور و زیادی رو که هر روز با اونا روبرو میشید مدیریت کنین.

۴. علایق مشترک رو پیدا کنین

۷ راه حل واسه محبوبیت در محیط کاری آموزشی

چه واسه اولین بار با یک مشتری جلسه داشته باشین چه کنار ناشناس ای سرگرم وقت کشی بین جلسات باشین، بهترین چیزی که به شما کمک می کنه رابطه برقرار کنین یافتن علاقه مشترکه. بد نیس کار رو با این سوال که آخرهفته ی خوبی داشتن شروع کنین یا به یک برنامه تلویزیونی مهم مثل یک بازی فوتبال اشاره کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ سؤال که به شما کمک می کنه ستاره ها رو استخدام کنین 

اگه بتونین از این راه پیوند مشترکی بسازین، مرتبه بعدی که اون فرد رو دیدید حرفی واسه گفتن به هم دارین. اگه اون فرد مشتری شما باشه، نه تنها در خاطرش خواهید موند بلکه احتمال اینکه جلسه تون نتیجه مثبتی داشته باشه هم بیشتر می شه.

۵. گوش بدین

مهارتای شنیداری در روابط با مافوق به طور خاص اهمیت دارن. کارمندان دوست دارن بدونن که شکایات و مشکلاتشان شنیده می شه. رهبران می تونن خیلی راحت، با گوش دادن و توجه به چیزی که کارمندان شون میگن رضایت کارکنان رو تا حد زیادی بالا ببرن.

۶. حمایت گر باشین

۷ راه حل واسه محبوبیت در محیط کاری آموزشی

«به هم لطف کردن» بخش مهمی از کسب وکاره. رسیدن فوگارتی پیشنهاد می کنه پیش از اینکه از کسی بخواهید در حق شما لطفی بکنه چیزی بهش پیشنهاد بدین. پیش از اونکه از بقیه بخواهید در کار شما سرمایه گذاری کنن یا در وبلاگ شون شما رو تبلیغ کنن، از اونا در شبکه های اجتماعی حمایت کنین.

اگه یک کارآفرین حمایت گر و دست و دل باز باشین بقیه به شکل طبیعی جذب شما می شن. این مسئله در مورد محیط دفتر هم صادقه چون که افراد همیشه واسه انجام پروژه ها به کمک احتیاج دارن. به جای اونکه همیشه از بقیه بخواهید به شما لطف کنن، هر جا که همکاری رو غرق در کار دیدید پیشنهاد کمک بدین.

۷. چُغُلی نکنین

اگه می خواید واسه خودتون دشمن تراشی کنین، پس مستقیم به سراغ مافوق همکاران تون برید و پیش اون از اونا گله و شکایت کنین. یا مثلا اون مافوق رو در لیست گیرندگان ایمیلی بذارین که در اون از فلان همکارتان بدگویی کردین (چه مستقیم خطاب به خود اون همکار باشه چه دیگری). یادتون که هست گفتیم ایمیل چه جوری دست به دست می چرخد تا مستقیم به دست کسی که نباید، برسه؟ بله، تبریک می گم، دشمن شما حاضر و آمادهه.

اگه با کسی مشکلی دارین مستقیم با خودش صحبت کنین. اگه بارها این کار رو کردین و نتیجه ای نگرفتید راه دیگری واسه انجام این کار پیدا کنین. اگه احساس کردین رفتار اون شخص کل مجموعه (شرکت یا تیم) رو به خطر انداخته اون وقت سراغ مافوق تون برید و بذارین اون مسئله رو حل و فصل کنه.

خلاصه کلام

روابط قوی و مثبت باعث می شن هر پروژه ای مفیدتر و لذت بخش تر باشه. اگه هر روز با همکاران تون رفت و امد داشته باشین متوجه میشید که افراد هنگام نیازتون تمایل بیشتری واسه کمک به شما دارن. خیلی از نکات فوق رو می تونین در روابط با اعضای خونواده، دوستان و افراد ناشناس ای که در طول روز با اونا برخورد دارین هم به کار ببرین.

۷ راه حل واسه محبوبیت در محیط کاری آموزشی

منبع : entrepreneur.com


دسته‌ها: آموزشی