همه ما دوروبر خودمون زوجی می شناسیم که آب شون با هم در یک جوی نمی ره و باهم اختلاف دارن. بعضی وقتا این زوج عزیز کسی نیس جز پدرومادر گرامی مون که همیشه فریادهای خشمگین اختلاف شون در خونه طنین انداز می شه. این زن و شوهرا پشت سر هم بدگویی می کنن، مدعی ان که از هم متنفر هستن و… خیلی از مواقع، این زوجای درگیر، به هم خیانت می کنن یا از میل به این کار حرف میزنن و یک سره از عیب و ایرادهای همدیگه گلایه می کنن تا بگن دیگری هیولایی بی شاخ ودمه. با همه این شکوها و اختلافات اگه به این زن و شوهرا پیشنهاد جدایی بدین، از دست تون شاکی، عصبانی و بعضی وقتا گیج می شن و حالتی دفاعی و مخالف نسبت به نظر شما پیدا می کنن. اونا با اینکه از یارشان بدشون میاد اما بازم به شما واسه ارائه اینجور پیشنهادی اعتراض دارن. این افراد به طور غیرمنطقی مایل به ماندن در رابطه ای عاطفی هستن که دره های خوشبختی رو به روی شون بسته. این زن و شوهرا از جدایی می هراسند و دلیل اون در لایه های مخفی قلب شون فقط یک چیزه: اونا از تنهایی می هراسند. در این باره بیشتر خواهیم گفت. با ما همراه باشین.

اسلاتر و گوردون (Slater and Gordon)، یک شرکت حقوقی و وکالت بریتانیاییه. این مؤسسه در تحقیقی درباره زوجای ناراضی و ماندن اونا در رابطه ای نابه سامان به دلیل این رفتار عجیب اینجور اشاره کرده: ترس. ترس از طلاق، ترس از تنهایی و ترس از ناتوانی در مدیریت مالی امور جور واجور به تنهایی.

از بین ۲۰۰۰ زوجی که در نظرسنجی شرکت داشتن، ۲۰ درصد به فکر بودن که در حصار ازوداج اسیر شدن اما به دلایل اقتصادی و مالی طلاقنمی گیرن، ۲۹ درصد هم به جوونا پیشنهاد می کردن که هیچ وقت ازدواج نکنن و زندگی مجردی خود رو با ازدواج به خطر نیندازند و واسه خود آشوب ایجاد نکنن. اما افراد زیادی حاضر و مایل به ماندن در روابط عاطفی شکست خورده هستن.

۷ دلیلی غیرمنطقی که نمی گذارد افراد یک رابطه عاطفی مسموم رو ترک کنن آموزشی

مشخص نیس که به چه دلیل افراد تا این حد از تنهایی می گریزند و حتی رابطه ای مغشوش رو بهش ترجیح میدن. بعضیا میگن تا درون یک رابطه نباشی نمی تونی درباره ابعاد اون نظر بدهی و فکر می کنن که تنهایی حتی از رابطه ای بی نظم و بد هم بدتره و به تنشی که تنهایی به ما مجبور می کنه می ارزه. واقعیت چیز دیگریه: تنهایی به مراتب بهتر از اسیر شدن در رابطه ای ناموفقه. تنها بودن به معنای دوری از شادی و خوشبختی نیس. اینم یادتون باشه که تنهایی معنیش این نیس که از ۷ دولت آزادید و در آسودگی مطلق به سر می برین. بلکه تنهایی حالتیه که در اون با شناخت عمیق تر خود واسه تجربه روابط جورواجور آماده تر میشید و در اون یه جور سازندگی هست.

در تحقیقی که در سطور بالا عنوان شد، از زن و شوهرا خواستن که دلایل خود واسه حفظ رابطه ای بد رو مطرح کنن. این دلایل غیرمنطقی به توضیح زیره:

۱. تنهایی

واقعیت اینه که تنهایی خیلی بهتر از بودن در کنار کسیه که با وجودش بازم احساس تنهایی می کنین. تنهایی حالتی ذهنیه. مجرد بودن و تنهایی به معنای تنهایی و بی کسی نیس. چون بعضی وقتا در بین جمع هم احساس تنهایی بر ما غلبه می کنه. پس تنها بودن حتما به معنای خارج بودن از رابطه ای عاطفی نیس. اگه رابطه ای ناموفق و بد داشته باشین، حتما از تنهایی و تنهایی روحی به دور نیستین. شما فقط به شکل فیزیکی در کنار دیگری هستین.

۲. ترس

ترس از تنهایی به معنای ترس از زنده بودنه. ما تنها پا به این جهان هستی گذاشته ایم و بدون احتیاج به بقیه هم می تونیم زندگی کنیم. پس زندگی کردن به تنهایی و به عنوان یک هویت جداگونه کاری طبیعیه. اگه همراهی نیس که ما رو صدا بزنه و در کنارمون باشه، هویت و وجود ما زیر سؤال نخواد رفت.

ترس زائیده ذهن ماه. ما از تنهایی می ترسیم چون بهش عادت نداریم و تا حدودی واسه مون ناشناختهه. ما از ترک روابط نامناسب گریزانیم، چون فکر می کنیم که هیچ وقت فرد مناسب دیگری نخواهیم پیدا. ما می ترسیم چون تن آسودگی اسارت در وضعیت فعلی رو به سعی و خطر کردن واسه تغییر و بهبود ترجیح میدیم.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ راه حل موثر واسه مدیریت جلسات

۳. احساس تقصیر

۷ دلیلی غیرمنطقی که نمی گذارد افراد یک رابطه عاطفی مسموم رو ترک کنن آموزشی

ماندن در یک رابطه فقط به این خاطر که نسبت به دیگری احساس گناه می کنیم، اصلا فکر خوبی نیس. مثل اینکه تموم کیکای ظرف رو بخوریم تا بقیه متوجه نشن که در مرحله اول یک عدد کیک ورداشته ایم و نوش جون کردیم. یعنی می خواهیم طوری رفتار کنیم که کسی نفهمد به سراغ کیک رفته بودیم. در حالی که این رفتار معده بی گناه مون رو داغان و بقیه مهمونایی رو که خواهان خوردن کیک بودن شاکی می کنه. لاپوشانی مسئله به شکل ای غیرمنطقیه که واسه هر دو طرف سودی نداره.

وقتی از روی دل سوزی با کسی می مانیم، به شکلی ناخودآگاه (و بعضی وقتا خودآگاه) از درون اونو آزار میدیم و بهش آسیب می رسانیم. چون رابطه ای ناموفق ادامه پیدا می کنه که در اون فاصله ها زیاده و خاموش بودن چراغ رابطه محسوس و مشخص. ماندن شما در اینجور رابطه ای به معنای اعلام غیبت روانی شماس و هیچ سودی به دنبال نداره. احساس تقصیر و گناه از ترک رابطه ای که سالم نیس جفا کردن به خود و طرف دیگره.

۴. زمان

بعضی از زن و شوهرا هم فکر می کنن چون زمان زیادی رو در رابطه فعلی خود کذرونده ان، خروج از اون درست نیس و مثلا میگن، واسه جدایی سن شون خیلی زیاد شده و به دردسرش نمی ارزه که به فکر ترک همدیگه باشن. درسته که زمان ما در مورد بقیه گرفته می شه اما زمان گذشته، تلف نمی شه و بخشی از زندگی و بلوغ ما رو می سازه.

هر روز، ماه و سالی که در یک رابطه سپری می شه درس و تجربه ای با خود داره. هر لحظه بخشی از گذشته شما می شه و تجربه روابط ناموفق دلیلی بر خجالت ما نیس. بلکه نشون می ده ما جرئت و جربزه ترک چیزایی رو که مؤثر و به درد بخور نبوده ان، داشته ایم.

۷ دلیلی غیرمنطقی که نمی گذارد افراد یک رابطه عاطفی مسموم رو ترک کنن آموزشی

۵. مال و اموال

بعضی وقتا وجود منافع مالی مشترک یا چیزایی مثل وجود خونه و… باعث می شه زوجای ناراضی بازم در کنار هم بمونن. اما باید قبول کرد که مال دنیا رو میشه تقسیم کرد اما رابطه شکست خورده و به بن بست رسیده رو حتما باید ترک کرد. هیچ وقت نباید به خاطر مسائل مالی، رابطه ای رو حفظ یا ترک کنیم. اصرار به ماندن در رابطه ای مغشوش فقط به خاطر منافع مالی مشترک، به معنای ندیده گرفتن تموم مشکلاتیه که رابطه رو به کلافی سردرگم بدل کردن.

۶. ناراحتی

۷ دلیلی غیرمنطقی که نمی گذارد افراد یک رابطه عاطفی مسموم رو ترک کنن آموزشی

ترک رابطه و احساس متأهلی به طرف زندگی تنها و مجردی واسه بعضی از افراد توأم با حسرته، چون به احساسات تازه به دلیل اون عادت نداریم. مثلا عادت نداریم که تنها شب سر بربالین بذاریم، در طول روز کسی به ما پیام نده و… . اما باید بدونیم که اینا عاداتی زودگذر هستن که با گذشت زمان ترک شون می کنیم و قفدان شون آزاردهنده نمیشه.

ترک رابطه ای مغشوش و عذاب آور فقط و فقط به خاطر عادتای واهی قابل مدیریت، معنای واقعی ناراحتی نیس. ناراحتی واقعی زمانی ایجاد می شه که در آستانه بین سالی دریابیم مدت طولانی رو با فردی نامناسب کذرونده ایم.

۷. امید

اگه چیزی سالم باشه احتیاجی به تعمیر و دست کاری نیس. اگه خراب شه باید اونو بررسی و تعمیر کرد، ولی بعضی وقتا شدت خرابی بیش ازحدیه که هر گونه سعی و اقدامی جواب گو باشه؛ پس در اینجور شرایطی باید یه قدم بالاتر رفته و وسیله ای رو که هیچ رقم درست نمیشه، دور انداخت.

بعضی چیزها با گذشت زمان بهبود پیدا میکنه، اما بعضی وقتا این امکان وجود نداره. تعدادی از زن و شوهرا تعهد زیادی به ازدواج کردن و ماندن در رابطه به هر قیمتی دارن. اینجور افرادی تا زمانی که همه چیز رو از دست ندن، رابطه رو ترک نخوان کرد. باید دید که ماندن در یک رابطه و صرف وقت واسه بازسازی و بهبود اون شدنیه یا نه؟ اگه زن و شوهرا باهم سنخیت و هماهنگی نداشته باشن، گذشت زمان و صرف انرژی و سعی واسه رابطه راه به جایی نخواد برد و تنها بر میزان نفرت بین دو زوج اضافه میشه. 


دسته‌ها: آموزشی