اگه بتونین اثر مثبت و بادوامی روی هر کسی که می ببینن بذارین، مثل این می مونه که دنیا رو در مُشت تون گرفته باشین. بعضی آدما به شکل مادرزاد جذابند، اما خبر خوب اینه که جذابیت رو میشه یاد گرفت.

اینجا شما رو با ۷ راه مؤثر واسه افزایش قدرت کاریزما آشنا می‏ کنیم که مهارت برقرار کردن رابطه بهتر با بقیه و محبوب شدن رو براتون به ارمغان میاره.

با پیدا کردن رگ خواب شروع کنین

من راه خوبی واسه بهتر رابطه برقرار کردن با مردم پیدا کردم که هر جا رفته ام، کارساز بوده. از آدما می پرسم از چه چیز خوششون می‏ آید یا چی مجذوبشان می کنه. وقتی جوابم رو بدن، دوباره ازشان می ‏پرسم، چه نکته ای باعث شده تا از فلان چیز خوشت بیاد؟ نکته کلیدی علاقه به فلان کار چیه؟

من این کار رو فقط از این واسه انجام نمی دم که فقط احساس خوبی رو بهشون منتقل کنم، این سؤالا رو می پرسم چون می دونم چیزایی هستن که اگه هر فردی درباره بهشون صحبت کنه، حالش بهتر می شه. تازه می‏ شه کلی چیزای جالب هم این وسط یاد گرفت.

هر کسی داستانی واسه تعریف کردن داره

فرض کنین وارد یک مهمانی یا مراسم یا مجلس سخنرانی شدین که بالای سر هر آدمی، عددی روشنه. این عدد نشون دهنده ی تجربه و علم اوست. اگه ۱۰۰ نفر به این مهمانی دعوت باشن که هر کدامشان بین ۳۰ تا ۴۰ سالشون باشه، اون وقت چیزی بین ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ سال علم و بینش بشریِ ترکیب شده در اون سالن هست.

چه خوب بود اگه می ‏تونستید با تک تک این آدما صحبت کنیم و از علم و تجربیات شون بهره مند شیم. حیف نیس که از اینجور موقعیتی واسه به اشتراک گذاری چیزای خوب و به دست آوردن چیزای خوب، صرف نظر کنیم؟ شاید به جرئت بتونم بگم، چند تا از بهترین فرصتای عمرم رو با باز کردن سر صحبت با آدم ‏ها در اینجور محیطایی به دست آورده ام.

مشکل بیشتر آدما اینه که حس می‏ کنن اعتماد به نفس لازم واسه در رابطه کردن خود با توده مردم، یا یعنی شبکه سازی رو ندارن، چون فکر می‏ کنن مهارت تاثیرگذاری در نگاه اول رو در خود پرورش نداده ان. حالا چه می شد اگه می تونستید خودتون رو جوری آب بندی کنین که اگه وارد هر اتاقی شدید «برق بزنین». چه می شد اگه بلد بودین درجه کاریزمای تون رو بالا ببرین و تا ته مهمانی حفظش کنین؟

این ۷ مورد رو بخونین تا بدونین چه جوری می ‏توان جذاب تر شد.

۱. گوش به زنگ باشین

اولین چیزی که موقع حرف زدن با هر کسی باید رعایت کنین اینه که گوش به زنگ باشین. وقتی می ‏گویم گوشتون به زنگ باشه، یعنی شش دانگ حواستون رو جمع کنین. اگه مکالمه تون یک-به-یکه، باید این احساس رو به طرف مقابل القا کنین که فقط شما دو نفر در این اتاق هستین.

اگه در جمعی هستین، باید حس مهم بودن رو به متکلم اون جمع انتقال بدین. اگه خودتون متکلم اون جمع هستین، باید حواستون رو به تک تک کسائی که جلوی تون وایس تاده ان اختصاص بدین. چشم به چشم شون بدوزید. شاید اولش سخت باشه، اما باید طوری طرف رو نگاه کنین که اگه لازم شد، قادر باشین مشخصات صورتش رو واسه نقاش اداره پلیس تشریح کنین.

اینجوری می تونین به جای اینکه روی ۲، ۳ نفر اثر بذارین، موقع صحبت کردن جمعی رو میخکوب خود کنین.

۲. زبر و زرنگ باشین

اگه آدم کاریزماتیکی باشین، یعنی نسبت به عموم آدما از استرس کمتری برخوردارید و موفقیت و جذابیت بیشتری دارین. حواستون باشه، وقتی می گم جذاب، منظورم این نیس که پیکربندی فیزیکی صورت یا بدن تون حاصل پیکرتراشی میکل آنژ باشه. منظورم اینه که انگار به خودتون رسیده اید. یعنی میدونید که موقع خندیدن چقدر دهنتون رو باز کنین که جلوه ی خوبی از خودتون به جا بذارین. به این میگن کاریزما. به این می ‏گویند جذبه.

خوبی اش اینه که کاریزماتیک بودن ژنتیک نیس و میشه اونو یاد گرفت. خیلی از افرادی که خصوصیات رهبری رو در خود دارن، کاریزماتیک هستن چون اعتماد زیادی به خودشون دارن، از یادگیری فراری نیستن و عاشق الهام بخشیدن به بقیه هستن.

۳. حفظ کنین، تکرار کنین

اگه بتونین اسم هر فردی رو سریع حفظ کنین و چند بار در صحبت کردن تکرار کنین، انگار خیلی زیرپوستی ازش تعریف کرده باشین. اثر این کار بیشتر از اینه که بخواهید حرفای قلمبه و سلمبه زورکی به خورد طرف بدین.

آدما خوشحال می شن که فرد ناشناس ای چند بار اسم شون رو تکرار کنه، چون احساس خاص بودن بهشون دست می ده.

یکی از کارایی که من می ‏کنم اینه که اول خودم رو معرفی می کنم. همیشه به جای اینکه خیلی منفعلانه منتظر بمونین تا طرف مقابل خودشو به شما معرفی کنه، جلو برید و اول خودتون رو براش معرفی کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ راه حل موثر واسه مدیریت جلسات

بعد که ازشان می خواید خودشون رو معرفی کنن، مثل من این پیام دستوری یک خطی رو به مغرتان مخابره کنین: «اسمش رو حفظ کن.»

این کار مجبورتان می کنه تا روی جوابی که دریافت می کنین متمرکز شید و همینطور باعث می شه بخش توجه ناخودآگاه تون بیدار شه که خود باعث می شه اسم طرف مقابل رو راحت تر حفظ کرده و در مکالمه استفاده کنین.

هر وقت کسی اسمش رو به شما گفت، اون اسم رو یک بار جلوی اون شخص و چند بار در مغز خودتون تکرار کنین. این کار رو بکنین و مطمئن باشین که جواب می ده.

۴. زبون دیگرتون رو تقویت کنین

هر جا اسم جذبه و کاریزما به گوش تون خورد بدونین که «زبون بدن» هم پشت بندش میاد. ثابت شده که استفاده از زبون بدن میزان اعتماد به نفس آدم رو خیلی بالا می بره.

زبون بدن، زبانی بین المللیه.

مردم می ‏توانند به شکل ناخودآگاه حرکات بدن و صورت شما رو واسه خودشون ترجمه کنن. اگه به خودتون مطمئن باشین و حالت ایستادن تون این رو القاء کنه که از ته دل خوشحال و مثبت اندیش هستین، این خودشو به شکل کاریزما به بقیه نمایش می ‏بده.

چیزی که خود من از جلسات کلاس ‏های تونی رابینز (Tony Robbins) یاد گرفتم این بود که اگه به حالت سوپرمنی خبردار بایستید – یعنی سیخ بایستید، چانه تون بالا باشه، پاهای تون به اندازه عرض شونِه باز باشه، دست هاتون روی خط شلوارتان باشه و به آسمان نگاه کنین – و چند دقیقه این حالت رو حفظ کنین، از نظر علمی ثابت شده که این حالت خود به خود باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‏ شه. اعتماد به نفس هم که بخش بسیار مهمی از کاریزماه. آدما هم شما رو به خاطر داشتن اعتماد به نفس بالا تشویق می‏ کنن، چون خودشون همیشه با مشکل اعتماد به نفس درگیرند.

پس این رو یادتون بمونه: بدن از ذهن پیروی می کنه. حرکت بدن ناخودآگاهه.

یعنی دانستن اینکه «چه احساسی دارین» می تونه حالت صورت و زبون بدن تون رو تغییر بده، پس بهتر نیس شروع کنین خودتون رو با اعتماد به نفس ابرقهرمانان تصور کنین؟

همین حالا چند ثانیه چشم تون رو ببندید و فکر کنین ابرانسان قوی جثه و بی باکی هستین! نظرتون چیه؟ این مورد رو هم می تونین با ارسال فرمون یک خطی به مغز فعال کنین. فقط باید تمرین کنین.

۵. چشما همه چیز رو لو میدن

۷ راه افزایش کاریزما آموزشی

مردم وقتی اعتماد به نفس رو در شما پیدا می کنن که با اونا رابطه چشمی برقرار کنین. فقط ناجور بهشون زُل نزنید.

اگه اون اولش براتون سخته که رابطه چشمی خوبی برقرار کنین، سعی کنین به ناحیه بین دو چشم، همانجایی که بینی شروع می ‏شه، خیره شید. در این حالت اینطور به نظر می رسه که به جفت چشمای طرف مقابل نگاه می کنین. این حُقه ی کوچولو رو امتحان کنین تا ناراحت نباشید.

۶. چیز منفی نگید

نکته دیگری که می تونه کاریزمای شما رو بالا ببره اینه که از به کار بردن عبارات منفی در مکالمه پرهیز کنین. سعی کنین این رفتار رو در خودتون نهادینه کنین. هر روز تمرین کنین که راجبه چیزای جور واجور غُر نزنید.

سعی کنین راه گفتگو مثبت باشه. حتی اگه طرف گفتگوی شما حرفای منفی بزنه، شما سعی کنین چتر مثبت اندیشی خودتون رو روی سر اونم بگیرین. شاید هم در همون دقیقه موفق نشدید تغییری در منفی نگری اون فرد بسازین، اما وقتی که شما رو در ذهنش به خاطر بیاره، یادش میاد که خاطره ی مثبتی از شما داره.

سعی کنین راه گفتگو رو به طرف چیزای مثبت بکشونین. اینطوری آدمایی که به این گفتگو گوش میدن، متوجه می شن این شمایید که استاندارد گفتگو رو تعیین می کنین. پس یادتون باشه: مثبت اندیشی و نه هیچی دیگر.

۷. از قدرت کلمات استفاده کنین

رو راست و صمیمانه از مردم تعریف کنین. البته چندین سال طول می کشه تا قادر به اینجور کاری باشین. خیلیا به جزئیات توجه نمی‏ کنن و فرصتایی که واسه تعریف کردن از بقیه دارن رو از دست میدن. به همین دلیله که اگه واقعا از کسی تعریف کنین، این جریان به یادش می ‏موند.

می دونم خانوما در این مورد بهترند. پس تصورش رو بکنین در زمانی که انتظار ندارین، آقایی از شما تعریف بکنه، چه حالی بهتان دست می ده؟ شک نداشته باشین تا یه مدت طولانی یادتون می‏ موند.

و در جدا از اینکه این یادتون نرود که موقع تعریف کردن کمی از زبون بدن و حالات صورت هم استفاده کنین و اصلا در این مورد خساست به خرج ندین. اینجوری تصویر بهتری می سازید تا اینکه بخواهید فقط با کلمات چیزی رو بگید.

و اما کلام آخر: کاریزما یعنی انتقال اشتیاق به افراد دیگر.

منبع : entrepreneur.com

 


دسته‌ها: آموزشی