داشتن فن بیان خوب، مزیتی عالی واسه کسب وکار شماس که می تونه موجب رونق اون یا در صورت اشکال شکست اون شه. شاید واسه خیلیا فن بیان خوب در زندگی روزمره اهمیت زیادی نداشته باشه، اما میدونید، یک لغزش ساده در نحوه ی صحبت کردن می تونه به قیمت از دست رفتن یک سرمایه گذار یا مشتریِ خوب باشه؟ فن بیان خوب مهارتیه که می تونه، نتایج باورنکردنی واسه کسب وکار شما به بار بیاره.

 

فن بیان رو جدی بگیرین، فن بیان شما ممکنه دره ها رو به روی گفت وگویی مهم تر باز کنه، گفت وگوهایی که می تونه به جذب یک مشتری جدید، یک مشاور جدید یا سرمایه گذاری خوب منتهی شه. اما اگه در فن بیان خود لغزش داشته باشین، ممکنه، فرصت دوباره ای به دست نیارین. البته روشنه که ایده های خوب همیشه به طور طبیعی جایگاه خود رو به دست میارن، اما شما باید به دنبال روشایی باشین که طرح کسب وکارتان رو کامل تر کنه. کلید واقعی یک فن بیان موفق، ارائه اون به صورتی عالی، قانع کننده و مؤثره و واسه رسیدن به همچین چیزی، شما احتیاج به کسب مهارتای قوی زبانی واسه صحبت کردن در جمع دارین. اگه می خواید سخنوری عالی باشین و همکاران و مشتریان­ تون رو قانع کنین، این ۷ تمرین فن بیان رو واسه یک سخنرانی موفق حتما بکنین.

۱. ایده ی ذهنی تون رو به یک بچه توضیح بدین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

در این تمرین باید بتونین، تا جای ممکن با عباراتی ساده اید ه ی کسب وکارتان رو به مخاطب ­تون منتقل کنین. بچه ها به نسبت همتایان بزرگ سال شون تجربه کمتری دارن، پس نیازه که ایده هاتون رو ساده کنین. لازمه، حتما قبل اینکه این تمرین رو انجام بدین، از به کار بردن اصطلاحات سخت دوری کنین. بله، با اینکه شما ایده هاتون رو ساده تر کردین، بازم ایده ای دارین که معقوله. با این تمرین، می تونین خیلی راحت از عبارتای ساده و کوتاه در صحبت هاتون استفاده کنین.

۲. مکالمات کوتاه رو تمرین کنین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

صحبتای کوتاه و کوتاه، فن بیان شما رو تقویت می کنه. هیچ وقت با ملاقات یک شخص جدید بی معطلی شروع به صحبت نکنین. بلکه عوضش سعی کنین، صحبت کوتاهی در مورد وضعیت آب وهوا، اخبار روز یا حتی در مورد پوشش شخص دلخواه شروع کنین. اگه می خواید، در صحبتای کوتاه ماهر شید، این تمرین رو هرروز انجام بدین. شخص جدیدی واسه این دست صحبتا پیدا کنین تا کم کم راحت تر بتونین، با هرکسی که ملاقات می کنین، گفت وگوهای کوتاه و باحالی داشته باشین.

۳. نکات اصلی رو یادداشت کنین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

تمرینای نوشتنی می تونه بیشتر از تمرین فن بیان، به شما کمک کنه، ایده هاتون رو مجسم کنین و میزان تأثیرگذار بودن شون رو . شاید فن بیان شما در صحبت کردن مناسب به نظر برسه، اما وقتی یادداشت می کنین، ممکنه، فهمیده باشین نکات مهمی رو فراموش کردین یا راجبه یکی از نکاتی که مدنظرتان بوده اصلا صحبت نکردین. نکات اصلی فن بیان خود رو یادداشت کنین و از اون واسه بهتر کردن فن بیان تون استفاده کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ سوال عجیب واسه یافتن هدف زندگی

۴. از ترفندهای زبون بدن استفاده کنین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

ممکنه، تصور کنین، زبون بدن واسه داشتن فن بیانی عالی اهمیت زیادی نداره، اما زبون بدن مناسب می تونه تصویر شما (اولین خیالات) تو ذهن مخاطب رو به طور چشم گیری بهبود بخشد و در همین حال اثر صحبتاتون رو هم بیشتر کنه. اعتماد به نفس واسه داشتن فن بیان خوب اهمیت خیلی زیادی داره. پس، مطمئن شید، صحبتاتون خوب مکمل زبون بدن تون هستن. راست بایستید و شونِه هاتون رو عقب بدین، دست هاتون رو هم جلوی بدن تون (نه در جیب) بذارین. سعی کنین با مخاطبان خود تماس چشمی برقرار کنین و روی زبون بدن تون تسلط داشته باشین.

۵.کلمات تون رو تغییر بدین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

همیشه فن بیان خود رو با گفته ها و عبارات مثل تمرین نکنین. چراکه اینجوری بیشتر مثل به یک ربات میشید تا شخصی که مسلط به صحبته. عوضش، کلمات و عبارات مختلفی به کار ببرین و برداشتای جدیدی از گفته های خودتون داشته باشین. این تمرین مانع حرکات غیرطبیعی و تمرین بیش ازحد می شه و باعث می شه، بیانات شما طبیعی تر به نظر برسه. حتی شاید بعضی تصور کنن، شما فی البداهه صحبت می کنین.

۶. آهنگ صداتون رو تغییر بدین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

افراد جور واجور با سرعتای متفاوتی صحبت می کنن، اما شاید فهمیده باشین که وقتی یواش تر صحبت می کنین، بهتر از زمانی که سریع صحبت می کنین، صحبت هاتون شنیده می شه. با سرعتای جور واجور صحبت کنین، به صدای خود گوش کنین و چند ریتم جور واجور رو با هم مقایسه کنین. شاید در این لازم به نظر شخص دیگری داشته باشین، از دوست یا همسرتون بخواهید، به صحبت هاتون گوش بده. نتیجه این مقایسه ها مهم نیس، شما کمه کم به این روش تمرینای مختلفی انجام دادین و مدلای مختلفی رو امتحان کردین.

۷. صدای خودتون رو ضبط کنین

۷ تمرین فن بیان واسه ارائه یک سخنرانی حرفه ای  آموزشی

صداتون رو با هر دستگاهی که بهش دسترسی دارین، ضبط کنین و بهش گوش بدین (یا اگه از خودتون فیلم گرفتین،اونو تماشا کنین). به احتمال زیاد وقتی دقت می کنین، متوجه تیکای ظریف یا مشکلای جزئی میشید که ممکنه قبلا متوجه اونا نشده باشین. این اشتباهات کوچیک می تونن، پیام صحبتاتون رو منحرف کنن. مثلا، ممکنه، فهمیده باشین، خیلی زیاد مکث می کنین یا بعد از هر جمله شونِه هاتون رو بالا میندازین. از ویدئوها و صداهایی که ضبط کردین، واسه حل این مشکلای جزئی اما تأثیرگذار استفاده کنین.

این تمرینات رو تا آنجایی که احساس می کنین، تسلط بالایی در فن بیان به دست آورده اید، ادامه بدین. به خاطر داشته باشین که حتی کامل ترین فن بیان هم از طرف درصدی از مخاطبان پذیرفته نمی شه، پس این مسئله رو شخصی تلقی نکنین. به صحبت هاتون ادامه بدین و به دنبال مخاطبان جدیدی واسه افزایش شانس موفقیت تون باشین.

منبع : inc

دسته‌ها: آموزشی