بیشتر دانشجویان یا حتی پدر و مادرها فکر می کنن اگه خیلی درس بخونین و شاگرد اول باشین، بدون ردخور یک شغل عالی پیدا می کنین و حسابی پول درمی بیارین. اما بدیش اینه واقعیت طور دیگریه. با اینکه بیشتر موقعیتای شغلی به مدرک احتیاج دارن، اما معمولا کسی با نمرهاتون کاری نداره. وقتی که فارغ التحصیل میشید، تنها چیزی که مهمه علم و توانایی شما واسه وارد شدن به بازارِ کاره. رفتن به دانشگاه واسه اینه که شخص تحصیل کردی به حساب بیایید، نه اینکه میلیاردر شید. حتی رفتن به بهترین دانشگاه کشور هم واسه این ممکنه باعث پولدار شدن شما شه که با آدمای بیشتری آشنا میشید. بدیش اینه بیشتر دانشجوها هیچ هدفی از چیزی که یاد می گیرن ندارن و بعد از چند سال سعی و زحمت با یک تکه کاغذ، کلی هزینه و وام دانشجویی و بدون هیچ مهارت یا برنامه ای واسه آینده از دانشگاه بیرون بین و حتی نمی تونن یک شغل معمولیِ متناسب با رشته تحصیلی شون پیدا کنن.

۷ دلیلی که معدل پایین ها موفق ترین آدم های دنیا می شن  آموزشی

 

۱. اونا زودتر از بقیه می فهمن از زندگی چه می خوان

۷ دلیلی که معدل پایین ها موفق ترین آدم های دنیا می شن  آموزشی

معدل پایینا زمان زیادی رو در کلاسای غیرضروری که ما در اونا براشون غیبت نمی کنیم، نمی ذارن.

اگه می خواید کارشناس فنی شید، شک نداشته باشین احتیاجی نیس چندین مقاله با موضوع «چیجوری تابستون خود رو سپری کردین؟» بنویسین یا غزلای حافظ رو از بر کنین.

آدمای موفق بیشتر تمرکزشان رو روی درسای عملی می ذارن و موضوعاتی رو انتخاب می کنن که واسه شغل آینده شون به درد بخور باشه. مخترع و کارآفرین معروف دنیا، استیو جابز دانشگاه رو تموم نکرد ولی به یک چهره ی موفق در تکنولوژی تبدیل شد، فقط به خاطر اینکه روی کاری که دوست داشت وقت می گذاشت. اون در سخنرانی معروفش واسه علم آموختگان دانشگاه استنفورد گفت: «تنها راه موفقیت اینه که به کارتون علاقمند باشین. به جستجو ادامه بدین و ناامید نشید. وقتی علاقه قلبی تون رو پیدا کنین، خودتون خواهید دونست که اونو پیدا کرده این.»

۲. تجربه های دستِ اول به دست میارن

بیشتر معدل پایینا زودتر از همکلاسی هاشون شروع به کار می کنن. چون باید پول در بیارن، بیشتر در کلاس هاشون غیبت می کنن و نمره هاشون پایین میاد. عوضش تجربه هایی به دست میارن که بیشترِ شاگرداولا از اونا بی نصیب می مونن و همه میدونن که استخدام شدن بدون تجربه، چقدر سخته.

۳. رابطه برقرار می کنن

۷ دلیلی که معدل پایین ها موفق ترین آدم های دنیا می شن  آموزشی

وقتی که شاگرداولا حسابی به موضوعات غیرضروری چسبیده ان، معدل پایینا کتابای به درد بخور می خوندن و هر روز با کلی آدم جدید آشنا می شن. در زندگی واقعی، شناختن آدمای قوی می تونه به اندازه توانایی رابطه برقرار کردن، واسه شغل شما مهم باشه.

۴. میدونن چه جوری از زندگی لذت ببرن

۷ دلیلی که معدل پایین ها موفق ترین آدم های دنیا می شن  آموزشی

اونا حتی وقتی به خاطر مهمانی شب قبل، صبح خواب آلود سرکلاس حاضر می شن هم از زندگی لذت می برن. وقتی شروع به کار می کنن هم همین جور هستن. خیلی صاف و ساده اگه بگیم، قضیه به این صورته که آدمای خوشحال از آدمای ناشاد موفق تر هستن. اونا به این خاطر که بودن در کنارشون لذت بخش تره، در کارای گروهی نقشی فعال دارن و به همه گروه انرژی میدن. اینا ویژگیایی هستن که هر رئیسی به دنبالشه. آدمای منفی باف و پراسترس و بداخلاق هرچقدر هم باهوش باشن، بهترین گزینه واسه استخدام نیستن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ نکته واسه یافتن شغلی که واسه اون ساخته شدین

۵. آسونترین راه حلا رو پیدا می کنن

۷ دلیلی که معدل پایین ها موفق ترین آدم های دنیا می شن  آموزشی

متخصص کامپیوتر معروف، بیل گیتس یکی از موفق ترین آدمای دنیاست که نمیتونه پُز نمره های دانشگاهش رو بده. با وجودِ این، اون تونست با ساختن مایکروسافت به موفقیت دست پیدا کنه. بیل گیتس هیچ وقت به معدل و نمره اهمیت نمی ده و می گه فقط خلاقانه فکر کنین. یکی از معروف ترین گفته هاش اینه که «من همیشه آدمای تنبل رو واسه کارای سخت انتخاب می کنم. چون اونا یک راه ساده واسه انجام کارای سخت پیدا می کنن.»

۶. دنبال آرزوهایشان می رن

۷ دلیلی که معدل پایین ها موفق ترین آدم های دنیا می شن  آموزشی

خیلی از آدمای موفق عاشق کارشون هستن. وقتی وارد دانشگاه میشید هنوز خیلی جوون هستین و ممکنه ندانید دقیقا به چه چیزایی احتیاج دارین.

بخاطر این باید بدونین که مجبور نیستین انتخاب ۱۸ سالگیتان، یا بدتر انتخاب پدر و مادرتان رو دنبال کنین. الیزابت هولمز یکی از زنان میلیاردر دنیا، نمونه خوبیه. اون پزشکی رو متحول کرد. الیزابت از استنفورد، یکی از معتبرترین دانشگاهای دنیا بیرون اومد تا دنبال رویاییش برود. یکی دیگر از بهترین نمونه ها ریچارد برانسون معروف و عاشق خوش گذرونیه. اون در سن ۱۵ سالگی ترک تحصیل کرد و حالا شرکت بزرگ ویرجین رو مدیریت می کنه.

واسه آشنایی با خلاصه ای از مقاله می تونین ویدیو زیر رو ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۷. اونا میدونن جنگ یعنی چه

موفقیت به هوش احساسی، همت، علاقه و مهم تر از همه توانایی شکست دادن شکست احتیاج داره. مهم نیس در دانشگاه چه معدلی داشته اید، در کار و کاسبی هم مثل زندگی بالاپایینایی هست. معدل پایینا بیشتر موفق می شن چون معنی جنگ رو میدونن. جنگ ی اونا از سعی واسه پاس کردن امتحان شروع می شه و به سعی واسه راه انداختن کار و کاسبی خودشون ختم می شه.

در آخر، معدل و نمره ها فقط عدد هستن. موفقیت واقعی اینه که در دنیای واقعی واسه خودمون کسی شیم. یادتون باشه مشکل در تحصیل نیس، مشکل در روش تحصیله. وقتی به تحصیل فکر می کنین، باید مهارت ها رو هم در نظر بگیرین، نه فقط اطلاعات یا علم رو. یادتون باشه فقط ۲۷ درصد از فارغ التحصیلای دانشگاه در مورد ی تحصیلی شون کار می کنن.

پس اگه می خواید پولدار شید این نکات رو رعایت کنین و به دنبال کسب مهارتای به درد بخور فنی و اجتماعی باشین، اما اگه هنوز معتقدید علم بهتره از ثروت، دیدگاهتان قابل ستایشه و حتما به راهتان ادامه بدین.

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی