اعتماد به نفس در جامعه ی ما کمیابه. بله واقعیت داره. بیشتر ما، توانایی هامون رو دست کم می گیریم و زمان زیادی رو صرف این می کنیم که مردم در مورد ما چه فکری می کنن. در این مقاله ما به شما ۷ راه واسه افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس رو آموزش میدیم که می تونین با تمرین اونا، یک سر و گردن از بقیه بالاتر باشین.

 

جالبه بدونیم عزت نفسِ ما در دو وضعیت در کمترین میزان خود قرار داره: زمانی که در کاری به موفقیت کمی نائل میشیم و زمانی که عکس اون، یعنی به موفقیتای بزرگ دست پیدا می کنیم.

از این مسئله میشه دو نکته رو دریافت:

۱. بیشتر ما شایسته اعتماد به نفسی بیشتر از چیزی که حالا در خود حس می کنیم هستیم.

۲. عزت نفس و اعتماد به نفس دو معنی ذهنی هستن و می تونن با تغییر طرز فکر ما تغییر کنن.

از اونجا که طرز تفکر، عامل کلیدی در تعیین میزان اعتماد و عزت نفس هست، بیایید در مورد ۷ کاری صحبت کنیم که می تونین همین امروز اونا رو یاد بگیرین تا به اعتماد به نفسی برسین که سزاوار اون هستین.

۱. مراقبه (مدیتیشن)

۷ راه واسه افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آموزشی

مراقبه یک سنت دیرپا در خیلی از کشورای آسیایی مثل ژاپن و چینه، با وجود این اخیرا دامنه ی رواج اون به کشورهای غربی هم رسیده. خیلی از مدیران عامل عالی رتبه، رهبران کار و کاسبی و ورزشکاران از فواید مراقبه بهره بردن، به چه دلیل شما جزو این گروه نباشید؟

مراقبه به ما کمک می کنه سطح اضطراب مون رو کاهش دهیم، بهره وری خود رو بالا ببریم و حتی حافظه مون رو بهبودببخشیم. نظم و ترتیبی که پس ی مراقبه تو ذهن به وجود میاد، به ما در تصمیم گیری بهتر کمک می کنه، باعث می شه در طول روز استرس کمتری احساس کنیم و… بله، اعتماد به نفس ما رو هم افزایش می ده.

۲. سخنرانی در جمع

خیلی از مردم میگن سخنرانی در جمع از مرگ هم ترسناک تره. طبق گفته یک روان شناس این ریشه در اجداد ما داره. واسه میلیونا سال، آدما به شکل گروهی زندگی می کردن تا بتونن در برابر خطرایی که جانشون رو تهدید می کرد از خود محافظت کنن. نکته خیلی جالب اینه که این موضوع دلیل بنیادیِ اجتماعی بودنِ الان ی آدم هاس.

ولی به این معناست که هر چیزی که بخواد موجب تغییر وضعیت فعلی ما بشه و ما رو از گروه جدا کنه، به نظر ما فوق العاده خطرناک میاد. به همین دلیله که ما مسحور و عاشق سخنرانانی میشیم که خیلی راحت می تونن شنوندگان رو در مشت خود بگیرن، چون که این کاریه که ما هیچوقت توانایی انجام اونو در خود نمی بینیم.

هنگامی که این میل انسانی رو درک کنین، می تونین با کار روی مهارتای سخنرانی در جمع، از اون در جهت منافع خود استفاده کنین. یک نقطه عالی واسه شروع اینه که از خودتون فیلم بگیرین و در اون راجبه موضوعات مورد علاقه تون صحبت کنین و زمانی که احساس کردین آماده اید، ویدئوی خود رو در فضای مجازیِ قابل دسترس واسه عموم آپلود کنین. یک کار خوب دیگر که پیشنهاد می کنیم انجام بدین اینه که در جلسهای محلی شرکت کنین، جایی که در بین گروهی از مردمی قرار گرفتین که اونا رو می شناسین و به اونا مطمئنین و اعلام یه سری از برنامه ها و معرفی بعضی از افراد رو شما بر عهده بگیرین. اینطوری می تونین صحبت در جمع رو تمرین کنین.

۳. نگاه رشد

یک سقف شیشه ای بالای سر شماس که پیشرفت تون رو محدود می کنه؟

این همون چیزیه که کارول دوئک (Carol Dweck) نویسنده ی کتاب «نگاه» اونو نگاه ایستا می نامد. فرد دارای نگاه ایستا تنها به خاطر این به دنبال موفقیته که بتونه به وسیله اون وجود فهم و هوش خود رو اثبات کنه. در حالی که فرد دارای نگاهِ رشد، از رقابتا استقبال می کنه و شکست رو نشونه کم هوشی نمی دونه، بلکه به عنوان یک عامل سرعت دهنده واسه رشد و تعالی اون طرف تواناییای فعلی می بینه.

روبه رو شدن با مشکلات و مشکلات واسه کسی که نگاه ایستا داره می تونه باعث کم شدن عزت و اعتماد به نفس شه در حالی که واسه کسی که نگاه رشد داره، این مشکلات تنها باعث افزایش انگیزه و اشتیاق اون می شه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ حقیقت بازاریابی که مدیران کسب و کار باید بدونن

۴. یادگیری زبون خارجی

۷ راه واسه افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آموزشی

یادگیری یک زبون کار ساده ای نیس، واسه همین وقتی در اون پیشرفت می کنین، احساس می کنین پاداش زحمات خود رو گرفتین. من خود، زمانی رو که شروع به یادگیری آنلاین اسپانیایی کردم خوب به یاد میارم. موج هیجان و اعتماد به نفس رو در وجودم حس می کردم. چون حالا می تونستم با آدمایی صحبت کنم که قبلا هیچوقت نمی تونستم.

بیشتر ما خودمون رو تنها به یک زبون محدود کردیم و همین مسئله مثل یک سقف، جلوی میزان تجربه هایی که می تونیم از فرهنگای دیگر داشته باشیم، موقعیتای شغلی و از همه مهم تر، مردمی رو که می تونیم با اونا رابطه برقرار کنیم، میگیره.

ولی عملی ساده مثل یادگیری یک زبون جدید می تونه سرنوشت بازی رو عوض کنه، چون ما حالا می خواهیم به وسیله اون، شکلی از رابطه رو برقرار کنیم که تنها افراد کمی از دور و بریا ما قادر به فهم اون هستن و این یعنی قدرت.

خوشبختانه احتیاجی نیس واسه یادگیری زبون جدید بهش سر دنیا سفر کنیم. سایتای آموزش زبون زیادی وجود دارن (مثل memrise) که می تونین از راه اونا همونجوریکه راحت و راحت در خونه ی خود هستین در کلاسای خصوصی آنلاین شرکت کنین.

یادتون باشه در دنیایی با اینجور تنوع فرهنگی، هیچ بهونه ای واسه بلد نبودن یک زبون خارجی وجود نداره.

۵. راه اندازی کسب وکار

شروع یک کسب وکار از صفر مثل به دنیا آوردن یک بچهه و هرچه بچه شما بزرگ تر می شه شما باید جدا از اینکه بچتون از افرادی که در کنار شما از اون نگه داری می کردن هم مراقبت کنین. افرادی که واسه تامین نون خونواده خود و پرداخت قبضای هر ماه به شما وابسته ان. احساس می کنین تحت فشار قرار گرفتین اینطوری نیس؟

۷ راه واسه افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آموزشی

بله، شروع یک کسب وکار سخته. ولی بعد از راه اندازی چندین کسب وکار اینترنتی، من به شخصه میتونم یکی از کارای خیلی رضایت بخشی که می تونین انجام بدین رو با شما در بین بذارم.

هر روز صبح، وقتی با این هدف از خواب بلند میشید که به کسی یا چیزی اون طرف خودتون خدمت کنین، دیگر اینکه مردم چه فکری در مورد شما می کنن کمتر و کمتر اهمیت پیدا می کنه. حتی اگه شما به عنوان یک کارآفرین تک و تنها، کار و کاسبی جدیدی راه بندازین، باید سعی کنین اون طرف خودتون فکر کنین، چون شما مشتریا و کاربرانی دارین که باید به اونا فکر کنین.

۶. فروشندگی

۷ راه واسه افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آموزشی

همه ما با به یه جور کاراکتر و خصوصیات فروشندگان خودروای دست دوم رو می شناسیم. اصلا به همین دلیله که بعضی از افراد با شنیدن کلمه فروش، نیم متر از جا می پرند. بله فروشندگی بد و فریبکارانه به نظر می رسه و هنگامی که از این افراد خواسته می شه خودشون این کار رو بکنن، از فکر انجامش هم ناراحت می شن.

ولی بیایید رو راست باشیم، مهارتای فروشندگی به کار همه ما میاد، چه واسه راضی کردن یک مشتری باشه یا واسه گرفتن ترفیع و یا حتی واسه اونکه بتونیم دوستانمان رو راضی کنیم که به جای فلان فیلم، یک فیلم دیگر رو انتخاب کنن. از همه مهم تر، آموختن مهارتای فروشندگی به شما کمک می کنه دنیا رو از دیدگاه شخص دیگری نظاره کنین. وقتی شما کمتر روی خود و بیشتر روی کسی که اون طرف میز نشسته تمرکز می کنین، توجه تون کمتر به خودتون متمرکز می شه.

۷. ورزش با وزنه (قدرتی و بیهوازی)

۷ راه واسه افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس آموزشی

اینکه ورزش کردن می تونه در بهبود اعتماد به نفس اثر داشته باشه، حرف جدیدی نیس. شاید شمام کلیپای الهام بخش افرادی رو دیده اید که بیشتر از ۲۰ کیلو گرم وزن کم کردن و زندگی شون به شکل شگرفی تغییر کرده.

جدا از اینکه فواید رو، ورزش کردن در سلامت ذهن ما هم نقش کلی ای اجرا می کنه. کار با وسایل ورزشی مثل دمبل و امثال اون، گردش خون ما رو بهتر کنه و پس سطح انرژی و شادی ما رو هم افزایش می ده. تحقیقات نشون می ده که این فعالیتای ورزشی می تونن در بهبود عملکردهای شناختی مثل تمرکز و تصمیم گیری هم موثر باشن.

منبع : pickthebrain.com

 


دسته‌ها: آموزشی