«قبل اینکه زیر نورافکنا برقصم، در خیابونا دویده ام.» این رو محمدعلی کِلِی، قهرمون بوکس جهان در حالی گفت که پس از ده سال تمرین همیشگی و سخت، بعد از اولین مشتی که زد، تونست عنوان قهرمانی جهان رو گرفت.

محمدعلی، بوکسور افسانه ای و چهره ی سرشناس جنبش مدنی سیاه پوستان آمریکا بود که در سن ۷۴ سالگی بر اثر مشکلات تنفسی فوت کرد.

اون در سال ۱۹۶۰ در المپیک رم که به عنوان یک بوکسور آماتور ظاهر شد، تونست مدال طلا رو از اون خود کنه. محمدعلی، تنها بوکسوری بود که سه بار پشت سر هم عنوان قهرمانی سنگین وزن جهان رو به دست آورد.

 

محمدعلی که از اون به عنوان «افسانه ی تکرارنشدنیِ دنیای بوکس» یاد می شه، خارج از میدون ورزش هم کُنشگری پرانرژی در مورد ی برابری نژادی و آزادی مذهب بود. اون به دلیل اعتقادات مذهبی و مخالفتش با جنگ ویتنام از خدمت در ارتش آمریکا سرباز زد و به جرم فرار از خدمت نظامی دستگیر شد. دادگاه امریکا کِلی رو از مقامش خلع کرد و مجوز مشت زنی اش رو از اون گرفت.

علی که با نام «کبیر» (The Greatest) هم معروف بود، در چندین جنگ ی تاریخی مثل سه جنگ با جو فریزر و یک جنگ با جرج فورمن، ظاهر شد. اون در طول زندگی حرفه ای اش، ۵۶ برد و تنها ۵ باخت در کارنامه ی خود به ثبت رساند. موفقیت پشت سر هم علی، سبک جنگ اش (مثل پروانه رقصیدن و مثل زنبور نیش زدن)، کُری خواندنش و اصطلاحاتی که به کار می بره، اونو به یک اسطوره تبدیل کرد.

نشریه ی آمریکایی اسپورتس ایلوستریتِد (Sports Illustrated) در سال ۱۹۹۹ علی رو به عنوان «ورزشکار قرن» معرفی کرد و بی بی سی بهش لقب «شخصیت ورزشی قرن» رو داد.

۷ درسی که باید از محمدعلی کلی یاد گرفت آموزشی

۷ درس موفقیت

۱. الان رنج بکش

قبل اینکه زیر نورافکنا برقصم، در خیابونا دویده ام.

واسه هر لحظه از وقتی که واسه موفقیت گذاشته ام عذاب می کشیدم، اما با خودم می گفتم: «تسلیم نشو. الان رنج بکش و بقیه ی عمرت قهرمون باش.»

با اینکه واسه سختیایی که صبح و شب کشیده ام، بهای زیادی دادم. اما می دونستم در آخر به چیزی می رسم که ارزشش خیلی بالاتر از اینهاه. من هزینه موفقیت ام رو در شکست ام پرداخت کردم.

۲. بخواه، رویا بپرداز، تجسم کن

قهرمانان در باشگاه زاده نمی شن، اونا از جوهری زاده می شن که در عمق وجودشون جای داره: یک میل، یک رویا و یک تجسم.

شمام میل شدیدی به موفقیت در خود حس می کنین؟ به خاطر این میل، شب بیداریا و سحرخیزیای زیادی رو تحمل کردین؟ قهرمانانی که به موفقیت می رسن، تصویری داخلی از موفقیت واسه خود ساخته و مصمم هستن که اونو به واقعیت تبدیل کنن. اونا تا وقتی که به هدف نرسند دست از سعی برنمی دارن.

۳. خودت رو باور کن

مثل پروانه می رقصه، مثل زنبور نیش می زنه، محمدعلی شکست نمی خورد!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ دلیلی غیرمنطقی که نمی گذارد افراد یک رابطه عاطفی مسموم رو ترک کنن

۷ درسی که باید از محمدعلی کلی یاد گرفت آموزشی

علی می گفت: «اینکه منظم خودتون رو تایید کنین به باور منجر می شه و زمانی که اون باور به یک باور قلبی تبدیل شد، اتفاقات خوبی میفته». پس صبر نکنین تا کسی شما رو تایید کنه، خودتون رو قبول داشته باشین ! علی همیشه این کار رو می کرد، اون اونقدر به خودباوری رسیده بود که خطاب به مخالفانش می گفت: «اگه حتی خوابش رو می ببینن که منو شکست بدین، از خواب بیدار شید و معذرت خواهی کنین.» علی می گفت: «من بزرگ ترین مشت زن تاریخم» اون می گفت: «اگه به اندازه من بزرگ شید، براتون سخته که بازم فروتنی تون رو حفظ کنین.»

شمام واسه رسیدن به موفقیتی که تصویرسازی کردین، سعی کنین همینا رو تمرین کنین و چندین بار به خودتون بگید! مثلا همیشه بگید: «اگه کسی به اندازه من عالی باشه، فروتن بودن براش سخته.» حالا دوباره بگید‍ !

۴. تغییر کن

کسی که در پنجاه سالگی دنیا رو همانطوری ببینه که در سی سالگی می دیده، بیست سال از زندگی اش رو هدر داده.

به نظر شما باید تغییر کنین؟ اگه کسی رو بعد از چندین سال دیدید و به شما گفت: «چقدر عوض شدی» شمام بی معطلی بگید: «ممنون». زندگی همین تغییرهاست، رشده، خطر کردن و بالاتر رفتنه. محمدعلی می گفت: «کسی که جربزه خطر کردن نداره، در زندگی به هیچی نمی رسه.»

۷ درسی که باید از محمدعلی کلی یاد گرفت آموزشی

۵. از بال ات استفاده کن

کسی که قدرت تخیل نداره، بال نداره.

پرنده ای که از بال هاش استفاده نکنه، نمیتونه پرواز رو تجربه کنه. ما آدما هم بال داریم: بالای تخیل. ما این توانایی رو داریم که زندگی روزمره رو ترک کنیم، دنیای ناممکنا رو درنوردیم و دنیایی بدون محدود کردن رو جلو مون ببینیم. اگه به چیزی که خیالبافی می کنیم باور داشته باشیم، دنیا اونو به ما هدیه می ده.

۶. هدف یعنی همه چیز

اهداف من همون قدرتی هستن که منو جلو می رانند

همیشه سعی کنین اهدافتان رو خوب بشناسین. واسه اینکار هر روز با بالا اومدن خورشید، اهدافتان رو بلند به خودتون بگید و قبل اینکه شبا به خواب برید اونا رو تجسم کنین. هدف، همه موجودیتِ کار شماس. واسه پیشرفت به اهداف تون و البته به نقشه ای احتیاج دارین که شما رو به طرف اونا ببره.

۷. واسه موفقیت آماده شو

قبل اینکه جنگ شروع شه، برنده یا بازنده نشونه. برنده کسیه که قبل از بُردن توی رینگ، بارها در تمریناتش شکست رو تجربه کرده

موفقیت فقط اون زمانی که به آرزوی تون رسیده اید نیس. همین حالا هم در زندگی، موفقیتا و شکستای زیادی رو تجربه می کنین. این عادتای هرروزه ی شمان که تعیین می کنن تا کجا پیش می روید. «نورافکنا» اهمیتی ندارن، موضوع اینه که چقدر واسه «نورافکنا» آماده اید. در حال آماده شدن هستین؟ سعی می کنین راهتان رو باز کنین؟

منبع : mrselfdevelopment

 


دسته‌ها: آموزشی