واسه کارآفرینان پرمشغله هیچی آزاردهنده تر از این نیس که با وجود وقت کافی و شرایط مناسب واسه کارکردن، نتونن بر کاری که انجام میدن تمرکز کنن. این حالت واسه افراد بسیاری ایجاد می شه. تحقیقات یک محقق کانادایی به نام جاناتان اسکولر نشون داده که حتی در کارای ساده ای مثل مطالعه کردن، ذهن افراد در ۱۵ تا ۲۰ درصد مواقع سرگردان و منحرف می شه.

 

اما دانستن اینکه خیلی از افراد حرفه ای و کارآفرینان با اینجور مشکلی روبرو هستن، مشکل شما رو برطرف نمی کنه. اگه می خواید قدرت تمرکز خودتون رو تقویت کنین و حواس پرتیای خود رو کاهش بدین، باید ریشه و دلیل اصلی این اِشکال رو پیدا کنین.

اگه واسه کارکردن به تمرکز بالا احتیاج دارین و از دست دادن اون به یکی از نگرانیاتون تبدیل شده، دلیل اون شاید یک یا چند مورد از موارد زیره:

۱. محرومیت از خواب

۷ دلیلی که تمرکز روی وظایف شغلی تون رو واسه شما مشکل می سازه آموزشی

محرومیت از خواب یا کمبود اون، تمرکزکردن رو واسه شما سخت تر می کنه. آدما به ۷ تا ۹ ساعت خواب شبونه احتیاج دارن؛ اما همچین چیزی واسه افراد پرمشغله به سختی امکان پذیره. درنتیجه خیلی از اونا با کمبود خواب طولانی روبه رو می شن که درنهایت باعث می شه نتونن روی کاری که در دست دارن، به طور کامل متمرکز شن.

اخیرا در انجمن علوم اعصاب شناختی مطالعه ای در مورد ی توجه انتخابی یا توانایی تمرکز روی یک منبع اطلاعاتی و ندیده گرفتن منابع دیگر انجام شده. واسه درک بهتر موضوع توجه انتخابی به مثال ساده ای اشاره می کنیم. تصور کنین در یک مهمانی حضور دارین و با یکی از افراد حاضر در مهمانی گفت وگو می کنین؛ در عین حال صدای مکالمه ی افرادی رو که در نزدیکی شمان هم می شنوین. توجه انتخابی به توانایی شما در تمرکز روی مکالمه ای که دارین (با وجود اینکه صدای مکالمه ی بقیه رو هم می شنوین) گفته می شه. در این بررسی مشخص شد کسائی که دچار محرومیت از خواب هستن، نمی تونن بین دو منبع جور واجور فرق قائل شن. واسه برطرف کردن این مشکل باید برنامه خواب خود رو اولویت بندی کنین و تا جایی که می تونین خواب کامل شبونه رو از خودتون دریغ نکنین.

۲. حواس پرت کنا

یکی دیگر از مشکلاتی که تمرکزکردن رو سخت تر می کنه، تعداد زیاد حواس پرت کن هاییه که دور ما وجود دارن. حتی بااستعدادترین افراد حرفه ای هم بعضی وقتا با این مشکل روبه رو می شن و تمرکز خود رو از دست میدن. نظرسنجی انجام شده در سایت Salary.com نشون داده که ۸۹ درصد از کارمندان درزمان روز کاری، بعضی وقتا زمان رو هدر میدن. مواردی که بیشتر از همه باعث حواس پرتی می شن عبارتند از: گفت وگوهای تلفنی یا پیامک دادن، غیبت کردن، وب گردی و شبکه های اجتماعی.

واسه حذف این حواس پرتیا می تونین از اپلیکیشنایی استفاده کنین که سایتای متفرقه رو بسته می کنه یا اینکه گوشی همراه خود رو خاموش کنین.

۳. از دست دادن اولویت بندی

۷ دلیلی که تمرکز روی وظایف شغلی تون رو واسه شما مشکل می سازه آموزشی

در بعضی وقتا از دست دادن اولویت بندی کارا باعث نبود تمرکز می شه. بعضی وقتا نمی تونین تمرکز کنین چون دقیقا نمی دونین روی چه کاری باید متمرکز شید. کارآفرینان معمولا وظایف زیادی به عهده دارن؛ اگه شمام یکی از اونا هستین و نمی دونین دقیقا چه کاری رو باید پس از کار قبلی بکنین، شاید بدون درنظرداشتن اولویت کارا اونا رو به دست می گیرین و نیمه کاره آزاد می کنین؛ اینطوری تنها نصف توجه و تمرکز خود رو واسه اونا صرف می کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ دلیلی که باعث شکست خوردن ما می شه

اگه بیشتر با اینجور مشکلی روبه رو هستین، به سبک کارآمدتری واسه اولویت بندی وظایف تون احتیاج دارین.

۴. استرس

به گفته دکتر جون کابات زین از دانشکده ی پزشکی دانشگاه ماساچوست، استرس و تمرکز وابستگی دوطرفه دارن. زمانی که چندین کار رو با هم انجام میدیم و روی چندین کار متمرکز میشیم، استرس بیشتری رو تجربه می کنیم و هرچقدر سطح استرس بالاتر باشه، تمرکزکردن هم سخت تر می شه. واسه تمرکز بهتر می تونین راهکارهایی مثل انجام تمرینات ذهنی و تمدد اعصاب رو امتحان کنین.

۵. فاکتورهای سبک زندگی

۷ دلیلی که تمرکز روی وظایف شغلی تون رو واسه شما مشکل می سازه آموزشی

عوامل یا فاکتورهای سبک زندگی از دیگر مواردیه که بر توانایی تمرکزکردن مؤثره. تغذیه ی سالم، وعدهای غذایی متعادل با ترکیبی از کربوهیدراتای پیچیده، پروتئین و چربیای سالم و ورزش روزانه در بهبود تمرکز مؤثره و حتی بهره وری شما رو افزایش می ده.

اگه ورزش رو ندیده می گیرین و خودتون رو با تنقلات و فست فود سیر می کنین، باید بدونین که انرژی لازم واسه تمرکزکردن رو نخواهید داشت.

۶. محیط بی نظم

محیط کار بی نظم از دیگر مواردیه که توانایی تمرکز رو کم می کنه. اگه هربار که خودتون رو واسه کار و تمرکز روی اون آماده می کنین، یکی از کارمندان وارد دفتر شما شه و از شما سؤال بپرسد، هیچوقت نمی تونین روی کارتون متمرکز شید و تموم توجه خود رو وقف اون کنین.

واسه کنترل این وضعیت باید استانداردهای ارتباطی محکم تری تعیین و محیط کار خود رو منظم کنین.

۷. ADHD یا مشکل کم توجهی- بیش فعالی

۷ دلیلی که تمرکز روی وظایف شغلی تون رو واسه شما مشکل می سازه آموزشی

اگه هیچ کدوم از موارد بالا نمیتونه از دست دادن تمرکز شما رو توجیه کنه، پس شاید با مشکل ADHD یا مشکل کم توجهی-بیش فعالی مواجهید. نزدیک به ۵ تا ۱۰ درصد از کودکان و ۴ درصد از بزرگسالان این مشکلو دارن. بااین حال، مشکل کمتر از ۲۰ درصد بزرگسالانِ گرفتار به ADHD، تشخیص داده یا درمان شده.

اگه به طور همیشگی بی نظم هستین، تمرکز ندارین و بی قرارید، پیشنهاد می کنیم به دکتر مراجعه کنین.

کدوم یک از موارد بالا در توانایی تمرکز شما مشکل ایجاد می کنه؟ اگه در بیشتر مواقع با این مشکل روبرو هستین، شاید بیشتر از یک مورد از موارد بالا رو تجربه کردین. خوشبختانه همه اشکالاتی که به اونا اشاره کردیم، راه حل خاص خود رو دارن یا کمه کم اینکه میشه اثر اونا رو کم کرد.

هرچقدر درک شما از رفت و امد و همکاری ذهن، بدن و محیط دور بالاتر باشه، کنترل بیشتری دارین و تمرکز شما روی کارای روزانه بیشتر میشه.

۱

دسته‌ها: آموزشی