از انرون گرفته تا فولکس واگن، نبود ثبات قدم مدیران بارها در مقابل چشمان وحشت زده ی ما، کسب وکارها رو به پرتگاه ی نابودی کشانده ان. اما تراژدی واقعی زمانی اتفاق میفته که مدیران عادی، با تموم تخصصایی که دارن، همیشه با اشتباهاتی که خودشون تشخیص نداده، اما بقیه به روشنی می بینن، خود رو به مسلخ می برن. در این مقاله می خوایم به ۷ اشتباه عادی مدیران که همه رو بدبخت می کنه اشاره کنیم.

 

می تونین به جای خوندن این نوشته، ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

در بیشتر موارد، این شکافای کم و بیشتر ناخواسته در ویژگی ثابت قدمی مدیران هستن که اونا و به دنبالِ رئیس، کارمندان و شرکتای شون رو از قافله عقب نگه می دارن. این مدیران برخلاف تواناییای پنهون ای که دارن، به خود و کارمندان شون آسیب می رسانند.

«در فرد به دنبال سه چیز بگردید: هوش، انرژی و اخلاق مداری. اگه آخری رو نداشت، خودتون رو به زحمت نیندازید.»

-وارن بافت

دکتر فرد کیل (Fred Kiel) واسه نوشتن کتاب Return On Character کار سختی انجام داد و ارزش ثابت قدمی مدیران رو کمیت دهی کرد. یافته هاش در این مورد فوق العاده هستن. کیل اطلاعات ۸۴ مدیرعامل رو در دوره ای هفت ساله جمع آوری کرده و رتبه بندیِ کارمندان شون از رفتار اونا رو با کارکرد شرکت مقایسه کرد.

کیل فهمید مدیران دلیلی که اخلاق مدار بودن، از ۹/۴ درصد بازدهی بیشتری بهره مند بودن، در حالی که مدیران غیر اخلاق مدار، عملکردی ۱/۹ درصدی داشتن. ضمنا، میزان تعهد کارمندان در سازمانایی که مدیران دلیلی اخلاق مدار رهبری شون می کردن، ۲۶ درصد بیشتر بود.

۷ اشتباه مدیران که همه رو بدبخت می کنن  آموزشی
دکتر فرد کیل واسه نوشتن کتابش، طی ۷ سال، روی ۸۴ مدیرعامل مطالعه کرد.

کیل مدیران عامل بسیار اخلاق مدار رو اینطور توضیح می کنه: «اونا بیشتر فروتن بودن. به نظر می رسین واسه موفقیت شغلی، پاداش و امتیازات خودشون، نگرانیای بسیار کمتری داشتن. نکته جالب اینجاست که همه اونا کارکرد بهتری هم نسبت به مدیران دلیلی داشتن که روی پاداش، امتیازات و موفقیت شغلی خودشون متمرکز بودن. یک جورهایی مضحکه.»

یافته ی کیل روشنه: شرکتایی که تحت رهبری مدیران اخلاق مدار و صادق کار می کنن، کارکرد بهتری دارن. کیل می گه: «شرکتایی که سعی می کنن تحت رهبری مدیرعاملی ماهر اما خودمحور رقابت کنن، واقعا خودشون رو آماده ی شکست می کنن».

هر مدیری وظیفه داره اخلاق مداری خود رو تقویت کنه. بسیاری اوقات تلهایی وجود دارن که مدیران خوش قصد رو خلع اسلحه می کنن. با مطالعه این تلها و باخبر شدن از چگونگی اونا، همه ما می تونیم آمادگی خود رو حفظ کرده و راستی خود رو در جایگاه مدیریت به بالاترین سطح ممکن برسانیم.

پرورش کیش شخصیت

۷ اشتباه مدیران که همه رو بدبخت می کنن  آموزشی

مدیران به آسونی در دنیای خودشون گرفتار می شن، چون سیستمای بسیاری در جریان هستن که همه چیز رو به طرف اونا بر می گردونن. این مدیران به جای اینکه به یاد داشته باشن تنها دلیل وجودشون خدمت به دیگرونه، با خودشون فکر می کنن: «اینجا قلمروی منه. همه کارا رو به شکل ی من انجام میدیم.» اگه می خواید مدیر خوبی باشین باید به خاطر داشته باشین که شما به دلیلی در اون جایگاه هستین و این دلیل به طور قطع انجام کارا به روش خودتون نیس. مدیران صادق نه تنها از سوال و نقد استقبال می کنن، بلکه اصرار به سوال و نقد هم دارن.

پرهیز از جواب گویی

معروفه که سیاست مداران در قبال اشتباهات شون جواب گو نیستن، مدیران کسب وکار هم، چُنین هستن. حتی اگه به جای میلیونا نفر، تنها تعداد کمی از افراد هم اشتباه مدیر رو ببینن، طفره رفتن از جواب گویی ممکنه فوق العاده تخریب کننده باشه. شخصی که از گفتن «از اینجا به بعد من مسئول هستم.» پرهیز می کنه، اصلا مدیر نیس. واسه مدیر بودن باید اعتمادبه نفس کافی در تصمیم گیریای خود و تصمیم گیریای گروه تون داشته باشین، همون تصمیمایی که اگه شکست بخورند شما باید جواب گوی شون باشین. مدیران بزرگ، بارِ سرزنشا رو به تنهایی به دوش میکشن اما تشویقا و اعتبارها رو با بقیه شریک می شن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۷ روش تولید محتوای با کیفیت

کمبود خودآگاهی

خیلی از مدیران تصور می کنن هوش هیجانی (EQ) مناسبی دارن. بسیاری مواقع هم، در بعضی مهارتای EQ تخصص دارن، اما وقتی پای درک خودشون پیش میاد، متأسفانه کور می شن. مسئله ریاکاریِ اونا نیس، فقط چیزی که رو که بقیه می بینن، نمی بینن. این دسته از مدیران ممکنه بی عدالتی قائل شن، کار کردن با اونا سخت باشه و در روبرو شدن با انتقادها برخورد بدی داشته باشن. اما حقیقت اینجاست که اونا تنها نیستن. تحقیقات TalentSmart که روی بیشتر از یک میلیون نفر انجام شده، نشون می ده که تنها ۳۶ درصد از ما آدما در آزمایش خودمون، کارکرد دقیقی داریم.

فراموش کردن اینکه رابطه، خیابانی دو طرفه

۷ اشتباه مدیران که همه رو بدبخت می کنن  آموزشی

خیلی از مدیران تصور می کنن رابطه برقرارکنندگانِ فوق العاده ای هستن، اما متوجه نیستن که رابطهِ یک طرفه برقرار می کنن. بعضی مدیران به خودشون افتخار می کنن که سهل الوصول هستن و خیلی راحت میشه به اونا رسید، اما واقعا نظراتی که افراد جور واجور با اونا می گن رو اصلا گوش نمی کنن. بعضی مدیران واسه افراد زیرمجموعه شون هدفی تعیین نمی کنن یا اصلا زمینه ای واسه شون تعریف نمی کنن. یه سریای دیگه هیچ بازخوردی ارائه نمی کنن و باعث می شن افراد سردرگم بمونن که آخرش کارشون مورد تأیید هست یا نه، قراره ترفیع بگیرن یا اخراج شن.

نبود اخراج کارمندان ضعیف

مدیران بعضی وقتا به این خاطر که دل شون واسه یک کارمند می سوزد یا اصلا به این خاطر که می خوان از درگیری جلوگیری کنن، از گرفتن تصمیمای سخت طفره می رن. دلسوزی واسه بقیه هیچ ایرادی نداره، اما مدیران حقیقی میدونن که این کار چه موقعی مناسب نیس و چه زمانی هست. اونا میدونن چه موقع باید فلان شخص رو واسه شرکت شون و بقیه ی گروه هم که شده، اخراج کنن.

تسلیم شدن به از روی اجبار

جور ضرورت وقتی اتفاق میفته که مدیران روز خود رو صرف انجام کارای کوچیک می کنن. اونا به امور بی اهمیتی توجه می کنن که در مقابل چشمان شون اتفاق می افتن و تمرکز خود رو روی چیزی که واقعا مهمه، که همون کارمندان شون هستن، از دست میدن. اخلاق مداری شما به عنوان یک رهبر، به توانایی تون در جلوگیری از حواس پرتیایی بستگی داره که باعث می شن کارمندان خود رو در اولویت قرار ندین.

مدیریت ذره بینی

بیشتر اوقات این اشتباه رو از طرف افرادی می ببینن که تازگیا موفق شدن به مراتب بالای مدیریتی برسن. اونا هنوز تصور کارمندی شون رو به تصور مدیریتی تغییر نداده ان. اگه نکته ملموسی نداشته باشن که در آخر روز بهش اشاره کنن، احساس بی فایدگی می کنن. اونا تشخیص نمی دن که به درد بخور بودنِ مدیر، معنای متفاوتی داره. درنتیجه، تا حد جنون مدیریت ذره بینی کرده و جایگاه خود رو سقوط میدن و می خوان بر تموم کارای ریز و بزرگ، خودشون نظارت و مدیریت داشته باشن. یکی از قسمتای مهم اخلاق مداری مدیر، در آزادی دادن به افراد واسه انجام کارای شونه.

کلام پایانی

خبر بد اینکه این اشتباهات همون قدر که تخریب کننده هستن، عادی هم هستن. خبر خوب اینکه درست کردن شون بسیار آسونه، به شرط اینکه از وجودشون خبردار شین.

منبع : forbes.com


دسته‌ها: آموزشی