بعضی وقتا در زندگی خیلی احساس ناامیدی می کنیم. دلیل خیلی از این ناامیدیای زندگی، اینه که به جای اینکه از «خودمون» انتظارات زیادی داشته باشیم، از «بقیه» توقع داریم. روابط ما رو همین انتظارات شکل میدن. از خودتون انتظارات زیادی داشته باشین و واسه برآورده کردن اونا سعی کنین؛ می بینین چه احساس مهم و چه رضایت دل نشینی به سراغ تون میاد. دیگر زمان اون شده که به خودتون متکی باشین و تا اونجا که می تونین به بقیه وابسته نباشید.

چه دلیلی واسه ناامیدی هست وقتی که روی خودتون حساب باز می کنین؟ آزاد باشین و این آزادی رو به بقیه هم هدیه بدین. از این ٧ اصل زیر کمک بگیرین و به طرف موفقیت و خوشبختی پیش برید.

 

١. خودآگاه باشین

خودآگاهی رو میشه این جور تعریف کرد: «خودآگاهی یعنی توانایی درک درست احساسات». خود آگاه بودن یعنی اینکه بدونیم در شرایط جور واجور چه احساسی داریم و اونو در هر وضعیت به ویژه، پیش بینی کنیم.

اما زمانی که خودآگاهی ندارین، واکنشای شدیدی دارین، عصبانی هستین یا ترس بر شما مسلط میشه. بقیه از انتظارات شما آگاه نیستن، نمی تونن ذهن شما رو بخونن، احساسات شما رو پیش بینی کنن، اونا رو برانگیزند و آماده روبرو شدن با واکنش شما باشن! اگه این واقعیت رو باور نداشته باشین، دوستان و دور و بریا خود رو دلسرد می کنین. تا زمانی که شروع به صحبت نکنین، بقیه نمی دونن که چه احساسی دارین. باید درست با بقیه رابطه برقرار کنین و اگه بتونین احساسات و افکار خود رو با بقیه در بین بذارین، به سرعت راه موفقیت رو طی می کنین.

٢. از خودتون تشکر کنین؛ ولی نه بیشتر از حد!

اگه همیشه از عملکردتون راضی باشین و از خودتون تشکر کنین، راه پیشرفت رو بر خودتون می بندید. ، رابطه خودتون رو با دوستان و نزدیکان تون به خطر میندازین. به خودتون پایبند باشین و افکار، احساسات و ایده هاتون رو پیش خودتون نگه دارین. واسه اینکه احساسی لذت بخش داشته باشین، احتیاجی به تأیید بقیه ندارین.

از طرفی، قرار نیس زندگی کنین تا انتظارات بقیه رو برآورده کنین. هرچقدر که بیشتر خود و تصمیمات تون رو تأیید کنین، کمتر به تأیید بقیه احتیاج دارین. شهامت داشته باشین و خودتون باشین، اهداف خودتون رو بدون مقایسه خودتون با بقیه، دنبال کنین.

واسه موفقیت، هیچ وقت نباید موفقیت بقیه رو ضعف جلو رفتن خود تلقی کنین.

٣. واسه خودتون ارزش قائل باشین

۷ اصل طلایی موفقیت و خوشبختی آموزشی

سعی نکنین اون گونه باشین که بقیه می خوان؛ چراکه خود واقعی تون رو گم می کنین. شاید واسه بعضی افراد مهم نباشید، اما هیچ وقت دودلی نداشته باشین که واسه یه سریای دیگه، غیرقابل جانشین هستین. به جای اینکه اسیر افرادی شید که شما رو پس میزنن، ارزش خود رو در همراه شدن با کسائی که قدردان حضور شمان نشون بدین.

فراموش نکنین که مهم نیس چقدر خوب هستین. همیشه افرادی هستن که از شما خوش شون نمیاد. اصلا هم واسه شون مهم نیس که شما چقدر خوب و سخت کوش هستین. زمانی که واقعا ارزش خود رو درک کردین، دیگر هیچ وقت واسه رسیدن به یک جایگاه با دیگری رقابت نخواهید کرد. هنگامی که بحث درباره موفقیت شماس، گفتگو نخواهید کرد! یا موفق هستین و یا نیستین!

۴. از بقیه بی احتیاج باشین

یاد بگیرین که با دستاوردها، وظایف و مسئولیتای خودتون زندگی کنین. منتظر نباشید که بقیه تغییر کنن. سعی نکنین که بقیه رو کنترل کنین. روی تغییراتی که واسه رسیدن به سطح مطلوب موفقیت و اعتمادبه نفس احتیاج دارین تمرکز کنین.

اگه منتظر تغییر شخصی دیگر باشین، انگار که فرمون زندگی خود رو به دست اون دادین. منتظر نباشید که شخصی غیر از خودتون، شما رو بهش سطح از موفقیتی که می خواید برسونه. این مثل زندانی تیره و تاره که خودتون و بقیه رو در اون اسیر می کنین. از غیر بی احتیاج باشین. از احساسات تون و هرگونه انتظارات غیرواقعی که از بقیه دارین آشنایی.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ درسی که باید از محمدعلی کلی یاد گرفت

هر چقدر بیشتر شایسته و توانا باشین، به بقیه کمتر احتیاج دارین و راحت تر با اونا رفت و امد دارین.

۵. عزت نفس داشته باشین

آدمایی که واقعا قوی هستن هیچ وقت احتیاج ندارن که توضیح دهند که به چه دلیل شایسته احترام هستن؛ بلکه خیلی راحت کسائی رو که به اونا احترام نمی ذارن همراهی نمی کنن. بقیه تنها به همون اندازه ای که واسه خود احترام قائل هستین به شما احترام می ذارن. آزادی شخصی، اعتمادبه نفس و موفقیت، با پیشرفت و یادگیری فردی نتیجه می شن. این رو قبول کنین که بعضی وقتا بهترین چیزی که می تونین بگید «نه» است. مرزهایی مشخص واسه عزت نفس خود در نظر داشته باشین.

اگه از بقیه انتظار احترام داشته باشین رنج خواهید کشید. به چیزی که هستین ایمان داشته باشین و بخاطر این پیش برید. هیچ وقت انجام کاری رو که خودتون از پس اون بر میاید از بقیه خواسته نکنین. زمانی که شرافت نفس رو تمرین می کنین، به خودتون این شانس رو میدید که خوشحال و موفق باشین.

۶. خودتون رو قبول کنین

همه ما انسانیم. با وجود همه کمبودهایی که داریم، باید خودمون رو قبول کنیم. زمانی که خودتون رو قبول کنین، متوجه میشید که بقیه هم مثل شما یک آدم هستن. دیگر از اونا انتظار نخواهید داشت که مثل چیزی که تصور می کردین باشن. دیگر با کوتاهی اونا عصبانی نخواهید شد.

روی پیشرفت فردی خود متمرکز باشین. بدون در نظر گرفتن همه کمبودهایی که هست، به دنبال راه هایی باشین که زندگی شما رو غنی، هیجان انگیز، تکمیل و سرحال می کنن. زندگی کردن با این راه و روش، احتیاج شما به کنترل کردن بقیه رو کاهش میده. درنتیجه، به شخصی سالم تر واسه رفت و امد و کار تبدیل میشید. بعد از اینکه دست از انتظارات بالای خود از بقیه برداشتید، شروع به تشکر از اونا می کنین و واسه رسیدن به اهداف تون به خودتون تکیه می کنین.

٧. خودتون رو دوست داشته باشین

۷ اصل طلایی موفقیت و خوشبختی آموزشی

زندگی رقابت برانگیزه، چراکه هر چیزی و هر کسی در دور شما زودگذر هستش. زندگی رو همیشه روبه راه نخواهید! تواناییای خود رو در آغوش بگیرین و از خصوصیات رقابت برانگیز خود آشنایی. شخصیت شما همیشه باید در حال رشد باشه. این پیچیدگی شماس که شما رو واسه بقیه جالب و الهام بخش می کنه.

۷ اصل طلایی موفقیت و خوشبختی آموزشی

زندگی کردن واسه خوشحال کردن بقیه، خوددوستی نیس؛ بلکه خود رو کوچیک و خُرد کردنه. واسه شخص پست و کوچیک، هیچ راهی واسه موفقیت وجود نداره.

در زندگی، با توانایی پیروزی در سختیا و ناامنیا سنجیده میشید، نه با دوری کردن از اونا. زمانی که از خود آگاه هستین، خود رو به عنوان کاری می ببینن که در حال پیشرفته. این نوع تواضع و فروتنی درکی عمیق تر از بقیه و انسانیت اونا به شما میده. اگه به همون نسبتی که روی رشد خود و اینکه چیجوری با تغییر خود موفق هستین، تمرکز کنین، حس کنترل و اعتمادبه نفس تون به راه زیادی افزایش پیدا می کنه. موفقیت فقط به معنی خوب بودن نیس. باید زمانی که حس می کنین به رقابت کشیده شدین، به خودتون بیشترین تعهد رو داشته باشین.

هر اون چیزی که گفتیم، به «خودتون» خلاصه می شه. چراکه شما تنها شخصی هستین که می تونه این تواناییا رو پیشرفت بده. به کم پیش میاد که دیگر افراد یا وضعیتا، همون کسی یا چیزی باشن که شما می خواید. بهترینا رو آرزو کنین و خود رو از دلبستگی به کمال آزاد کنین.

منبع : entrepreneur

 


دسته‌ها: آموزشی