واسه اینکه بهترین شرکت رو داشته باشین باید بتونین بهترین کارمندها رو به دست بیارین و اونا رو نگه دارین. از دست دادن یک کارمند، مسئله بسیار وحشتناکیه،چون که در آنصورت هزینه های زیادی باید صرف یافتن، آموزش دادن و دوره دیدن فرد جدید شه. جدا از اینکه این مشخص نیس که فرد جدید چه جوری می تونه از پس کار بربیاد یا نه. از طرفی دیگر کارمندان شما، تا زمانی که جانشین مناسب پیدا شه با دردسر زیادی روبرو هستن. مقاله زیر رو بخونین تا با ۷ دلیلی که بهترین کارمندان با وجود رضایت شغلی انصراف میدن، آشنا شید.

 

بعضی وقتا دلیل مشخصی واسه استعفای کارمندان هست. مثلا ممکنه فرد به درستی با تیم هماهنگ نشده باشه، یا به دلایل شخصی کار رو ترک کرده و یا موقعیت کاری فوق العاده ای بهش پیشنهاد شده که بدین جهت کارش رو آزاد کرده. اگه دلایل اینا باشه، جابه جایی منطقی می رسه. اما اگه نباشه چه جوری؟

پس بهتره در مرحله اول تشخیص بدین که کارمند شما به چه دلیلی می خواد کارش رو ترک کنه. اینجا ۷ مورد از اصلی ترینِ این دلایل رو میگیم:

۱. رکود

افراد دوست ندارن فکر کنن که در یک موقعیت خاص گیر افتادن، طوری که همیشه در اون باقی خواهند موند و واسه ۲۰ یا ۴۰ سال آینده هر روز باید کارای تکراری بکنن. افراد دوست دارن احساس کنن در حال حرکت رو به جلو و رشد در زندگی حرفه ای شون هستن. اونا می خوان چیزی داشته باشن که انگیزه شون رو بالا ببره. اگه هیچ ساختار یا نردبانی واسه پیشرفت وجود نداشته باشه میدونن که باید اونو در جای دیگری جستجو کنن. در این زمان، احتمال خیلی زیادی هست که بی حوصله، ناراحت و ناراحت شن، مسائلی که می تونن روی کارایی فرد اثر گذاشته و روحیه ی کل تیم رو پایین بیارن.

۲. کار بیشتر از حد

۷ دلیلی که بهترین کارمندان با وجود رضایت شغلی انصراف میدن  آموزشی

در هر شغلی دوره هایی هست که افراد استرس و فشار کاری زیادی تحمل می کنن، اما هیچی به اندازه کار بیشتر از حد کارمندان خوب رو آزار نمی ده. چون که شما به بهترین کارمندان خود اعتماد بیشتری دارین و کارای زیادتری به اونا می سپارید. اگه اونا احساس کنن به طور همیشگی کار بیشتری به اونا سپرده می شه و هیچ نشونه ای مثل ترفیع و افزایش رتبه کاری وجود نداره، به این باور می رسن که از اونا سوء استفاده شده. کسی نمیتونه اونا رو به خاطر این کار سرزنش کنه چون که شمام در شرایط مثل اینجور احساسی دارین.

۳. چشم انداز مبهم

هیچی ناامید کننده تر از این نیس، در محیطی کار کنین که چشم اندازه ها و رویاهای بزرگی در اون میشه تصور کرد، اما کاری که انجام میدید هیچ ارتباطی با محقق کردن اونا نداشته باشه. بدون وجود اینجور ارتباطی این اهداف بزرگ چیزی بیشتر از حرف نیستن. هیچ فرد با استعدادی دوست نداره وقت و انرژی اش رو، واسه چیزی که مشخص نیس صرف کنه. افراد دوست دارن فکر کنن کارای انجام شده به وسیله اونا باعث ایجاد موفقیت مشخصی میشه و فقط وقت خود رو هدر نمی دن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ راه شکست دادن خودانتقادی تخریب کننده که مثل خوره به جونمون میفته

۴. ترجیح منافع بر افراد

هروقت یک سازمان واسه اهدافش ارزشی بیشتر از افرادش قائل شه، بهترین افراد اونجا رو ترک می کنن و جای خود رو به افراد متوسط یا بی تفاوتی میدن که نمی تونن جایگاه بهتری پیدا کنن. پس شاهد فرهنگ کم کاری، روحیه ی پایین و حتی مسائل انضباطی هستیم. شک نداشته باشین مواردی مثل سود، بازدهی، راضی نگه داشتن سهامداران و بهره وری بسیار مهم هستن، اما موفقیت در آخر به افرادی بستگی داره که کار رو انجام میدن.

۵. به رسمیت شناخته نشدن

حتی از خود گذشته ترین افراد هم دوست دارن به رسمیت شناخته شن و به خاطر کاری که انجام دادن از اونا تشکر شه. این بخشی از وجود ما به عنوان انسانه. زمانی که شما نتونین کارمندان خود رو به رسمیت بشناسین، تنها در انگیزه دادن به اونا ناموفق عمل نکردین، بلکه مؤثرترین راه واسه افزایش کارایی رو هم از دست دادین. حتی اگه بودجه ی کافی واسه افزایش حقوق یا پاداش ندارین، راه های بدون هزینه بسیاری واسه تشکر هست، مثلا تشکر کلامی هیچ هزینه ای واسه شما نداره. اگه افراد احساس کنن دیده نمی شن، به هیچی اهمیت نمی دن.

۶. نبود اعتماد

۷ دلیلی که بهترین کارمندان با وجود رضایت شغلی انصراف میدن  آموزشی

کارمندان شما از زاویه دید خودشون رفتار شما رو تحت نظر دارن و اونا رو در برابر تعهدات شما قرار میدن. اگه ببینن که شما با فروشنده ها برخورد غیراخلاقی دارین، به سهامداران خود دروغ می گین، سر مشتریان کلاه می ذارین و یا به عهد خود وفا نمی کنین، بهترین و پایبندترین اونا از پیش شما خواهند رفت. پس بقیه کارمندان که بدترین اونا هستن، کنار شما می مونن و از دستورات شما پیروی می کنن.

۷. ساختار مجموعه مراتبی شدید

هر محیط کاری ای نیازمند ساختار و رهبریه، اما سازمانایی که ساختار مجموعه مراتبی بالا به پایین دارن کارمندان رو خیلی ناراضی می کنن. اگه بهترین کارمندان شما بدونن قراره به ایده های اونا در کار توجهی نشه، در تصمیم گیریا دخالت داده نشن، همیشه به خاطر عنوان شون از بقیه جدا شن و نه به خاطر مهارت هاشون، چیزی وجود نداره که اونا رو خوشحال کنه.

با وجود این نکات در آخر، خیلی از افراد نه به دلیل شرایط کاری و سازمان، بلکه به خاطر رئیس شون محل کار خود رو ترک می کنن. از خودتون بپرسید ممکنه چه رفتاری داشته باشین که بهترین افرادتان رو از خودتون برانید بعد شروع به ایجاد تغییراتی کنین تا اونا رو نگه دارین.

تجربیات محیط کاری خود رو با ما در بین بذارین.

منبع : inc.com


دسته‌ها: آموزشی