۱. اون شخص تغییر می کنن

شما نمی تونین کسی رو تغییر بدین یا اونو به شخصی که دوست دارین تبدیل کنین. سوزی مور، نویسنده ی این مقاله، می گه: «زمانی که نوجوون بودم، در جلسات مربوط به ترک اعتیاد الکلیا شرکت می کردم. بابام معتاد به الکل بود و همه ما دوست داشتیم که اون اعتیاد خود رو ترک کنه. شرکت در این جلسها واسه دوستان و آشنایان فرد معتاد آزاد بود. رهبر اون گروه در یکی از جلسات به من اینجور گفت: “تو میتونی عاشق بابات باشی و اونو تشویق به ترک کنی، اما فراموش نکن هیچی در جهان نمیتونه، مانع کسی شه که بخواد خودشو از بین ببره.” حق با اون بود.»

این یک قانون کلیه. اگه شریک زندگی تون به شما تعهدی نداره، شما نمی تونین اونو به یک فرد پایبند تبدیل کنین یا اگه رژیم غذایی اون موردپسند شما نیس، نمی تونین اونو تغییر بدین. پس کسائی رو که در زندگی تون حضور دارن، همون گونه که هستن قبول کنین تا آرامش بیشتری داشته باشین.

۷ دروغ بزرگی که مانع خوشبختی ما می شه آموزشی

آرامش

۲. روزی فلان کار رو انجام میدم

این یکی از دروغای وسوسه انگیزیه که به خود می گیم. من روزی به دور دنیا سفر خواهم کرد، رمان خود رو خواهم نوشت، فلان کار رو شروع خواهم کرد. این دروغا به شکل عجیبی به ضرر شمان. روزی به خودتون میاید و متوجه میشید که هیچ فرصتی واسه رسیدن به آمال و آرزوهایتان واسه شما نمونده. هیچ کدوم از ما دقیقا نمی دونیم چند روز دیگر روی این کره ی خاکی هستیم و فرصت زندگی داریم. به جای وعده دادن به خودتون و خیال بافی، همین لحظه واسه رسیدن به رؤیای خود برنامه ریزی کنین؛ همین لحظه اولین قدم رو وردارین و کاری کنین. این لحظه تنها چیزیه که ما واقعا در دست داریم.

۷ دروغ بزرگی که مانع خوشبختی ما می شه آموزشی

۳. اگه زمان بیشتری داشتم، فلان کارا رو انجام می دادم

۷ دروغ بزرگی که مانع خوشبختی ما می شه آموزشی

ما همیشه کم کاری خودمون رو تقصیر زمان میندازیم و می گیم وقت کمه. ۲۰ دقیقه یوگای صبحگاهی در منزل با لباسای راحتی، گوش دادن به یک فایل صوتی آرامش بخش، هنگامی که درحال راه رفتن هستین یا داشتن یک کتاب در کیف تون واسه مطالعه در زمانایی که منتظر هستین، راه های ساده ای هستن که به شما کمک می کنن از زمانای پرت خود استفاده ی به درد بخور کنین.

ترک اعتیاد به توییتر، پیام رسانا و اینستاگرام، راه مؤثر دیگری واسه استفاده بهینه از وقته. اگه هر روز ۲۰ تا نیم ساعت از زمان حضور در شبکه های مجازی کم کنین، در طول هفته ساعات زیادی واسه انجام کارای مفیدتر دارین.

۴. اگه فلان چیز رو داشتم، همه چیز بهتر می شد

حقیقت امر اینه اگه با داشته هاتون خوشحال نیستین، با به دست آوردن موقعیت و شرایط مورد نظرتون مثل درآمد بیشتر، عشق، اندام قشنگ هم خوشحال نباشید. فراموش نکنین خیلی از چیزایی که الان در اختیار دارین، روزی داشتن شون آرزوی شما بود. قدرتمندترین معجزه ی زندگی شما تشکر و رضایت از چیزهاییه که در زندگی دارین. تشکر واسه داشته هاتون حال شما رو بهتر می کنه و به شما کمک می کنه تا فهمیده باشین که غرق در نعمت هستین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ عبارتی که هیچوقت نباید در دعواها به کار ببرین

۵. من مجبور هستم و چاره ی دیگری ندارم

همیشه گزینه دیگری هم هست؛ حتی اگه بعضی وقتا به نظر برسه که در موقعیتِ ناجوری گیر کردیم و راه چاره ای نداریم. نقل جای به آپارتمان جدید، تغییر شغل یا خارج شدن از یک رابطه ، شاید به نظرتون ممکن نباشه، اما دراشتباهید.

سوزی مور می نویسه: «من دانشجویی داشتم که مشاور بود و دوست داشت در کنار شغل خود به عکاسی بده، اما با بهونهای مثل “وقت کافی ندارم”، “پول ندارم” و “نمی دونم از کجا باید شروع کنم”، سراغ فعالیت موردعلاقه اش، یعنی عکاسی، نمی رفت. اون اینجور می گفت: “با سعی بیشتر میتونم به عنوان شغل نیمه وقت به عکاسی بدم، اما در شرایط فعلی گیر کردم.» درواقع اون به خودش دروغ می گفت و بهونه می تراشید و ترجیح می داد به جای خطر پذیری و امتحان موقعیت جدید، دروغ هاش رو باور کنه. شاید در نگاه اول وقتی خطر شکست در موقعیت جدید رو با شرایط فعلی خودتون در ترازوی مقایسه بذارین، ادامه شرایط فعلی براتون گزینه ای امن و بی دردسر به نظر برسه، اما این طور نیس. اگه واسه انجام کارای موردعلاقه تون، خطر نکنین، پشیمون میشید.

۷ دروغ بزرگی که مانع خوشبختی ما می شه آموزشی

۶. من آمادگی انجام اون کار رو ندارم

خیال تون راحت باشه که شما تنها نیستین و هیچکی به طور کامل آمادگی رویارویی با مسائل و موقعیتای جدید مثل پدر یا مادر شدن، عضویت تو یه گروه جدید و کلا تغییر رو نداره. باید شروع کنین و داخل تغییرات و موقعیتای جدید شیرجه بزنین.

این تنها راه آماده شدن و کنار اومدن با شرایطه. وقتی فکر می کنین که آمادگی انجام کاری رو ندارین واقعیت اینه که یا شما علاقه ای به انجامش ندارین یا سعی می کنین که انجام اون کار رو به بعد موکول کنین که این حالت معمولا از ترس ناشی می شه. دلیل این موضوع رو واسه خودتون روشن کنین.

۷. من به اندازه کافی خوب نیستم

۷ دروغ بزرگی که مانع خوشبختی ما می شه آموزشی

این یکی، بزرگ ترین دروغیه که به خودتون می گین. اتفاقا شما به اندازه کافی خوب هستین. واسه اینکه لایق بهترینا باشین و زندگی شادی داشته باشین، لازم نیس کاری انجام بدین. اپرا وینفری باور داره: «اینکه فکر کنین لیاقت داشتن زندگی خوشحال رو دارین با اینکه بدونین و مطمئن باشین که لیاقت داشتنش رو دارین، متفاوته. همین که زنده هستین یعنی شادی حق شماس. وجود خود شما کافیه.» 


دسته‌ها: آموزشی