چه چیزایی باعث رضایت مردها از ازدواج شون می شه؟ در این مقاله، مشاوران ازدواج و خونواده ۷ انتظاری رو که مردها از همسرشان دارن، اما اونا رو به زبون نمی بیارن، با شما درمیان می ذارن. اگه شمام دوست دارین بدونین که همسرتون از شما چه انتظاراتی داره، این مقاله رو تا انتها بخونین.

۷ انتظاری که مردها از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن  آموزشی
۷ انتظاری که مردها از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن  آموزشی

 

۱. مردها توقع دارن که همسرشان به اونا بگه «دوستت دارم»

چارلز اشمیتز (Charles Schmitz) که کتاب «ساختن عشقی که می مونه: هفت راز غافلگیرکننده در مورد ازدواج موفق» (Building a Love that Lasts: The Seven Surprising Secrets of Successful Marriage) رو با همسرش الیزابت نوشته، می گه تصور نکنین بعد از چند سال زندگی زناشویی، همسرتون دیگر می دونه که چقدر دوستش دارین. عشق تون بهش رو با کلام و رفتار بگید و این کار رو هر روز انجام بدین.

اشمیتز می گه: «این جمله قدیمی که “لازم نیس بگم، چون خودش می دونه” اشتباهه. مردها دوست دارن که عاشق شون هستین. روزی چندین بار گفتنِ “دوستت دارم” و گفتن دلیل این دوست داشتن رو به عادتی واسه خود تبدیل کنین.»

۲. مردها به فضای شخصی خود احتیاج دارن، به ویژه بعد از جروبحث

۷ انتظاری که مردها از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن  آموزشی

اون کرولی (Anne Crowley) روان شناس به خانوما پیشنهاد می کنه از اینکه همسرشان ترجیح می ده به جای گشت وگذار در مراکز خرید، در خونه بمونه و فوتبال تماشا کنه، نرنجید و احساس بدی نداشته باشین. همه ما بعضی وقتا به دور شدن از این فضای دونفری احتیاج داریم. اگه همسرتون پس از جروبحث کوتاه یا یک اختلاف نظر جزئی می خواد تنها باشه، بهترین کار اینه که این فرصت رو بهش بدین.

اون باور داره «وقتی یک زوج جروبحث می کنن، عجیب نیس که خانوم بازم بحث رو دنبال کنه؛ به ویژه وقتی همسر عقب نشینی می کنه، اما این حرکت واسه هر دو نفر مضره. خانوم به دنبال نتیجه و پیگیری می کنه، از طرف دیگر آقا احساس می کنه مورد تهاجم قرار گرفته و عقب نشینی می کنه و این چرخه بازم ادامه پیدا میکنه.»

کرولی می گه بذارین همسرتون آروم شه و پیش از برخورد با مسئله پیش اومده، اتفاقات رو بررسی کنه. پس شمام، سعی کنین نگرانی خود درباره این احساس احتیاج مردها رو مدیریت کنین.

۳. مردها از همسرشان توقع دارن که بعضی وقتا آغازکننده ی رابطه زناشویی باشه

۷ انتظاری که مردها از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن  آموزشی

کِرت اسمیت (Kurt Smith)، مشاور ازدواج و خونواده که در بخش ی مشاوره واسه مردها تخصص داره، می گه مردها دوست دارن «خواسته شدن» رو حس کنن. نکته اصلی همینه. اینکه مهربانانه و دوباره و سه باره بپرسید «امشب چطوره؟»؛ به ویژه اگه پیشنهادتان بیشتر رد می شه.

اون می گه «آقایان در جلسات مشاوره به من میگن دوست دارن همسرشان رابطه زناشویی رو شروع کنه، نسبت به این رابطه خودجوش تر باشه، کارایی بکنه که این رابطه رو جذاب تر کنن و اونو هیجان انگیزتر و متفاوت تر کنن. اونا می خوان از این انتظار واسه ایجاد رابطه زناشویی هم لذت ببرن.»

۴. مردها می خوان شنیده شن

۷ انتظاری که مردها از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن  آموزشی

کرولی باور داره صرف اینکه همسرتون وسط یک جروبحث یا گفت وگو دیر جواب می ده، معنیش این نیس که کمتر از شما در رفع مشکل یا موفقیت ازدواج تون نقش داره. بعضیا فقط به کمی زمان احتیاج دارن تا مسئله رو پردازش کنن.

این روان شناس می گه: «خانوما وقتی که مستاصل می شن، ممکنه حرفای زیادی واسه گفتن داشته باشن و بیشتر وقتا مرادن ساکت می مونن و اجازه میدن همسرشان حرف بزنه. خانوما سریع تر از آقایان پردازش می کنن، پس در جلسات مشاوره (و همین طور در خونه) معمولا خانوم چیزی از همسرش می پرسد، ولی وقتی آقا سکوت می کنه تا به جواب فکر کنه، خانوم بازم به حرف زدن ادامه می ده.»

اگه شما به عنوان خانوم، طرف کم حرف تر هستین، این رابطه ممکنه حسابی ناراحت کننده شه؛ چون باعث می شه همسرتون هم در مقابل شما سکوت کردن رو انتخاب کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ اصل طلایی موفقیت و خوشبختی

اون توضیح می ده «عموما از طرف آقایان مطرح می شه که همسرم اهمیتی نمی ده من چه می گم؛ پس اگه واقعا می خواید بدونین همسرتون درباره فلان موضوع چه نظر یا چه حسی داره، واسه جواب گویی بهش فرصت بدین. اون می خواد مشارکت کنه و حرفش شنیده شه، یواش تر جلو برید، نفسی بکشین و بذارین اونم در گفت وگو شرکت کنه.»

۵. مردها دوست دارن مورد تقدیر و ستایش قرار بگیرن

۷ انتظاری که مردها از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن  آموزشی

اسمیت می گه تصور کنین چقدر حس فوق العاده ای دارین، وقتی همسرتون پس از موفقیت تون در محل کار پیام تبریکی واسه تون می فرستد، یا اصلا بدون دلیل خاصی واسه تون گل می خره! اونم به اینجور دل گرمی و تشویقی احتیاج داره. واسه هر کار کوچیکی که همسرتون انجام می ده تا زندگی بهتری واسه شما به ارمغان بیاره، ممنون باشین و از اون تعریف وتمجید کنین.

اون می گه: «این رو زیاد از مردها می شنوم که میگن “همسرم قدر کارا و زحمت ام رو نمی دونه.” این حس تقدیر و تشکر نشدن شاید باعث شه که مردها فکر کنن حضورشون اهمیتی نداره. احساس با ارزشی واسه همه مهمه، اما بعضی وقتا در زندگی زناشویی نشون نمی دیم که قدر طرف مقابل رو میدونیم؛ به ویژه وقتی بچه دار میشیم. درنتیجه به دنبال بهونهایی واسه تعریف و تعریف و تشکر از همدیگه باشین؛ حتی با کارای ساده ای مثل بیرون گذاشتن زباله یا شستن ظرفا هم میشه اینجور حسی رو به شریک زندگی القا کرد که وجودش واسه مون ارزشمنده و قدردانش هستیم.»

۶. مردها دوست دارن همسرشان اونا رو لمس کنه

۷ انتظاری که مردها از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن  آموزشی

کرولی می گه صمیمیت فیزیکی یعنی رابطه عاطفی مردها با همسرشان. بعضی آقایان میگن دل شون واسه اون روزهایی تنگ شده که همسرشان اونا رو لمس می کرد.

اون می گه «زن و شوهرا لمس کردن همدیگه رو متوقف می کنن، بوسیدن رو ترک می کنن و دیگر همدیگه رو در آغوشنمی گیرن. آقایان واسه اینکه از نظر عاطفی احساس نزدیکی کنن احتیاج به ایجاد رابطه زناشویی دارن، اما خانوما ترجیح میدن پیش از رابطه زناشویی این رابطه عاطفی رو برقرار کنن. من به عنوان مشاور خونواده معمولا سعی می کنم زن و شوهرا رو مجبور کنم تا این شکاف رو پر کنن. وقتی اونا طی رابطه زناشویی، دوباره باهم ارتباطی عاطفی برقرار می کنن، خانوم معمولا می گه “همسرم خیلی بهتر شده”؛ چیزی که واسه یکی از دو طرف خوبه، معمولا واسه طرف مقابل هم حس خوبی داره.»

کرولی می گه اگه مدت هاست این لمس بعضی وقتا وبی بعضی وقتا رو کنار گذاشته اید، شاید انجام دوباره ی اون حس عجیبی داشته باشه، پس بهتره از قدمای کوچیک شروع کنین تا دوباره در این راه قرار بگیرین.

«من از زن و شوهرا می خوام روزی چار بار همدیگه رو در آغوش بگیرن و ببوسند (یک جور رابطه فیزیکی که به شرایط خودشون بستگی داره): موقع بیدار شدن، موقع ترک خونه به مقصد محل کار، وقتی به خونه برمی گردند و وقتی می خوان بخوابن.»

۷. مردها می خوان مورد احترام باشن

الیزابت اشمیتز (Elizabeth Schmitz) می گه اگه مرد خوبی در زندگی تون دارین، قدر اونو بدونین و بر همین پایه با اون رفتار کنین ( اونم این لطف شما رو جواب میده).

اشمیتز می گه «مردها به ما خانوما میگن می خوام زنم به من احترام بزاره. می خوام واسه همین شخصیتی که دارم، واسه اخلاق و رفتارم و واسه روش برخوردم با اون، به من احترام بزاره. مردها بیشتر از هر چیز دیگری، می خوان عشق زندگی شون به اونا احترام بزاره و قدرشون رو بدونه. خانومایی که روی نقاط قوت همسرشان تمرکز می کنن و بهش میگن که چه خوبیایی دارن، ازدواجای موفق تری دارن.»

۷ انتظاری که مردها از همسرشان دارن اما به زبون نمی بیارن  آموزشی 


دسته‌ها: آموزشی