ارنست فردریک شوماخر (E. F. Schumacker) اقتصاددان شهیر بریتانیایی می گه: «هر فرد باهوشی می تونه مسائل رو بزرگ تر، سخت تر و سخت تر کنه. اما واسه حرکت در جهت عکس این، رگهایی از نبوغ و جربزهِ بسیار نیازه.» دنیای امروز ما پر از امکانات و تجملاتیه که قراره زندگی رو برامون راحت تر کنن. بعضی وقتا این امکانات زندگی ما رو آسون می کنن و بعضی وقتا هم تنها باعثِ سخت تر شدن کارا می شن. با این حال، خیلی از ما رؤیای زندگی ساده تری رو در سر می پرورانیم. بیشتر خودمون رو در حالی تجسم می کنیم که در کنار دریاچه ای نشسته ایم و از طبیعت لذت می بریم. اما واقعیت همیشه این رؤیا رو متوقف می کنه. همیشه نباید این جور باشه، چون کارای کوچیکی هستن که با انجام اونا می تونیم زندگی مون رو ساده تر کنیم. در این مقاله با ۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین، آشنا میشید.

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

۱.تلفن بزنین، پیام نفرستید

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

پیام فرستادن ، راهی عادی واسه ایجادِ رابطه شده، به حدی که هدف اصلی تلفن رو از یاد بردیم: زنگ زدن به بقیه و مستقیم صحبت کردن! بله، اون طرف تلفن واقعا یک آدم هست!

وقتی پیام می فرستید خیلی راحت ممکنه در برداشت طرف مقابل، بخشی از معنی کلامتان از بین برود. سوءتفاهما بسیار ساده اتفاق می افتن و مطمئنا سروسامان دادن به مشکلات ارتباطی یا مسائل مالی که ممکنه واسه تون پیش بیاد، بسیار سخت تر هستش. به غیر از زمان بَر بودن، وقتی که پیام می فرستید، احساسات و احساسات هم منتقل نمی شن و نمی تونین واقعا بگید که طرفتون چه احساسی داره.

برداشتن تلفن و زنگ زدن آسون تر نیس؟ شاید! با این می تونین فورا احساساتتون رو نشون بدین، این امکان به وجود نمیاد که طرف مقابل از پیام شما برداشت اشتباهی داشته باشه، احساسات کنار گذاشته نمی شن و سوءتفاهمی به وجود نخواد اومد. تلفن زدن سریع تره و زمان کم تری میگیره (چون در رَدوبَدل کردن پیاما، بارها روی مسئله مورد نظر تأمل می کنین) و مهم تر از همه اینکه وقتی می ببینن قضیه رو با تماس تلفنی حل وفصل کردین، احساس خوشحالیِ بیشتری می کنین.

۲. احساسات تون رو بگید، مخفی نکنین

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

شمام از اون دست افرادی هستین که ترجیح میدید عواطفتان رو مخفی کنین؟ پس همه چیز رو در درونتون نگاه می دارین. هنگام عصبانیت، اجازه نمی بدین کسی بفهمد که عصبانی هستین. وقتی از کسی ناراحتید، اجازه نمی بدین که اون شخص بدونه. هنگامی که کسی کاری رو انجام می ده که شما رو آزار می ده، به اونا نمی گین؟

این الگوی رفتاری، استرس زیادی به زندگی شما وارد می کنه، شما رو ناراضی می کنه و آخرش همه این احساسات با هم بیرون می ریزند و این اصلا خوب نیس. چون نه از دید روان شناختی و نه از دید جسمی با سلامتی موافقت نداره.

راهی پیدا کنین تا این احساسات رو به طور سازنده به سمتی دیگر جهت بدین. مثلا با یک دوست دردودل کنین یا جای امنی مثل اتاق تون پیدا کنین تا بتونین این احساسات رو آشکارا بیرون بریزین. با این کار در بلندمدت، سالم تر و بسیار خوش حال تر میشید.

۳. واسه خودتون خاطره بسازین و از مقایسه دوری کنین

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

شما هر چند وقت یک بار به فیس بوک سر میزنین و پستای بقیه رو درباره اینکه چه کارای شگفت انگیزی انجام میدن، می خونین؟ افرادی رو می ببینن که به دور دنیا سفر می کنن، گردش می رن، با دوستان شون استراحت می کنن، به رستورانای قشنگ می رن. در درون تون کمی احساس حسادت می کنین و با خودتون فکر می کنین که «به چه دلیل من اینجور کارای فوق العاده ای انجام نمی دم؟».

دقیقا! به چه دلیل نه؟! به جای اینکه روزهای تون رو صرفِ خوندن کارای بقیه کنین، از خونه بیرون برید و خاطرات خودتون رو بسازین. به جاهایی که دوست شون دارین، سفر کنین، کتابی رو که پسند می کردین، بخونین، کوه نوردی کنین و توی دریاچه شیرجه بزنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ انتظاری که زنان از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن

همه کارایی رو که دوست دارین، انجام بدین و مهم تر اینکه از مقایسه خودتون با بقیه دست بکشین. به هر قیمتی که شده، از مقایسه کردن دوری کنین، چون مقایسه، شما رو راضی نمی کنه. کاری که شما رو خوش حال و راضی می کنه، خاطره ساختن واسه خودتونه.

۴. راه های رابطه رو باز نگه دارین و پیش داوری نکنین

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

تا حالا پیش اومده که حدس بزنین عزیزان و دوستان تون چه فکری می کنن و در موردشان اشتباه کرده باشین؟ پیش اومده که فرض کنین اونا چی رو دوست دارن در حالی که اصلا این طور نبوده؟ شاید فکر کردین که چون با دوست یا همسرتون همیشه به یک رستوران خاص می رفتید، پس اون حتما، اون رستوران رو دوست داره، اما هیچوقت از اون نپرسیده اید که از رفتن به اونجا لذت می بره یا نه؟

پیش داوری و حدس زدنِ اینکه افراد، چه فکری می کنن، می تونه مشکلاتی بسازه. با باز نگاه داشتنِ ارتباطاتتان و مستقیما سؤال کردن از عزیزان تون، هم از سوءتفاهما پیش گیری می کنین و هم ارتباطی سالم تر و خوشحال تر دارین.

۵. رفتار از گفتار قوی تره؛ نترسین

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

ما بیشتر خود رو در وضعیتی پیدا میکنیم که نمی دونیم وقتی عزیزان مون به ما احتیاج دارن، چیجوری آرامشان کنیم. چون احساس می کنیم، نمی دونیم چه جوری این کار رو انجام بدیم. ترس بَرمان می داره که حالا چه کنیم و چیزی که شرایط رو بدتر می کنه اینه که بعضی وقتا عزیزان مون حتی نمی خوان حرف بزنن. شما در این مواقع چه می کنین؟

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

بعضی وقتا تنها کاری که باید انجام بدین اینه که کنارشون باشین. به همین سادگی! اونا به کلمات شما احتیاجی ندارن و نمی خوان حرف بزنن. بلکه تنها به حضورِ دل گرم کننده ی شما احتیاج دارن. تنها به آغوش شما احتیاج دارن. اینجور حرکتای کوچیکی می تونه جای هزاران واژه رو پُر کنه.

۶. تجربیات تازه کسب کنین و دودلی رو کنار بذارین

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

درباره قدمای بعدی تون شک و دودلی دارین؟ شاید از اینکه چیز تازه ای رو تجربه کنین، می ترسین؟ شاید از اینکه بقیه چه فکری درباره تون می کنن، می ترسین؟ یک ضرب المثل بسیار قدیمی هست که می گه:

معذرت خواهی واسه کاری، بهتر از اجازه گرفتن واسه اون کاره.

این بهش معناست که بااراده عمل کردن و بعد معذرت خواهی واسه اون، بهتر از منتظر تأییدِ بقیه بودن و خطر به تأخیر انداختن کارهاه. پس اگه می خواید کاری رو انجام بدین، انجامش بدین. چیزی که رو که خوشحال تون می کنه، انجام بدین. از امتحان کردنِ کارا نترسین. شک و دودلی نداشته باشین. شاید پس از انجام دادن یک کار جدید، درمی یابید که واقعا اونو دوست دارین و این شما رو به عنوان یک آدم، خوشحال تر می کنه.

حتی اگه این طور نبود، بازم مشکلی نیس! شما جون سالم به دَر میبرین. سراغ کار دیگری برید چون میدونید یکی دیگر از گزینه هایی رو که خوشحال تون نمی کنه، حذف کردین.

۷. واسه آینده فعالانه سعی کنین، بیهوده نگران نباشید

۷ راه واسه اینکه ساده تر و خوشحال تر زندگی کنین  آموزشی

ما بیشتر به جای سعی فعالانه، با نگرانیِ بیهوده درباره آینده، مسائل رو زیادی پیچیده می کنیم. وقت تون رو صَرف کارایی کنین که حالا کنترل شون در دست شماس و نگرانی درباره مسائلی رو که نمی تونین کنترل شون کنین رو کنار بذارین.

مثلا، اگه می خواید کسب وکاری راه اندازی کنین، قدمای کوچیک و ساده ای طبق رسیدن به رؤیایی که خوشنودتان می کنه، بَردارید.

ضمانتی واسه اینکه آینده چیجوری هستش وجود نداره، اما با تمرکز روی همین مسائل کوچیکی که حالا می تونیم کنترل کنیم، در راه درست به طرف آینده ای که مطمئنا روشن تر و خوشحال تر هستش، حرکت می کنیم.

منبع : lifehack.org

 


دسته‌ها: آموزشی