میل به زیبایی، وجهی طبیعی از وجود ماست. هر انسانی، زیبایی رو دوست داره و عاشق زیبایی می شه. همه ما مناظر قشنگ، گلا، درختان، حیوانات و خیلی از موجودات طبیعی رو دوست داریم. اما اون چیزی که معمولا بیشتر از هر نوع زیبایی دیگری مورد توجه ما قرار میگیره، زیبایی چهره و اندام انسانیه. شاید معیارهای زیبایی در طبیعت در طول قرنا خیلی تغییر نکرده باشه اما وقتی به ملاک زیبایی چهره و اندام آدمی می رسیم؛ نقش فرهنگ، باورها و ارزشای اجتماعی در ملاک زیبایی هر دوره تاریخی نقش بسیار برجسته ای اجرا می کنه. نگاهی به آمار فروش لوازم آرایشی و میزان تمایل به انجام جراحیای زیبایی کافیه تا به میزان اهمیت «قشنگ به نظر رسیدن» پی ببریم. اما در این مقاله می خواهیم به جنبه ی دیگری از زیبایی بدیم. ۷ رازی که اگه اونا رو بدونین و به اونا عمل کنین، با داشتن هر نوع قیافه ای قشنگ و جذاب به نظر خواهید رسد.

زیباطلبی یه جور احساسه، خیلی راحتِ احساس گرسنگی.

– سامرست موام

 

 

۱. به خود و جهان عشق بورزید

عشق عصاره حیاته. در اساطیر اومده که خدا قبل اینکه جهان رو ایجاد کنه، تنها بود. یکی بود و اون خدا بود و دیگر چیزی نبود. خدا به دنبال آینه ای بود تا عصاره وجود خود رو که عشق مطلق و بی قید و شرط بود، تجربه کنه. به خاطر این اون جهان و آدم رو با عشق آفرید. مرد رو مظهر عاشقی و زن رو مظهر معشوق قرار داد.

جهان عشقه و دیگر زرق سازی … همه بازیست جز عشق بازی

نظامی گنجوی

پس عصاره وجود ما عشق خالص و بی قید و شرطه. واسه همین تجربه اینجور عشقی، عالی ترین و لذت بخش ترین تجارب انسانیه. عاشق بودن و عشق ورزیدن طبیعی ترین حالت وجودی ماست. اما چیزی که در مورد روابط به ما یاد گرفته می شه اونو از حالت طبیعی و خالص خود خارج می کنه. ما یاد می گیریم که موجودی جدا از بقیه و بقیه موجودات هستیم. این جدایی احساس ترس و ناامنی ایجاد می کنه. اگه بدونیم که واقعا، همه یک نفریم و با تموم جهان و آفریدگار جهانیان یکی هستیم در این صورت می تونیم دوباره عشق خالص و بی قید و شرط رو تجربه کنیم. در این صورت به معنی حقیقی این بیت سعدی اطلاع کامل پیدا می کنیم که گفت:

به جهان خرم از آنم که جهان خرم ازوست

عاشقم بر همه عالَم که همه عالَم ازوست

پس اول خودتون رو به عنوان تجلی روح الهی و به عنوان عصاره عشق الهی دوست بدارین و عاشق خودتون باشین. در این صورت این عشق به مرور وجود شما رو پر می سازه و سرریز میشه تا تموم آدما و همه موجودات جهان رو در بر گیرد. وسعت و خلوص عشق شما جدا از اینکه تجربه احساس سرور و لذت عمیق، میزان زیبایی و جاذبه ی حقیقی شما رو مشخص می کنه و کسائی که قادر به دیدن این نوع زیبایی ان از دیدن شما به وجد خواهند اومد.

زیبایی منشأ عشق نیس بلکه عشق منشأ خوشگلیه.

– تولستوی

 

 

۲. خوشحال باشین و بخندین

۷ رازی که زیبایی الهی رو درون شما می پروراند  آموزشی

شادی هم حالت طبیعی وجود ماست. وقتی که خود رو با به عنوان تجلی روح الهی و موجودی ازلی-ابدی و با جهان یکی بدونیم، هرگونه احساسِ ترس و نگرانی از وجود ما رخت می بندد و سرور و شادی طبیعی جای اونو میگیره. خوشحال بودن نیازمند دلیل نیس بلکه خوشحال نبودن نیازمند دلیله. پس سعی کنین با زندگی با خودِ حقیقی تون به عنوان موجودی جاودان که با جهان در وحدت به سر می بره، سرور داخلی خود رو احساس کنین. همونجوریکه گفته شده «ما موجودی مادی نیستیم که به دنبال تجربه الهی باشیم بلکه موجودی الهی و در حال تجربه جهان مادی هستیم.» ما روحی الهی و جاویدان هستیم و سرور و شادی حالت طبیعی این روحه. فراموش کردن هویت اصلی ما به عنوان موجودی ازلی و ابدی، منشأ تموم ترسا و غما در زندگی ماست. پس با آگاهی به وجود حقیقی خود خوشحال باشین و سعی کنین سرور و شادمانی طبیعی رو که پشتِ نگرانیای گذرای روزمره همیشه در جریانه؛ تجربه کنین. خنده، راهی ساده واسه قرار گرفتن در حالت شادمانیه. بارها شنیده ایم که «خنده بر هر درد بی درمان دواست» و اینکه «هر چهره ای با خنده زیباتره.» با این حال من با خانومایی برخورد داشته ام که سعی داشتن که هیچوقت نخندند چون بر این باور بودن که خنده باعث ایجاد چین و چروک روی پوست صورت می شه و پس به زیبایی شون آسیب می زنه!

۳. خودتون باشین و زیبایی منحصربه فرد خود رو رو کنین

اگه خدا ما رو آفریده باشه، باید اثری هنری و شاهکاری منحصربه فرد باشیم چون خدا آفریننده ای اصیله و نه یک خالق پیرو و کپی کار. پس همه ما از شکوه و زیبایی خاص و ویژه ای برخورداریم. واسه کشف این زیبایی باید نقابای کاذبی رو که معیارهای اجتماعی به چهره ی ما زده ان، کنار بزنیم. در اون طرف این نقابا خود حقیقی ما قرار داره. همون خود برتری که شاهکاری الهیه و از نورانیت و زیبایی بی بدیل می درخشه. واسه دیدن این زیبایی باید خودتون رو همون طوری که هستین، قبول کنین. ما به عنوان روح الهی، موجودی کامل هستیم. این وجود مادی و شخصیت اجتماعیه که همیشه دارای مشکل و کاستیه. اگه بر هویت کاذب خود، یعنی بر جسم و شخصیت اجتماعی خود، تمرکز کنیم، همیشه احساس کمی، کمبود و درد و رنج داریم. اما با تمرکز بر خود حقیقی الهی و منحصربه فرد خود، به مرور شناخت بیشتری از زیبایی منحصربه فرد خود کسب می کنیم و میتونیم، اونو بیشتر روشن کنیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ مرحله واسه یک تصمیم گیری درست و حسابی 

۷ رازی که زیبایی الهی رو درون شما می پروراند  آموزشی

به جای اونکه نسخه بدل دیگری باشین سعی کنین نسخه اصلی خودتون باشین.

– جودی گارلند

 

 

۴. با خود و بقیه مهربون و خوش رفتار باشین

تجلی عشق نامشروط در زندگی روزمره، بیان محبت و خوش رفتاری با خود و دیگرونه. محبت جادوی عینی عشقه. از این روست که گفتن «با محبت خارها گل می شه.» هیچ چیزی مثل محبت و مهربانی ایجاد جاذبه و زیبایی نمی کنه. شخص مهربون برخلاف هر چهره و اندامی که داره، قشنگ و جذاب به نظر می رسه. خوش رفتاری و محبت رو با نزدیک ترین فرد یعنی از خودتون شروع کنین. این تنها راه بیان محبت حقیقی به دیگرونه. خودتون رو دوست بدارین. اشتباهات خودتون رو ببخشین و همیشه احترام به خود رو در اولویت قرار بدین. در عین حال زیاد خود رو جدی نگیرید و دچار غرور و تکبر نشید. هر آدم رشد پیدا کردی میتونه به خودش بخندد. اینجور شخصی کمبودای کوچیک خود رو می بینه و به اونا می خندد اما می دونه که این «خود کوچیک» بخشی کاذب و فانی از وجود اوست. خود حقیقی اون جاودان، قشنگ و باشکوهه. وقتی از موضع این «خود برتر» رفتار کنیم، با خود و همه مهربون و خوش رفتار هستیم و اینجور رفتاری بر زیبایی و جذابیت مادی ما هم خواهد اضافه کرد.

۵. صبور و آروم باشین

۷ رازی که زیبایی الهی رو درون شما می پروراند  آموزشی

وقتی که بر خودِ برترمان تمرکز داریم، هیچ رخدادی نمیتونه ما رو از کوره به در برد و آرامش ما رو سلب کنه. در این صورت صبور هستیم و آرامش خود رو حفظ می کنیم.

۷ رازی که زیبایی الهی رو درون شما می پروراند  آموزشی

با یاد خدا دلا آروم میگیره.

– قرآن

 

 

تنها با به یاد داشتن وجه الهی و جاودانه ی خود می تونیم آرامش حقیقی و پایدار رو تجربه کنیم. برعکس تمرکز بر وجه فانی و مادی وجود و شخصیت مون زندگی ما رو از ترس، نگرانی و درد و رنج جمع می کنه. آرامش گوهری گران بهاست. بدون احساس آرامش، زندگی به جهنمی بدل می شه. و آرامش عمیق و پایدار فقط محصول آگاهی بر هویت خدایی و جاودانه ی خود و زندگی با این خود حقیقی و برترمانه.

آروم باش و بهش من خدا هستم.

– انجیل

 

 

پس هروقت احساس کردین که برآشفته و نگرانید بی معطلی بر وجه الهی و جاویدان وجود خود تمرکز کنین و آرامش خود رو بازیابید. تنها در صورتی که آروم و صبور باشین، میتونین بهترین واکنش رو در برابر اتفاقات نشون بدین. بعضی وقتا ممکنه صبوری، تلخ باشه اما همیشه نتیجه ای شیرین داره.

۶. ساده، صادق و بی آلایش باشین

افلاطون گفته «زیبایی در سادگیه.» وجود حقیقی ما با تموم زیبایی و عظمت خدایی اش ساده و بی آلایشه. ساده بودن به معنای زندگی با خود برترتانه. خود برتر ما دارای زیبایی منحصربه فرده و احتیاج به هیچ اضافه کردی نداره. این نقابای اجتماعی ماست که سادگی و زیبایی حقیقی ما رو در پشت انبوه لایه های معیارهای کاذب خود مخفی ساختهه. خودنمایی، دروغ و نقش بازی کردن بیشتر از همه به خودمون آسیب می زنه و آرامش و شادی طبیعی رو از ما میگیره. طبق تحقیقات انجام شده با هر دروغی که می گیم به ۳۲ نقطه از بدن خود آسیب می زنیم. بیشتر انرژی روانی ما صرف مخفی ساختن خود حقیقی مون می شه، در سعی واسه بازی کردن نقش یک بدل از خودمون. وقتی که با کنار زدن نقابا با سادگی و راستی با خود برترمان زندگی کنیم، لذت، شادی طبیعی و زیبایی و جاذبه ی جاودان خود رو باز پیدا میکنیم.

۷. تمیز و منظم باشین

جسم ابزاری موقت در اختیار ماست. باید قدر اونو بدونیم. جسم ابزاری شگفت انگیزه و به ما اجازه می ده که به عنوان موجودی غیرمادی، جهان مادی رو تجربه کنیم. پس باید سعی کنیم تا جای ممکن اونو سالم و پاکیزه نگاه داریم. از آلودن اون با ورودیا مضر بپرهیزیم و اونو همیشه تمیز و منظم حفظ کنیم.

پس از چهل سالگی هرکی مسئول قیافه ی خودشه.

– آبراهام لینکلن

 

 

لباسای راحت، تمیز و برازنده بپوشیم. جسم ما هم مخلوقی الهیه و شایسته احترام و مراقبته. اما همیشه باید بدونیم که جسم همیشه در حال تغییره و رو به پیری و نابودی میره. پس همیشه باید به خود یادآوری کنیم که ما جسم مون نیستیم و جسم فقط ابزاری فانی و موقته. هم هویت شدن با بدن، منشأ خیلی از درد و رنجای انسانیه. میلیاردها ثروت آدما صرف «زیباسازی چهره و بدن» می شه و یکی از نگرانیا ی اصلی و همیشگی خیلی از آدما، به ویژه دختران و زنان، اینه که قشنگ به نظر می رسن یا نه؟

در ظاهر خود جست وجو نکنین، بهشت در درون شماس.

– مری کوک

 

 

دل خوشی به هر میزان از زیبایی چهره و تناسب بدن، لذتی قسمتی و گذراست. واسه افرادی که خود رو در جسم شون خلاصه کردن، افزایش سن و پیری کابوسی وحشتناکه. اما اگه بر حقیقت جاودانه وجود خود آگاه باشیم و با اون زندگی کنیم، برخلاف هر قیافه و اندام، خود رو زیباترین و باشکوه ترینِ مخلوقات پیدا می کنیم و رضایت، آرامش و شادی پایدار رو تجربه می کنیم. حقیقت همینه، گرچه که مدت طولانی در پشت ابرهای جهالت جمعی مخفی مونده باشه.

حقیقت رو پیدا کنین و حقیقت شما رو آزاد می کنن.

– مسیح (ع)

 

 

 


دسته‌ها: آموزشی