۱. هر روز یک چیز جدید یاد بگیرین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

واسه اینکه به موفقیت برسین و زندگی دلخواه تون رو بسازین، واسه اینکه یک ذهن خلاق داشته باشین و محدود کردنا رو کنار بزنین، فقط و فقط باید به یک موضوع مهم پی ببرین و اون اینکه:

زندگی شما پر از چیزهاییه که افرادی اونا رو ساخته ان که باهوش تر از شما نبوده ان. شما می تونین این چیزها رو تغییر بدین. شما می تونین روی این چیزها اثر بذارین. شما می تونین خودتون چیزایی بسازین که بقیه بتونن از اونا استفاده کنن.

– اِستیو جابز

 

 

افرادی که ذهن خلاق دارن، اجازه نمی دن دستاوردهای بقیه مانع اونا در ایجاد آثار بی مثل شن. اگه فکر می کنین در انجام کاری توانایی ندارین، باید یک بار دیگر روی این قضیه تأمل کنین. شک نداشته باشین شمام می تونین کتاب بنویسین، برنامه نویسی یاد بگیرین یا محصولی بسازین که گوشه ای از نیازای مردم رو رفع کنه. یادتون باشه تک تک چیزایی که حالا در دور و بر تون می ببینن به وسیله افرادی ساخته شدن که دارای نیروهای ماوراءالطبیعه نبودن، بلکه موفقیت شون در پرورش عادتای تفکر خلاق ریشه داشته.

پرورش خلاقیت یعنی اینکه هر روز یک چیز جدید یاد بگیرین و مهارتای یادگیری خود رو افزایش بدین. مثلا به سایتایی سر بزنین که روزانه مقالات و ویدئوهای آموزشی مربوط به شغل تون رو منتشر می کنن. بین پروژه ها و مأموریتای کاری، یک مهارت جدید یاد بگیرین. این مهارت جدید حتی می تونه یک روش نو در استفاده ی بهینه تر از ابزاری باشه که در شغل تون با اون سروکار دارین.

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

مثلا یک عکاس حرفه ای رو در نظر بگیرین که به طراحی هم علاقه منده. این فرد نه فقط می تونه با تمرین روزمره ی طراحی یک مهارت جدید یاد بگیره، بلکه در هنر عکاسی هم پیشرفت می کنن، چون که آشنایی با روشای ترسیم خطوط نقش مؤثری در پرورش خلاقیت یک عکاس داره.

زمانی یک ذهن خلاق دارین که هر روز سعی کنین یک چیز جدید یاد بگیرین یا امتحان کنین. این رفتار خیلی زود به یک عادت خلاق تبدیل می شه و ذهن سرحال تری رو واسه تون به ارمغان میاره.

۲. نقطه ها رو به هم وصل کنین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

استیو جابز در سخنرانی معروف خود در مراسم فارغ التحصیلی دانشجویان دانشگاه استنفورد درباره وصل کردن نقطه ها صحبت کرد و گفت خلاقیت چیزی جز وصل کردن نقطه ها به همدیگه نیس.

«متفکران خلاق از راه پیدا کردن رابطه بین حقایق ایده پردازی می کنن. حقایق به خودی خود هیچ کاربردی ندارن، مگه اینکه رابطه بین اونا رو کشف کنین.»

– استیو جابز

 

 

اگه بتونین رابطه بین حقایق رو ببینین، اون وقت می تونین چیزی متفاوت ایجاد کنین. این دقیقا همون قابلیتیه که مشتریان تون از شما توقع دارن. شاید خود مشتری به این آگاه نباشه، اما وقتی به شما مراجعه می کنه ناخودآگاه توقع داره یک دیدگاه نو در اختیارش بذارین.

واسه اینکه بتونین رابطه بین ایده های جور واجور رو بهتر درک کنین، باید مهارتای متنوعی رو در خودتون پرورش بدین. فقط به مهارتی که ذاتا در اون توانایی دارین بسنده نکنین. مثلا اگه طراح سایت هستین برنامه نویسی هم یاد بگیرین، چون که با یادگیری علم فنی برنامه نویسی به عنوان مهارت جدیدی که تا به حال با اون آشنا نبودین، می تونین جرقهای خلاقیت رو تو ذهن خود بارور کنین. شاید هیچوقت طراحی سایت با متن عمودی به ذهن تون هم خطور نکرده باشه، اما وقتی با اصول HTML و CSS آشنا شید نه تنها یاد می گیرین چیجوری متن عمودی بسازین، بلکه ممکنه بخواهید از متن عمودی در طراحی سایت هم استفاده کنین.

رابطه بین ایده های جور واجور با کمی مطالعه و جستجو بیشتر بر شما رو میشه. مهارتایی رو یاد بگیرین که استعدادهای ذاتی تون رو تقویت کنن. یادگیری عکاسی رو به نویسندگان، پیشرفت نرم افزار رو به طراحان سایت و برعکس، پیشنهاد می کنم. مطمئن باشین اگه بالاتر از موضوع در دست بررسی رو ببینین، در جلب رضایت مشتریان تون موفق تر هستین. شاید شما به موجب این توانایی به نکته ای پی ببرین که مشتری از اون غافل بوده و به خاطر این پیشنهاد هاتون تا حد زیادی کارساز واقع شن.

۳. از روش فهرست نویسی استفاده کنین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

اگه الان از فناوری، سرمایه یا هرگونه حمایت ی دیگری که واسه تحقق ایده های خود لازم دارین محروم هستین، بازم نباید دست از تفکر وردارین. امیدوار باشین که روزی منابع مورد نیازتون رو به دست بیارین. فراموش نکنین که واقعیت زاده ی تخیله. ماشین خلاقیت رو با هر تخیلی که پر کنین، در آخر همون رو به شکل یک محصول یا نوآوری منحصربه فرد تولید می کنن.

بهترین تون رو وقتی می تونین ارائه بدین که روی یک ایده به قدر کافی تأمل کرده باشین. حتی اینشتین هم باور داره:

منطق می تونه شما رو از نقطه الف به نقطه ب ببره، اما تخیل به همه جا.

– اینشتین

 

 

بعضی فکر می کنن روش فهرست نویسی واسه افرادی که ذهن خلاق دارن محدودکنندهه، اما همیشه این طور نیس. فهرستا در صورتی واسه تفکر خلاق محدودکننده حساب می شن که فقط شامل وظایف تکراری روزمره و زمان انجام این امور باشن، در حالی که یک فهرست موثر نباید فقط ابزاری بی ارزش واسه مدیریت امور در نظر گرفته شه.

فهرست نویسی واسه متفکران خلاق به معنی ی ترسیم یک نقشه راه ذهنیه؛ نقشه ای که همه ایده هاشون رو قبل اینکه به وسیله موجی دیگر از افکار خلاق نابود شن، ثبت می کنه. توماس ادیسون، جون لِنون و لئوناردو داوینچی مثل متفکران خلاق در تاریخ هستن که از این روش به عنوان یک وسیله خلاقیت استفاده می کردن. طراحان و تصویرگران هم می تونن از این روش واسه ثبت سریع ایده های خود به شکل نوشته یا شکل استفاده کنن. اینطوری، هر وقت درگیر یک پروژه جدید میشید، می تونین همه ایده های خلاق خود رو جلوی چشم داشته باشین و از اونا الهام بگیرین.

مثلا بدون اینکه خیلی فکر کنین یا روی چیزای غیرممکن دست بذارین، فهرستی از اهدافی که دوست دارین به عنوان یک آزادکار در بخش ی شغلی خود به اونا برسین، تهیه کنین. فقط کافیه هرچه رو به ذهن تون می رسه بنویسین، اما نوشته های خود رو ویرایش نکنین. بعد فهرستی رو که تهیه کردین با خودتون مرور کنین. باید بفهمین چی مانع رسیدن به اهداف دلخواه تون شده. یادتون باشه این شما هستین که واقعیت رو می سازید. پس خلاقانه فکر کنین و ذهن خلاق خود رو پرورش بدین تا بتونین واسه مشکلاتی که ممکنه در شغل تون به وجود بیان، راه حلای مناسب پیدا کنین و در پیش مشتری هم یک مشکل گشای توانا جلوه کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ عامل واسه طراحی یک محیط کار فوق العاده 

۴. دره های خلاقیت رو باز بذارین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

درسته که باید به بازخوردهای بقیه اهمیت بدین، اما اگه کسی بدون اینکه تموم ماجرا رو بدونه نتیجه گرفت که کاری انجام شدنی نیس یا نباید انجامش بدین، بهتره حرفش رو گوش نکنین.

«دست از سعی ورندارید و اجازه ندین ایده هاتون قبل اینکه به ثمر برسن، سرکوب شن.»

 

 

اگه آزادکار هستین، حتما میدونید که بعضی وقتا باید جلوی سرکشی ذهن خلاق خود رو بگیرین تا با سفارش مشتری هماهنگ شید، اما نباید از همون اول کار جلوی ایده های خلاقانه ی خود رو بگیرین. مثلا اگه مشتری سفارش طراحی یک لوگوی خیلی خاص رو داده، اول هر طرحی رو که به ذهن تون می رسه پیاده کنین. بعد ببینین کدوم ایدهایی که در طرح تون پیاده کردین، در سفارش مشتری نبوده ان و اون قسمتا رو برابر سفارش تغییر بدین. اما طرح ساده رو نگه دارین و به مشتری نشون بدین. شاید مشتری از ایدهایی که اضافه کرده بودین خوشش بیاد و بخواد باقی بمونن. اما اگه قصد این پیشنهاد رو دارین، مطمئن شید که بیشتر طرح لوگو برابر سفارش مشتری باشه. یا مثلا بین نوشتن واسه ویرایش متن مکث نکنین تا رشته افکار از دست تون در نرود. اول بنویسین و بعد ویرایش کنین. در کل، هدف اینه که دره های خلاقیت رو به روی خود نبندید.

۵. افق دید خود رو وسعت ببخشین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

در دنیای کار و کاسبی باید پیوسته در حال تکامل باشین. یعنی باید همیشه خودتون رو با شرایط و نیازای جور واجور وفق بدین و همیشه به دنبال راهکارهای جدید واسه هم سو شدن با خواستهای مشتریان باشین. باید نوآورانه فکر کنین تا بتونین از یک ایده ی نپخته و نتراشیده به یک محصول نو و تموم عیار برسین.

محدود کردن ذهن به یک راه تکراری مانع بلوغ و رسیدن به کمال می شه. مثلا پیکاسو در زندگی هنری خود سبکای متنوعی رو تجربه کرد و مراحل جورواجور زیادی رو مثل دوره آبی، دوره رز و دوره سوررئال گذروند. این روند کم کم به تکامل اون منجر شد و راه هنری خود رو در جهتی تغییر داد که بتونه شرایط بیرونی ای رو که احساس و تجربه می کنه، در آثارش درخشش بده.

پس به عنوان یک آزادکار مبتکر باید افق دید خود رو وسعت ببخشین. مثل ویژگیای افراد خلاق، کنجکاوی آنهاست؛ اونا می خوان بدونن در دنیا چه میگذره. افرادی که ذهن خلاق دارن به موضوعات زیادی علاقه نشون میدن. اینجور رفتاری به ویژه اگه شغل تون طوریه که با مشتریان جور واجور سروکار دارین، یک امتیاز حساب می شه. نمی تونین توقع داشته باشی همه مشتریان تون با شمام فکر باشن، پس باید خط فکری هر مشتری رو بخونین تا بتونین عالی ترین محصول یا خدماتی رو که به دلخواه اون نزدیک تره، در اختیارش بذارین.

۶. بعضی وقتا نه بگید

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

قدرت نه گفتن رو واسه پیشرفت در کارتون دست کم نگیرید. باید هر چیزی رو که به کارتون نمیاد کنار بذارین و عوضش، هر چیزی که رو باعث پیشرفت کارتون می شه حفظ کنین. بعضی وقتا لازمه واسه اینکه خلاقیت تون آسیب نبیند، به گروهی از مشتریان نه بگید. با دریافت سفارشای بیشتر از حد، مجبور میشید کیفیت سفارشایی رو که حالا در دست انجام دارین، پایین بیارین تا بتونین پاسخگوی حجم بالای خواستها باشین. اما این فقط مشتریان نیستن که بعضی وقتا باید به اونا نه بگید، شاید بعضی وقتا لازم باشه ایده های خلاق خود رو هم پالایش کنین و روی بعضی از اونا خط بکشین.

در اول به ذهن خلاق خود اجازه بدین هرکجا خواست برود. یعنی بدون اینکه ویرایش کنین، بنویسین یا مثلا بدون اینکه به دنبال رعایت اصول باشین طراحی کنین، اما در آخر قسمتایی رو که از منطق خاصی پیروی نمی کنن حذف کنین. دستی به سر و روی نوشته یا طرح ساده بکشین و از هر قسمتی که در مقتضیات کار نمی گنجد، چشم بپوشید.

۷. ایده های خود رو با بقیه مطرح کنین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

حتما بارها این ضرب المثل معروف رو شنیدین که «یک دست صدا نداره». واسه اینکه بتونین ایده های خود رو پرورش بدین، نباید از هم فکری بقیه غافل شید. با همکاری بقیه می تونین ایده های خود رو به ابعادی ببرین که هیچوقت تصورش رو هم نمی کردین. این عادت به همون عادت وصل کردن نقطه ها که قبلا توضیح داده شد، شباهت داره. مثل اینه که به جای چیدن سیب از درخت سیب، از درختی میوه بچینید که یک شاخه اون با هم سیب، هلو، موز و گیلاس بار آورده.

بعضی وقتا به دنبال صحبت کردن با یک دوست یا همکار، جرقه ی ایده های ناب تو ذهن زده می شه. حتی بعضی وقتا ممکنه در آخر صحبت هاتون ببینین به یک فهرست طولانی از ایده های نو رسیده اید که با ایده ی ساده خیلی فرق دارن. در این حالت چون فقط با یک ایده طرف نیستین، می تونین بین ایده های جور واجور رابطه برقرار کنین تا به یک نتیجه پربارتر برسین.

فرض کنین یک کاغذ سفید جلوی دست تونه. در عرض ۵ دقیقه چند ایده ی خلاقانه می تونین روی کاغذ بنویسین؟ فکر می کنین چه ایدهایی به ذهن تون برسن؟ حالا فرض کنین که قراره این تمرین رو به شکل یه گروه چندنفره انجام بدین و با هم فکری همدیگه هرچه ایده ی خلاقانه رو که تو ذهن دارین، روی کاغذ بیارین. شاید این بار تصور مثبت تری از ایده های مطرح شده در آخر ۵ دقیقه دارین، این طور نیس؟ به بیان دیگر، با همکاری همدیگه می تونین از برآیند ایده های جور واجور به نتیجه مطلوب تری برسین.

همکاری آزادکاران با همدیگه هم موجب می شه در مورد ی شغلی خود پیشرفت کنن و اعتبار جامعه ی آزادکاران رو پیشرفت دهند. هرچه سطح خلاقیت جامعه ی آزادکاران رو به بهتر شدن برود، کارفرمایان با اطمینان بیشتری پروژه های خود رو به این افراد خواهند سپرد و می تونن مطمئن باشن که سطح خلاقیت و حاصل کارکرد آزادکاران از کیفیت و استاندارد بالایی برخورداره.

با این اوصاف واسه اینکه موتور خلاقیت تون روشن شه، نباید منتظر یک نیروی محرکه ی بیرونی بمونین، بلکه این خودتون هستین که باید خلاقیت پنهون ی خود رو به حالت حالا درآرین تا کسب وکارتان رونق بگیره. با داشتن یک ذهن خلاق نه تنها در مهارتای شغلی خود پیشرفت می کنین، بلکه می تونین اثرات مثبت تفکر خلاق رو در بقیه جنبه های زندگی خود هم لمس کنین.

منبع : business.tutsplus

دسته‌ها: آموزشی