اگه تا الان پولدار نشده اید و به استقلال و آزادی مالی دلخواه خود دست پیدا نکردین، ممکنه درباره پولدار شدن دچار بعضی افکار و باورهای محدودکننده باشین. بدون دودلی نوع باورهای ما در مورد پول، ثروت و پولدار شدن، مشخص کننده ی دستاوردهای مالی ما در زندگیه. اگه بر این باور باشین که واسه پولدار شدن حتما باید در خونواده ای پولدار به دنیا می اومدید یا در رشته خاصی تحصیل می کردین یا بسیار بیشتر از وضعیت فعلی سعی می کردین، هرکدام از این باورها ممکنه مانعی بزرگ بر سر راه موفقیت مالی شما باشه. در این مقاله به بررسی دلایلی می پردازیم که نشون می ده درصورتی که مصمم، پایبند و مشتاق باشین، شمام می تونین پولدار شید.

۷ دلیلی که ثابت می کنه شمام می تونین پولدار شید آموزشی
۷ دلیلی که ثابت می کنه شمام می تونین پولدار شید آموزشی

 

۱. همه ثروتمندان، پولدار زاده نشده ان

اگه شما در خونواده ای پولدار به دنیا اومده باشین به دو دلیل در موقعیت بهتری از بقیه واسه پولدار شدن قرار دارین. اول اینکه ممکنه والدین شما مقدار خیلی از ثروت خود رو به شما ببخشند، به ارث بذارن یا با تأمین سرمایه ساده واسه شروع کار و کاسبی خودتون، از شما حمایت کنن. اما دلیل مهم تر اینه که اگه در خونواده ای پولدار به دنیا اومده باشین، شاید با باورها و افکار مثبت بیشتر و مشکلات ذهنی کمتری در مورد پول و ثروت بزرگ شدین. این دیدگاه مثبت به ثروت باعث می شه که راحت تر بتونین به استقلال و آزادی مالی خود برسین. اما ثروتمندزادگان بسیاری هم بودن که نه تنها بر ثروت موروثی خود اضافه نکرده ان بلکه تموم اونو هم بر باد دادن، شاید به خاطر این که بادآوره رو معمولا باد راحت تر با خود می بره. اما فرض من اینه که شمام مثل خود من، در خونواده ای پولدار به دنیا نیامده اید! وگرنه شاید هیچ انگیزه ای واسه مطالعه این مقاله نداشتید. اما من و شما که در خونوادهای فقیر یا متوسط به دنیا اومدیم، محکوم به یک زندگی مالی فقیرانه یا متوسط هستیم؟ دلایل بسیاری هست که نشون می ده اینجور نیس. اگه خودتون هم نگاهی به دوروبَرتان بندازین افرادی رو پیدا می کنین که از یک وضعیت فقیرانه و از راه های انسانی، قانونی و قانونی، خود رو به قله های ثروت رسانده ان. پس شمام می تونین با الهام گرفتن از اونا این راه رو طی کنین و به جایگاهی مثل برسین.

«بیشتر افراد با ارث یا برنده شدن در قرعه کشیای بخت آزمایی میلیونر نمی شن، بلکه با انجام کاری که دوست دارن درآمد خوبی به دست میارن و اقدام به پس انداز کردن و سرمایه گذاری می کنن.»

– توماس جی استنلی و ویلیام دی دانکو از کتاب همسایه میلیونر

 

 

۲. ثروتمندان تافته ی جدابافته نیستن

۷ دلیلی که ثابت می کنه شمام می تونین پولدار شید آموزشی

بعضی از ما فکر می کنیم که ثروتمندان آدمای خاصی هستن و تصور می کنیم که اونا با ساختار ژنتیکی یا خصوصیات خاصی به دنیا اومدند. اما حقیقت اینه که ثروتمندان هم آدمایی معمولی هستن. ثروتمندان هم مثل همه افراد، ضعفا و قوتای خود رو دارن. در بین ثروتمندان هم شکلای جور واجور افراد با خلقیات، رفتار و ویژگیای متفاوت رو میشه دید. کسائی که سعی کردن خصوصیات مشترکی رو در بین ثروتمندان بیابند شاید باعث شکل گرفتن این تصور شدن که اونا تافته ای جدابافته هستن اما اینجور نیس. ثروتمندان باهوش تر از بقیه نیستن، تواناییای عجیب وغریب یا خصوصیات اخلاقی متفاوتی هم ندارن. پولدارِ درستکار داریم و پولدار خلافکار، پولدار صادق داریم و پولدار دروغگو، پولدار خسیس داریم و پولدار بخشنده و بقیه ویژگیایی که در تموم آدما می تونه وجود داشته باشه. در اصل پولدار بودن باعث نمی شه که کسی ویژگی روان شناختیِ خاصی پیدا کنه. پولدار شدن باعث نمی شه که یک نفر خسیس شه. اینجور فردی وقتی فقیر و بی پول بود هم حتما خسیس بوده اما چون اون زمان پولی واسه بخشش نداشته، خساست اون به چشم نمی اومده اما حالا که پولدار شده، خساست اون راحت تر به چشم میاد. از طرف دیگر چون ثروت به آدم قدرت می ده باعث می شه که ویژگیای اونو شه. مثلا اگه فردی بی پول دارای ویژگی سلطه گری و بهره کشی باشه، کسی به این ویژگی اون پی نمی برد اما وقتی که پولدار شد این ویژگی اونو می شه. نتیجه اینکه ثروت، کسی رو خوب یا بد نمی کنه بلکه ثروت و قدرت به دلیل اون، فقط ذات آدما رو رو می کنه. پس ثروتمندان هیچ فرقی با من و شما ندارن که اونا رو مستحق این ثروت و شما رو از اون محروم کنه. هر کسی که بخواد پولدار شه و حاضر باشه متعهدانه راه رسیدن بهش رو طی کنه، در جمع ثروتمندان قرار خواهد گرفت.

۳. پولدار شدن به تحصیلات ربطی نداره

بعضی از ما فکر می کنیم که واسه پولدار شدن حتما باید تحصیلات بالایی داشته باشیم. اما تحصیلات به خودیِ خود کسی رو پولدار نمی کنه. حتی ممکنه که تحصیلات مانعی هم واسه پولدار شدن به حساب بیاد چون مهارت و دانشی که واسه پولدار شدن لازمه، چیزی نیس که حتما در دانشگاها تدریس شه. شاید به همین دلیله که رابرت کیوساکی، نویسنده ی کتاب «پدر پولدار، پدر بی پول» می گه که «شاگردان ممتاز واسه شاگردان ضعیف کار می کنن و شاگردان متوسط واسه دولت کار می کنن.» این حقیقت رو خود تجربه کردم. من به عنوان مهندس صنایع غذایی در کارخانه های مختلفی کار کردم که در بین صاحبان اونا که ثروت میلیاردی داشتن بالاترین مدرک تحصیلی، سوم راهنمایی بود. پس نداشتن تحصیلات و مدرک تحصیلی رو نمیشه توجیهی واسه پولدار نشدن دونست. بیشتر بیکاران جامعه ی ما دارای تحصیلات عالی یعنی فوق لیسانس و دکتری هستن، اما نه تنها پولدار نیستن بلکه هیچ درآمدی هم ندارن. البته باید توجه داشت که در این مورد هم، بازم خود این تحصیلات دانشگاهی نیس که مانع پولدار شدنه بلکه توقع صرف از مدرک دانشگاهی واسه پولدار شدنه که مانع به حساب میاد. تحصیلات می تونه ابزاری قوی واسه پولدار شدن باشه. همه چیز به این برمیگرده که چیجوری بهش نگاه کنیم و به چه نحوی از اون استفاده کنیم. البته در عصری که اطلاعات در دسترس همه قرار داره شاید باید در نگاه کلی در تحصیلات و تعریف اون بازنگری کنیم. ناپلئون هیل، نویسنده ی کتاب «فکر کنین و پولدار شید»، تعریف جالبی از آدمِ تحصیل کرده داره که می تونه راه گشا باشه.

«آدمِ تحصیل کرده حتما کسی نیس که علم عمومی و تخصصی زیادی داشته باشه. آدم تحصیل کرده کسیه که ذهنش رو جوری وسعت بخشیده که به کمک اون می تونه بدون زیر پا گذاشتن حقوق بقیه، به چیزی که می خواد، برسه.»

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ راه کاهش آبریزش بینی در فصل سرما 

۴. پولدار شدن به سن و سال بستگی نداره

۷ دلیلی که ثابت می کنه شمام می تونین پولدار شید آموزشی

ممکنه که خیلی از ما فکر کنیم که واسه پولدار شدن هنوز خیلی جوون یا خیلی پیر هستیم. درسته که بعضی روشای پولدار شدن مثل پس انداز کردن نیازمند گذروندن سالای طولانیه اما بازم روشای بسیاری واسه پولدار شدن هست که چه در بیست سالگی و چه در شصت سالگی با استفاده از اونا در طول چند سال می تونین به ثروت بالایی دست پیدا کنین. با نگاهی به دور خود می تونین مثالایی از ثروتمندان جوون، بین سال و پیر رو ببینین. با اینکه سن و سال تعیین کننده نیس، اما هرچه زودتر تصمیم به پولدار شدن بگیرین، بهتره. هرچه زودتر شروع کنین مسیرهای رسیدن به قله های ثروت و توانگری رو زودتر خواهد پیمود و فرصت بیشتری واسه صعود به قله های بلندتر و زمان بیشتری واسه برخورداری و لذت بردن از ثروت خود دارین.

۵. پولدار شدن به محل زندگی ربطی نداره

منظور من این نیس که میزان رونق اقتصادی، فرصتا و امکانات محلی که در اون زندگی می کنیم، در پولدار شدن بی تأثیره بلکه منظور اینه که این شرایط یک مانع غیرقابل عبور نیس. شما در هر محل و شرایطی که باشین در دور تون هم آدمای فقیر می ببینن و هم آدمای پولدار. حتی در محروم ترین مناطق ایران، پتانسیلای بسیاری واسه کسب درآمد و پولدار شدن هست. اما اگه بر این باور باشیم که «اینجا منطقه محرومیه و هیچ فرصت و امکانی واسه پولدار شدن نیس» شک نداشته باشین قادر نخواهیم بود فرصتای موجود رو ببینیم و از اونا استفاده کنیم. در هر جا که زندگی می کنین به این فکر کنین که چی در منطقه شما فت و فراوون پیدا می شه و چی کمیابه. یکی از آسونترین و روشن ترین راه های کسب درآمد واسه شما خرید و فروش همین چیزهاست. اگه به دقت نگاه کنین در همون محل زندگی خود فرصتای عالی واسه کسب ثروت پیدا می کنین. از طرف دیگر با وجود اینترنت، دسترسی به مشتری در هر نقطه ای از کره ی زمین به طور پنهون فراهمه. ببینین که از همون محل زندگی خود چه نوع کار و کاسبی اینترنتی رو می تونین راه بندازین. حتی اگه وسط کویر هم باشین، فرصتای خوبی واسه کسب درآمد دارین مثلا می تونین وبلاگی درست کنین و با تبلیغ جاذبه های منطقه خود، با دعوت توریستای طبیعت به محل خود کسب درآمد کنین.

«دنیا محل وفور و فراوانیه که در اون تکنولوژی در حکم موتوری بوده که بیشترین فایده رو به بیشترین تعداد مردم ارزانی داشته.»

– پل زین پیلرز

 

 

۶. پولدار شدن احتیاجی به جون کندن نداره

۷ دلیلی که ثابت می کنه شمام می تونین پولدار شید آموزشی

بعضی فکر می کنن که پولدار شدن نیازمند تحمل سختیا و سختیای بسیاریه، اما حقیقت اینه که سختی پولدار شدن بیشتر از سختی زندگی فقیرانه یا متوسط نیس. از طرف دیگر طبیعیه که هر چیزی بهایی داره و واسه صعود به قله های بالاتر باید انرژی ، شهامت و تعهد بیشتری داشته باشین.

مارک فیشر و مارک آلن در کتاب «چیجوری مثل میلیاردرها فکر کنیم» میگن: «واسه بیشتر مردم شکست، روش هایی از زندگی شده. شکست عادتیه که آزاد شدن از اون سخته. فضای اجتماعی ما انتظارات بزرگ به ما داده، اما شرطی شدن اجتماعی روحیه ی ما رو ضعیف کرده. چرخه معیوبی ایجاد شده. واسه اینکه موفق شیم باید بدونیم که موفقیت هیچوقت سخت تر از شکست خوردن نیس، بلکه روشی واسه برنامه ریزی ذهنیه.»

۷ دلیلی که ثابت می کنه شمام می تونین پولدار شید آموزشی
۷ دلیلی که ثابت می کنه شمام می تونین پولدار شید آموزشی

اگه پولدار باشین و به آزادی مالی برسین می تونین کنترل زمان خود رو در اختیار داشته باشین و با سبک دلخواه خود زندگی کنین اما اگه پولدار نباشید احتمال زیادی هست که تموم عمر رو محکوم به جون کندن باشین. مجبور اختیاری سختیای راه پولدار شدن بر خودمون، بسیار راحت تر از تحمل سختی هاییه که فقر و ضعف مالی بر ما مجبور می کنه.

۷. واسه پولدار شدن حتما به سرمایه ساده احتیاج ندارین

نداشتن سرمایه ساده، توجیه افراد زیادی واسه اقدام نکردن در جهت رسیدن به درآمد بیشتر و پولدار شدنه. اول اینکهً همه کسب وکارها واسه شروع احتیاج به سرمایه زیادی ندارن و از طرف دیگر اگه واسه پولدار شدن مصمم باشین، حتما می تونین سرمایه مورد نیازتون رو تأمین کنین. همه چیز به میزان اشتیاق و تعهد شما به پولدار شدن برمیگرده. درصورتی که دارای اینجور عزمِ جزم و اشتیاق سوزانی واسه صعود به قله های ثروت و توانگری باشین، حتما راهی واسه جور کردن سرمایه موردنیازتان پیدا می کنین. شاید وام بگیرین، سرمایه گذار پیدا کنین یا از دور و بریا خود قرض کنین. شاید هم مناسب باشه که کار رو در اندازه بسیار کوچیک تر که متناسبه، شروع کنین و به مرور اونو پیشرفت بدین.

تصمیم قاطع واسه پولدار شدن

اگه با تموم وجود واسه صعود به قله ی ثروت مصمم باشین، هیچ مانعی نمیتونه شما رو متوقف کنه. همه چیز به میزان اشتیاق و تعهد شما به پولدار شدن برمیگرده. اگه اینجور اشتیاق و عزمی در خود نمی ببینن، ممکنه به دلیل یکی از باورهای محدودکننده ای باشه که در این مقاله اونا رو بررسی کردیم. اگه از وضع مالی خود راضی نیستین شاید ترموستات مالی شما در درجه پایینی تنظیم شده و لازمه که با بازنگری باورهای خود اونو واسه یک زندگی ثروتمندانه تنظیم کنین. تصور کنین که اگه به ثروت دلخواه خود دست پیدا می کردین زندگی شما چه تغییری می کرد؟ خودتون، خونه، ماشین، امکانات، تفریحات و روابط تون چیجوری بود؟ یکی از آسونترین راه ها واسه رسیدن به این زندگیِ رؤیایی اینه که از هم حالا تصور کنین که رؤیاهای شما محقق شده و از همین لحظه با افکار، احساسات و رفتارهای اون موقع، زندگی کنین. شاید این پیشنهاد خنده دار و حتی مسخره به نظر برسه اما این حقیقت داره که حتی خودنمایی به موفقیت شما رو موفق می کنه. تنها در صورتی پولدار میشید که بتونین تو ذهن تون خودتون رو آدمی پولدار ببینین و یقین داشته باشین که پولدار میشید. خودنمایی به پولدار بودن این باور رو در ضمیر ناخودآگاه شما اثبات و واسه شکست دادن مشکلاتِ راهِ صعود به قله ی ثروت و توانگری شما رو کمک می کنه.

«اگه شما اطمینانی مطلق که به دلیل ایمان قویه در خود به وجود بیارین، در اون صورت واقعا قادر به انجام هر کاری هستین، ولو اینکه بقیه به غیرممکن بودن اون ایمان داشته باشن.»

– آنتونی رابینز

 

 

 


دسته‌ها: آموزشی