۱. نبود مداومت

دلیل شکست بیشتر افراد علم کم یا بی استعدادی نیس، بلکه خیلی از افراد به دلیل نبود مداومت و آزاد کردن راه شکست می خورن. دو کلمه خیلی خیلی مهم رو هیچوقت فراموش نکنین: مداومت و مقاومت. در انجام کارایی که باید انجام بشن مداومت و در مقابلِ انجام ندادن کارایی که نباید انجام بشن مقاومت کنین.

حتی اگه لازم شد راه و روش خود رو تغییر بدین و روشای دیگری رو امتحان کنین. درسته که گفتیم مداومت کنین، اما تکرار همیشگی همون اقدامات اصلاح نشده ی قبلی، به امید اینکه شاید این بار به موفقیت ختم شن، راه گشا نمیشه و شما رو به هدف تون نزدیک تر نمی کنه. به اقدامات ناموفقی که در تجربیات قبلی داشتین دقیق تر نگاه کنین و مواردی رو که احتیاج به بهتر شدن دارن، با استفاده از تجربیات تون اصلاح کنین.

۲. همرنگ جماعت شدن

افرادی که در تصمیمات و اقدامات شون مصمم و قاطع نیستن، معمولا سعی می کنن همون روش هایی رو در پیش بگیرن که مورد قبول و پسند اکثریته. اما فکر نمی کنین بعضی وقتا همرنگ جماعت شدن به ضررتون تموم میشه؟ افرادی که قاطعیت و جربزه کافی ندارن، همرنگ جماعت می شن تا مخالفت کسی رو تحریک نکنن و در کنج آسایش خود باقی بمونن. اونا خودشون رو با اکثریت وفق میدن تا موردقبول قرار بگیرن. این افراد حتی زمانی که میدونن کاری رو که انجام میدن غلطه، بازم اصرار دارن با بقیه هم راه باشن.

۷ دلیلی که باعث شکست خوردن ما می شه آموزشی

باید ببینین چه مسائلی واسه تون اهمیت دارن. اگه کاری به انجام دادنش می ارزه، پس باید درست و جانانه انجامش بدین. بذارین عشق و علاقه تون حتی در انجام وظایف عادی روزمره نمایان شه. درسته که همکاری با بقیه هیچ اشکالی نداره و می تونین در راه موفقیت تون از همراهی بقیه هم بهره مند شید، فقط یادتون باشه هیچوقت ارزشایی رو که باور دارین زیر پا نذارین .

۳. ندیده گرفتن اشتباهات گذشته

۷ دلیلی که باعث شکست خوردن ما می شه آموزشی

بعضی آدما زندگی می کنن و درس یاد می گیرن و یه سریای دیگه فقط زندگی می کنن. شکست یک معلمه، اما به شرط اینکه با اون درست برخورد کنین. افراد عاقل از اشتباهات شون درس می گیرن و از سعیای ناموفق خود با عنوان تجربه یاد می کنن.

شکست خود رو از یک موضع درست بررسی کنین. از خودتون بپرسید چه هدفی رو دنبال می کنین، واسه رسیدن به هدف مورد نظر چه برنامه ای دارین و به چه دلیل راه حل شما در سعیای قبلی جواب نداد. تا زمانی که مشکل رو به درستی بررسی نکنین، به سختی می تونین در سعیای بعدی نتیجه بگیرین. مثلا اگه احتیاج مالی دارین، بدونین که افزایش درآمد فقط یکی از راهکارهای حل مشکلات مالیه و راهکارهای مؤثر دیگری مثل کاهش هزینه ها هم شاید بتونن نیازتون رو برطرف کنن. پس با دقت بیشتری به اقدامات تون فکر کنین.

۴. توجیه کردن

برندها اقدامات ناموفق خود رو جدا سازی و بررسی می کنن اما توجیه نه. در حالی که بازندها همیشه آماده ی توجیه هستن و همیشه یک دفتر صدبرگ از عذر و بهونهای مختلفی که مانع موفقیت شون شده، آماده ی تحویل دارن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ روش تولید محتوای با کیفیت

باید دیدگاه خود رو اصلاح کنین. به هر سعی ناموفقی به معنی ی شکست نگاه نکنین. آدمای کمی پیدا می شن که در همه زمینه ها در همون سعی اول به نتیجه مطلوب می رسن و خیلی از ما فقط در صورت سعیای مکرره که به اهداف مون شکل میدیم. پس تا جایی که می تونین سعیای ناموفق خود رو موشکافانه تر بررسی کنین و از تجربیات گذشته تون درس بگیرین.

۵. بی انضباطی

مطمئن باشین هرکی که به موفقیتی دست پیدا کرده حتما منضبط و منظم جلو رفته. واسه موفقیت به مهارتایی مثل تسلط بر خود، ایثار و پرهیز از عوامل مشکل گر احتیاج دارین. خلاصه کلام اینکه باید همه حواس تون رو به راهی که در پیش دارین متمرکز کنین تا به بیراهه نرید.

ایده آل گرا نباشید. شاید تو ذهن تون یک تصویر ایده آل از موفقیت داشته باشین که می تونه انگیزه بخش باشه، اما اینجور تصویری خیلی اوقات واقع گرایانه نیس. آشنایی که همه مشکلات تون با رسیدن به فقط یک هدف خاص رفع نمیشه. باید بدونین که چه جوری می تونین اهداف تون رو برآورده کنین. خودتون رو در طول راه با جزئیات بی مورد آزار ندین.

۶. عزت نفس ضعیف

۷ دلیلی که باعث شکست خوردن ما می شه آموزشی

عزت نفس ضعیف یعنی نبود احترام به خود و از دست دادن احساس خودارزشی. افراد با عزت نفس پایین به جای اینکه از خودشون فردی بسازند که می خوان باشن، همیشه در جست وجوی خودشون هستن چون که هنوز خود رو پیدا نکرده ان.

به خودتون برچسب نزنید. شاید سعی تون به نتیجه مطلوب نرسیده باشه، اما فقط وقتی شکست خورده به حساب میاید که دست از سعی وردارین. به خودتون به عنوان فردی نگاه کنین که هنوز در سعی واسه رسیدن به یک هدف نشونه. با اینجور طرز فکری راحت تر می تونین در دراز مدت تا رسیدن به هدف پایانی شکیبا باشین و با همت و عزم راسخ پیش برید.

۷. باور به بخت و اقبال

باور به بخت و اقبال موجب می شه که افراد مسئولیت جایگاهی رو که حالا در زندگی دارن قبول نکنن و هر موفقیت یا شکستی رو به بخت و اقبال نسبت بدن. این افراد خودشون رو به دست سرنوشت می سپارند و فکر می کنن هرچه قرار باشه پیش بیاد اتفاق میفته و به سعی اونا بستگی نداره.

هر روز در آینه به خودتون نگاه کنین و بگید: «من مسئول هستم.» درسته که نمی تونین روی همه جنبه های زندگی خود کنترل داشته باشین، اما این طور هم نیس که کلا هیچ کنترلی نداشته باشین، بلکه در قبال شادی و موفقیت خود مسئول هستین. این طرز فکر شماس که می تونه روحیه تون رو تقویت کنه و شما رو به اوج ببره یا بی انگیزه کنه و زمین بزنه.

منبع : success.com

 


دسته‌ها: آموزشی