شناخت کارآفرینان برتر جهان و داستان موفقیت اونا واسه بیشتر ما حقیقتا جذابه. نقش مهم افرادی مثل بیل گیتس و استیو جابز در ساختن جهانی پر از فناوری که با سرعتی شگفت انگیز در حرکته انکارنشدنیه. ما هر لحظه از روز خود رو به طور مستقیم یا غیرمستقیم با اجناس اپل و مایکروسافت می گذرونیم، خواه در بخش ی کاری مون باشه و خواه در مجموعه سرگرمی هامون بگیره. به خاطر همین تأثیراته که خیلی از ما به دنبال درسای موفقیت از زندگی این بزرگان هستیم. بیایید در این مقاله کمی از مایکروسافت و اپل فاصله بگیریم و سری به جون دیویس راکفلر (۱۸۳۹ تا ۱۹۳۷) بنیانگذار استاندارد اویل (Standard Oil) و یکی از معروف ترین تاجران و خیرینِ آمریکا، بزنیم. زندگی راکفلر واسه کسائی که به دنبال موفقیت هستن، درسای زیادی داره.

 

دیویس راکفلر، کارآفرینی نیکوکار

۱. وقتی به موفقیت می رسین، انتظار انتقاد هم داشته باشین

راکفلر و شرکایش یکی از بزرگ ترین شرکتا در تاریخ آمریکا رو ایجاد کردن. استاندارد اویل در آخرای قرن نوزدهم، بیشتر صنعت نفت آمریکا رو از اونِ خود کرده بود و کنترل زیادی هم بر خطوط راه آهن داشت. منتقدان، طی چند سال انتقادات تندوتیزی از روشای راکفلر کرده و به شخصیت اون حمله کردن. گرچه بعضی از اونا انتقادهای سازنده و درستی بودن، اما بیشترشان با بزرگ نمایی بیان می شدن.

۷ درس موفقیت از زبون دیویس راکفلر ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا  آموزشی

شمام اگه می خواید در راه بزرگان قدم وردارین، باید انتظار انتقادات تندوتیز رو هم در این راه داشته باشین.

۲. انتظار گمنام بودن طولانی رو داشته باشین

می دونستین که راکفلر کار خود رو به عنوان کارمند شروع کرد؟ راکفلر در نوجوونی در شرکت کوچیکی به نام هیوت و تاتل در کلیولند کار می کرد. اون چندین سال در همانجا کار کرد و صحت صورت حسابا رو بررسی می کرد، از مشتریان پول دریافت می کرد و به رشد اون شرکت کمک می کرد. راکفلر طی این زمان، باورهایی رو در خود شکل داد که بعدا موفقیتش رو رقم زدند، اون درک عمیقی از سود و زیان در کسب وکار به دست آورد.

۷ درس موفقیت از زبون دیویس راکفلر ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا  آموزشی

اگه شمام در گمنامی کار می کنین، به دنبال راه هایی باشین که بتونین بیشترین استفاده رو از شرایط خود ببرین. انجام اینجور کاری رقابت برانگیزه، اما مثال راکفلر نشون می ده که غیرممکن نیس.

۳. دستاوردهای خود رو جشن بگیرین

می دونستین که افراد بسیار بلندپرواز و دستاوردگرا، بیشتر در بزرگداشت موفقیتای خود مشکل دارن؟ خیلیا فکر می کنن اگه می خواید به موفقیت دست پیدا کنین، شاید اختصاص زمان به جشن گرفتن کار درستی نباشه! اما نظر راکفلر در این مورد چیه؟

راکفلر در روز ۲۶ سپتامبر ۱۸۵۵، زمانی که اولین حقوقش رو گرفت، اونو با نام «روز کار» به عنوان آغازی واسه راه طولانی خود به طرف استقلال مالی جشن گرفت. جشن گرفتن یک نقطه عطف، مثل تاریخ پخش اولین کتاب یا گرفتن اولین حقوق، به شما انرژی می ده و تشویق تون می کنه تا در راهی که پیشِ رو دارین محکم تر قدم وردارین. سپاسگزاری باعث می شه شادی داخلی شما بیشتر شه، پس به چه دلیل دستاوردهای خود رو جشن نمی گیرین؟

۴. دارایی هاتون رو مسئولانه مدیریت کنین

۷ درس موفقیت از زبون دیویس راکفلر ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا  آموزشی

راکفلر به مدیریت هزینه های شخصی خود هم معروف بود. در زمونه ای که ثروتمندان قایقای تفریحی، واگنای اختصاصی و لباسای گرون می خریدن، راکفلر از اونقدر ریخت وپاشایی پرهیز می کرد. در زمونه ی ما اینجور هدفی، بازی دفاعی مالی نامیده می شه و بخش مهمی از رسیدن به موفقیته. شمام باید داراییای خود رو مدیریت کنین پس بد نیس با روشای مدیریت مالی شخصی آشنا شید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ اشتباه مدیران که همه رو بدبخت می کنن 

شاید بشه گفت که راکفلر یکی از بهترین سرمایه گذاران بخر و نگه دار بود. اون طی ده ها، هیچوقت سهام استاندارد اویل رو نفروخت. درعوض، ثروتش با گذشت زمان به طور همیشگی افزایش می پیدا. درمقابل، برادرش ویلیام، توجه کمتری به داراییای بلندمدت داشت. ران چرنو (Ron Chernow) نویسنده ی داستان زندگی راکفلر، در کتابش با عنوان تیتان (Titan) به این نکته جالب اشاره می کنه:

«از اونجا که ویلیام از زیر بار وام رفتن واسه ساخت خونه اش پرهیز می کرد، برخلاف پیشنهاد ی برادرانه ی جون، ۵۰۰۰۰ دلار از سهام استاندارد اویل رو به برادرش فروخت. این تصمیم نابخردانه ی ویلیام، در فرق بزرگی که در ثروت این دو برادر شکل گرفت، سهم کلی ای داشت.»

۵. هنر معامله رو یاد بگیرین

معامله ای که خوب برنامه ریزی و اجرا شه، می تونه سکوی پرتاب شما باشه. راکفلر به خاطر گسترش استاندارد اویل در سرتاسر آمریکا، بارها معاملات موفقیت آمیزی با شرکتای حریف، شرکا و راه آهن داشت.

۷ درس موفقیت از زبون دیویس راکفلر ثروتمندترین مرد تاریخ امریکا  آموزشی

درحقیقت بعضی از وفادارترین مدیرانِ استاندارد اویل، در اصل از شرکتای حریف اومده بودن. چه در حال گفتگو واسه خرید یک خونه باشین و چه افزایش درآمدهایتان از راه فریلنسینگ، در هر حال اعتماد به نفس بالا و مهارت انجام معاملات عالی، ازجمله عوامل موفقیت شما حساب می شن. در سالای بعد، بعضی از معاملات راکفلر به خاطر مساوی نبود شون موردانتقاد قرار گرفتن. به باور ی من این دلیل فوق العاده دیگری واسه یادگیری هنر معامله؛ پرهیز از انجام معامله نادرست.

۶. ممکن نیس به تنهایی همه چیز رو بدونین

من عاشق یادگیری و پرورش مهارت ام هستم. شاید شمام که در حال خوندن این مقاله اید، تشنه ی آگاهی هستین. اما دنیا بسیار پیچیدهه، پس واجبه تا یاد بگیریم که چیجوری از توان متخصصین، اهرم موفقیتی واسه خودمون بسازیم. وقتی راکفلر استاندارد اویل رو ساخت، تواناییای برجسته ای در مدیریت، منظم و گفتگو داشت. اما تحقیق و پیشرفت نفت و اجناس در رابطه رو به متخصصینِ اون بخش واگذار کرد. بعدا هم دستیاران و مشاورینی رو به خدمت گرفت تا در برنامه ریزیِ کارای بشردوستانه کمکش کنن. اگه بخوایم موفق شیم، باید از قدرت متخصصین بهره ببریم. اول خودتون با تموم وجود روی مسئله کار کنین تا بتونین به سوالای درست در اون زمینه دست پیدا کنین، بعد هم کمک گرفتن از متخصصین، راه حل موفقیتیه که می تونه روند پیشرفت تون رو به طور زیادی سرعت دادن کنه.

۷. محدود کردنای پول رو درک کنین

تا اول ده ۱۹۰۰، راکفلر پروندهای قضایی، تحقیقات و پوشش رسانه ای منفی رو با خود یدک می کشین. این فشار همیشگی به این معنا بود که اون نباید در دید عمومی ظاهر شه و درنتیجه، چیزای مهمی مثل ملاقات با نوه هاش رو از دست می داد. ناامیدکننده تر اینکه کمکای خیریه ی اونم تحت سوء ظن عمومی بودن و بیشتر موردانتقاد قرار می گرفتن. درحقیقت ثروت بزرگ اون این مشکلات رو رفع ورجوع نمی کرد.

پول هم مثل قدرت سیاسی یا معروفیت، می تونه امتیازات شگفت انگیزی داشته باشه. راکفلر روی هم رفته در مدیریت پول و ثروت خود موفق بود. مثلا کمکای اون در ایجاد دانشگاه شیکاگو و دانشگاه راکفلر که مؤسسه ی تحقیقاتی پیشرویی در نیویورکه، بسیار مؤثر بودن. با هر معیاری که حساب کنیم، بخشش اون تأثیر مثبتی بر دنیا داشت.

حالا نوبت شماس! کدوم یک از این جنبه های زندگی راکفلر براتون الهام بخشه؟ دیدگاه خودتون رو در همین صفحه با همه خوانندگان چه جوری در بین بذارین.
دسته‌ها: آموزشی